Dead Cells

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی اکشن با طراحی قدیمی، بسیار چالش‌برانگیز با خشونت نسبتاً‌ زیاد و خونین
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مبارزه‌های بازی نسبتاً دشوارند و موفق شدن در‌ آنها نیاز به این دارد که بازیکن با توجه به مهارت‌ها و سلاح‌هایی که در اختیار دارد، استراتژی‌ها و تاکیتک‌های مناسبی را در بازی پیاده کند. انجام این کار در بازی می‌تواند مهارت‌های بازیکن در تفکر تحلیلی و استراتژیک را تقویت کند.
  بازی طراحی پیکسلی و کلاسیکی دارد با این حال بسیار خشن است و خون و خشونت تصویری بسیار زیادی در آن نمایش داده می‌شود. بازیکنان با سلاح‌های مختلف به دشمنانشان حمله می‌کنند، دشمنان در هنگام مردن منفجر می‌شوند و خون زیاد و قرمز رنگی به اطراف می‌پاشد که برای چند ثانیه هم روی صفحه باقی می‌ماند. هر چه دشمن بازیکن قوی‌تر و بزرگ‌تر باشد مقدار خشونت و خونی که هنگام کشتن حریف نمایش داده می‌شود بیشتر هم خواهد شد. در بعضی قسمت‌ها از بازی صحنه‌هایی مانند افرادی که شمشیر خورده‌اند و خونی‌اند، اجسادی که روی هم افتاده‌اند (بدون نمایش جزئیات) یا افرادی که دار زده شده‌اند هم دیده می‌شود.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند اما مراحل آن طراحی نسبتاً دشواری دارند. با جلو رفتن در بازی مراحل دشوارتر‌ هم خواهند شد و بازیکن تنها با یک بار مردن باید بازی را از ابتدا شروع کرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Dead Cells عنوانی اکشن و دوبعدی است که گرافیک آن طراحی کلاسیکی دارد. مراحل بازی به صورت اتفاقی شکل می‌گیرند و بازیکن در هر مرحله باید با استفاده از سلاح‌های مختلف،‌ با دشمنانش مبارزه کند. خشونت و خون زیادی در بازی دیده می‌شود، با این حال به شکل واقع‌گرایانه نیست. هنگام مردن دشمنان، بدن آنها منفجر می‌شود و تکه‌ها و قطرات خون زیادی به اطراف پاشیده می‌شود. هر چه دشمن بازیکن بزرگ‌تر و قوی‌تر باشد، خون و خشونت تصویری بیشتری نمایش داده می‌شود. کنترل‌های بازی ساده‌اند اما در مجموع پیش رفتن در مراحل دشوار است. ضمن این که با جلو رفتن در بازی، مراحل آن دشوارتر‌ هم می‌شوند و موفق شدن در آنها نیاز به استراتژی و زمان‌بندی‌های دقیق دارد.

  چکیده داستان

  در ابتدای این بازی یک ماده‌ی لزج و ژلاتینی در یک سلول زندان، به یک آدم تبدیل می‌شود و بازیکن در نقش این آدم باید بتواند از زندان بزرگ و پر پیچ و خمی که در آن قرار گرفته فرار کند. او در راه با موجوات هیولایی، غول‌ها و دشمنان زیادی روبه‌رو می‌شود که باید بتواند با استراتژی‌های مناسب با آنها بجنگد. مراحل بازی به طور اتفاقی شکل می‌گیرند و با هر بار شروع بازی، طراحی مراحل متفاوت خواهد بود.

  کیفیت

  بازی Dead Cells در ظاهر چندان پیچیده و دشوار به نظر نمی‌آید اما بعد از چند دقیقه بازی کردن آن، مشخص می‌شود که با یک عنوان قوی و چالش‌برانگیز روبه‌رو هستیم. گرافیک بازی بسیار ساده، دوبعدی و پیکسلی است و ترکیب‌ رنگی زیبایی در آن به کار رفته است. موسیقی بازی هم یکی از نکات قوت آن محسوب می‌شود که کاملاً در هماهنگی با فضای آن طراحی شده است. مراحل اتفاقی، دشمنانی که به شکل تصاعدی دشوار می‌شوند و این نکته که با هر بار مردن بازیکن باید بازی را از ابتدا شروع کند، در مجموع Dead Cells را تبدیل به یکی از چالش‌برانگیز‌ترین بازی‌های این سبک کرده است. ضمن این که استراتژی‌ها و تاکتیک‌های مختلفی که بازیکن مجبور است برای پیش رفتن در مراحل استفاده کند هم به درگیرکننده‌تر شدن آن کمک کرده‌اند. دشواری بازی ممکن است گاهی اوقات حتی بازیکنان حرفه‌ای را خسته کند اما ارائه‌ی زیبا و گیم‌پلی متنوع این عنوان، می‌تواند بازیکن را در کنار این دشواری مشتاق نگه دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد خشونت این بازی صحبت کنید. با این که گرافیک بازی پیکسلی و کارتونی است اما خون و خشونت تصویری زیادی در آن نشان داده می‌شود. با توجه به این که اگر خشونت کمتری داشت بازیکنان بیشتری می‌توانستند آن را تجربه کنند، به نظرتان چرا سازندگان تصمیم به نمایش این مقدار خشونت گرفته‌اند؟ ـ به نظر شما کدام یک در یک بازی ویدیویی مهم‌تر است: دشوار و چالش‌برانگیز بودن آن؟ یا گرافیک قوی و واقع‌گرایانه؟ چرا؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۷
  تولید کننده Motion Twin
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷