Dead Island Definitive Collection

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی خشن و پر از خونریزی با موضوع زامبی‌ها

سال: 2016
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های بازیکن می‌توانند الکل مصرف کنند و پس از آن و ورود به حالت مستی، دید اول شخص بازیکن تار و محو می‌شود. بسیاری از شخصیت‌های زن، لباس‌های باز پوشیده‌اند و نیمه‌برهنه محسوب می‌شوند. در یکی از مکالمات بازی، به کودک‌آزاری اشاره می‌شود.
  در دیالوگ‌های بازی، چندین بار از کلماتی مثل f--k و s--t استفاده می‌شود.
  بازیکن می‌تواند با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌های سرد و گرم و حتی سلاح‌هایی که خودش درست می‌کند، زامبی‌ها را تکه‌تکه کند. با هر ضربه، خون زیادی ریخته می‌شود و صدای جیغ و فریاد دشمنان به گوش می‌رسد. قطع عضو و خونریزی شدید از عناصر اصلی بیشتر مبارزات بازی است.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند اما زامبی‌های بازی سریع می‌دوند و مبارزات ممکن است چالش‌برانگیز باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Dead Island Definitive Collection یک بازی تیراندازی اول‌شخص است که بازیکن را در جزیره‌ای پر از زامبی قرار می‌دهد. او باید تلاش کند که در این جزیره زنده بماند و از دست زامبی‌ها هم فرار کند.
  مبارزات جنون‌آمیز، خشن و سریع‌اند. شخصیت‌های بازی از هر وسیله‌ای مثل لوله، تکه‌های چوب و چاقو برای کشتن سیل عظیم زامبی‌ها استفاده می‌کنند. سلاح‌های گرم زیادی هم در بازی وجود دارد که استفاده از آن‌ها نیز منجر به صحنه‌های کشتار و خونریزی زیادی می‌شود. شخصیت‌های قابل‌بازی این عنوان هر کدام دارای گذشته تیره‌ای‌ هستند اما اکنون می‌خواهند به معدود افراد زنده‌ی درون این جزیره کمک کنند. این جزیره در واقع یک مرکز تفریحی است، به همین خاطر بازیکن با شخصیت‌های زن زیادی مواجه می‌شود که بعضی از آن‌ها زنده و بعضی هم به زامبی تبدیل شده‌اند و بیشترشان لباس‌هایی مانند مایو به تن دارند. در مکالمات بعضی از شخصیت‌ها از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده شده است. همچنین شخصیت اصلی بازی می‌تواند نوشیدنی‌های الکلی بنوشد و مست کند که این کار منجر به مات شدن و تکان خوردن دید او و در واقع صفحه‌ی روبه‌روی بازیکن می‌شود.

  چکیده داستان

  در این مجموعه، دو عنوان Dead Island و نسخه دوم آن یعنی Riptide گنجانده شده است. اتفاقات هر دو بازی در جزیره‌های دورافتاده‌ای رخ می‌دهد که زامبی‌ها کنترل آن‌ها را به دست دارند. بازیکن باید از بین چندین شخصیت که همگی گذشته‌های تاریک یا حداقل نه چندان روشنی داشته‌اند، یکی را برای پیشروی در داستان انتخاب کند. این افراد به ویروس مخصوص زامبی‌ها مقاوم‌اند و تنها هدف‌شان زنده ماندن در جزیره و فرار از دست زامبی‌ها است. شخصیت‌ها باید با استفاده از تقریباً هر وسیله‌ای که می‌بینند، از خودشان دفاع کنند. آن‌ها می‌توانند چندین وسیله را با هم ترکیب کنند و اسلحه‌ی قوی‌تری بسازند. یکی دیگر از مسئولیت‌های آن‌ها، کمک به دیگر اهالی زنده‌ی جزیره است.

  کیفیت

  این مجموعه برای دو گروه از بازیکنان مناسب است: آن‌هایی که همیشه می‌خواستند عنوان Dead Island را تجربه کنند اما فرصت آن را نداشته‌اند و علاقه‌مندان این مجموعه که دوست دارند با گرافیک به‌روزشده، هر دو عنوان را دوباره تجربه کنند. بقیه‌ی بازیکنان احتمالاً علاقه‌ی چندانی به تجربه‌ی این عنوان نخواهند داشت چون هیچ نوآوری خاصی در آن دیده نمی‌شود و مبارزات پس از مدتی به‌شدت تکراری می‌شوند و به همین خاطر، هیجان اولیه‌ی خود را ندارند. بازی از لحاظ گرافیکی توانسته خود را به عناوین نسل هشتم برساند اما گرافیک ارتقایافته بازیکن‌ها را قانع نمی‌کند که بخواهند دوباره این عنوان را بازی کنند. حالت جدید دیگری نیز به نام One-Punch Mode وجود دارد که به بازیکن قدرت‌های ماورایی می‌دهد و این حالت هم با این‌که در ابتدا بسیار جالب به نظر می‌رسد اما همانند حالت اصلی پس از مدتی خسته‌کننده می‌شود. اتمام هر دو عنوان به بیش از 50 ساعت زمان نیاز دارد و اگرچه به نظر می‌رسد شرکت سازنده یعنی Deep Silver تمام تلاش خود را برای ارتقای کیفی این مجموعه کرده است اما نتیجه‌ی تلاش آن‌ها بیشتر شبیه به قدردانی از طرفداران مجموعه به نظر می‌رسد تا دلیل تازه‌ای برای بازیکن‌های جدید که به سراغ این عناوین بیایند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی تأثیر خشونت در رسانه‌ها صحبت کنید. آیا تا به حال پیش آمده که به خاطر یک صحنه‌ی خشونت‌آمیز در یک بازی ویدیویی، احساس بدی به شما دست بدهد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، خشونت شدید، موضوعات جنسی، استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز، استفاده از مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Deep Silver
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶