Dead in Vinland

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی در ژانر مدیریت منابع با عناصری از بازی‌های نقش‌آفرینی و مبارزه‌های نوبتی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یکی از شخصیت‌های بازی دختر نوجوانی ۱۴ ساله است که بازیکن باید به نیازها و مشکلاتش در کنار دیگران رسیدگی کند. مشکلاتی که در رابطه‌ی او با خانواده‌اش پیش می‌آید، احساس استقلال او در مواجهه با مشکلات و همچنین مهارت‌های او در انطباق پیدا کردن با یک محیط جدید و ناشناخته، از مواردی است که می‌تواند در دنیای نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  ۴ شخصیت اصلی بازی که شامل یک مرد و سه زن می‌شوند همگی افرادی قوی‌اند و برخلاف اتفاقاتی که برایشان پیش آمده تلاش‌شان را می‌کنند تا به زندگی‌شان ادامه دهند. هر کدام از آن‌ها مهارت‌های خاصی دارند با این حال این‌که از توانایی‌هایشان در راستای اهداف خوب یا بد استفاده کنند به تصمیماتی که بازیکن در طول بازی می‌گیرد بستگی خواهد داشت.
  با توجه به تصمیماتی که بازیکن می‌گیرد ممکن است یک خط داستانی‌‌ به بازی اضافه شود که در آن موضوع رابطه‌ی عاشقانه‌ای میان یکی از شخصیت‌های اصلی که دختری ۱۴ ساله است با مردی مسن‌تر مطرح می‌شود. این موضوع در حد مکالمه طرح می‌شود و چیز بیشتری نمایش داده نمی‌شود. در قسمت نوشیدنی‌های بازی نوعی نوشیدنی الکلی وجود دارد که مصرف آن باعث آرام شدن شخصیت‌ها می‌شود.
  در مکالمات که به زبان انگلیسی و به صورت زیرنویس نمایش داده می‌شوند، چند بار از کلمات bastard و ass استفاده شده است.
  این بازی در سبک مدیریت منابع قرار می‌گیرد و بازیکن در طول آن مسئولیت‌های زیاد و متنوعی را بر عهده خواهد داشت. تکرار در انجام این کارها می‌تواند مهارت‌های بازیکن در مدیریت منابع و آینده‌نگری او تقویت کند.
  مبارزه محور اصلی بازی نیست و به ندرت اتفاق می‌افتد. در مبارزه‌ها اکشن زیادی میان شخصیت‌ها دیده نمی‌شود، شخصیت‌ها با ظاهری ثابت به هم ضربه می‌زنند و در هنگام ضربه خوردن رد نسبتاً زیادی از خون هم نمایش داده می‌شود. شخصیت‌های شکست خورده از روی صفحه محو می‌شوند.
  بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد، با این حال گیم‌پلی آن با جلو رفتن می‌تواند پیچیده‌تر شود. کارهای زیادی در طول بازی وجود دارد که باید انجام شوند و بازیکن باید بتواند به نیازهای مختلف شخصیت‌ها رسیدگی کند. با جلو رفتن در بازی جامعه‌ای که بازیکن مسئولیت آن‌ها را به عهده دارد بزرگ‌تر می‌شود، به همین دلیل کنترل آن‌ها دشوارتر خواهد شد. ضمن این‌که مکالمه‌ها و منوها به زبان انگلیسی‌اند، به همین دلیل بازیکن باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Dead in Vinland عنوانی در سبک مدیریت منابع است که گیم‌پلی آن شامل عناصری از بازی‌های بقا در طبیعت، نقش‌آفرینی و استراتژی نوبتی می‌شود. بازیکن مسئولیت ۴ عضو یک خانواده را بر عهده دارد و باید ابعاد مختلف زندگی آن‌ها را در یک جزیره کنترل کند. مدیریت منابع، رسیدگی به نیازهای آن‌ها مانند گشنگی و تشنگی، توجه به نیازهای روحی‌شان، چگونگی روابط آن‌ها با سایر ساکنین جزیره و گاهی هم انجام مبارزه‌های نوبتی از جمله کارهایی است که بازیکن باید انجام دهد. مبارزه‌های بازی چندان زیاد نیستند و تمرکز اصلی روی مدیریت منابع است. مبارزه‌ها نوبتی‌اند و شخصیت‌ها در آن با ظاهری ثابت به هم ضربه می‌زنند. در هنگام ضربه خوردن ردی از خون در صفحه ظاهر می‌شود و شخصیت‌ها بعد از شکست خوردن ناپدید می‌شوند. در مکالمات که با زیرنویس انگلیسی نمایش داده می‌شوند چند بار کلمات bastard و ass خوانده می‌شود. همچنین در یکی از خط‌های داستانی بازی که بازیکن با توجه به انتخاب‌هایش ممکن است به آن برخورد بکند یا نه، موضوع رابطه‌ی عاشقانه‌ای میان دختری ۱۴ ساله و مردی مسن‌تر از او مطرح می‌شود. در قسمت نوشیدنی‌ها یک نوع نوشیدنی الکلی وجود دارد که شخصیت‌ها می‌توانند آن را مصرف کنند و آرام شوند.

  چکیده داستان

  داستان بازی مربوط با خانواده‌ای ۴ نفره است که باید از دست غارتگرانی که به سرزمین‌شان حمله کرده‌اند فرار کنند. آن‌ها بعد از دزدیدن یک کشتی موفق به فرار می‌شوند و پس از مدتی سرگردانی در اقیانوس، به یک جزیره می‌رسند. این خانواده‌ی وایکینگی که شامل ایریک، همسرش، دخترش و خواهر همسرش می‌شوند، در این جزیره‌ی متروک اقامت می‌کنند اما خیلی زود متوجه می‌شوند که جزیره خالی از سکنه نیست و انسان‌های دیگری هم در آن‌جا زندگی می‌کنند. با توجه به انتخاب‌هایی که بازیکن می‌کند این خانواده می‌توانند با این افراد دوست شوند و جامعه‌ی خود را بزرگ‌تر کنند یا این‌که با آن‌ها دشمنی داشته باشند.

  کیفیت

  این بازی وایکینگی و بقا در طبیعت می‌تواند طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جذب کند چرا که داستان جالب و البته گیم‌پلی متنوعی دارد. داستان آن درباره‌ی یک خانواده‌ی وایکینگی است که مجبور به زندگی در یک جزیره شده‌اند و وظیفه‌ی بازیکن هم رسیدگی به قسمت‌های مختلف زندگی آن‌هاست. گیم‌پلی بازی ممکن است کمی برای بازیکنان پیچیده به نظر برسد چرا که کارهای زیادی برای انجام دادن در آن وجود دارد. از نیازهای خورد و خوراکی شخصیت‌ها گرفته تا مشکلات روحی‌شان، روابط‌شان با یکدیگر و جمع کردن مواد اولیه، همه و همه باید توسط بازیکن انجام شود اما خوشبختانه قسمت آموزشی بازی همه‌ی این موارد را به‌خوبی به بازیکن توضیح می‌دهد. همچنین عناصری از بازی‌های نقش‌آفرینی وجود دارد که می‌تواند برای مخاطبان این ژانر هم جالب باشد مانند مهارت‌های شخصیت‌ها که قابل ارتقاست یا تصمیماتی که بازیکن می‌تواند به‌جای شخصیت‌ها بگیرد و خط‌های مختلف داستانی را در بازی به وجود بیاورد. با این حال این تصمیمات در کلیت داستان تأثیری ندارند که همین نکته ارزش دوباره بازی کردن آن را کم می‌کند. مبارزه‌ها ساده‌اند و گیم‌پلی آن‌ها پیچیدگی چندانی ندارد که با توجه به این‌که محور اصلی بازی نیستند و زیاد هم اتفاق نمی‌افتد، می‌توان سطحی بودن آن‌ها را نادیده گرفت. در عوض تعامل میان شخصیت‌ها و مدیریت منابع‌اند که نقاط قوت Dead in Vinland محسوب می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی روش‌های مختلف زنده ماندن در طبیعت صحبت کنید. اگر شما به‌جای شخصیت‌های اصلی بازی بودید و مجبور می‌شدید در یک جزیره‌ی دورافتاده زندگی کنید، اولین اولویت‌تان چه بود؟ ـ روابط میان شخصیت‌های اصلی به نظرتان چقدر طبیعی بود؟ آیا شما هم در خانواده‌تان مشکلاتی مشابه آنچه در این بازی نشان داده شده، تجربه کرده‌اید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Playdius Entertainment
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸