Dead Nation

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی تیراندازی خشن با موضوع کشتار زامبی‌ها و قابلیت بازی چندنفره

سال: 2014
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در برخی از دیالوگ‌های بازی، از کلماتی مثل damn و hell استفاده می‌شود.
  بازیکن باید گروه‌های بزرگ و قدرتمندی از زامبی‌ها را از بین ببرد. زامبی‌ها نیز خود به گروه‌ها و دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. سلاح‌های گرم و سرد زیادی در بازی وجود دارد و بازیکن می‌تواند علاوه بر آن‌ها، از محیط و مواد منفجره نیز برای از بین بردن زامبی‌ها استفاده کند. از بین رفتن زامبی‌ها با پخش شدن خون و بعضی‌اوقات، اعضای بدن آن‌ها روی زمین همراه است. جسدها و خون آن‌ها نیز تا مدت زیادی روی زمین باقی می‌مانند. برخی از صحنه‌های غیرتعاملی بازی نیز شخصیت‌های انسانی را نشان می‌دهد که سر یا دیگر اعضای قطع‌شده بدن زامبی‌ها را در دست دارند. بعضی از غول‌ها و هیولاهای بازی ممکن است برای بازیکنان حساس ترسناک باشند.
  بازی از چندین درجه سختی مختلف بهره می‌برد. با این وجود، بعضی از مراحل و مخصوصاً کشتن غول‌های آخر، بسیار سخت‌تر از دیگر بخش‌های بازی است. کنتر‌ل‌های بازی ساده هستند و یاد گرفتن آن‌ها، به زمان چندانی نیاز ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Dead Nation عنوانی در سبک اکشن و تیراندازی با دید از بالا است که اولین بار برای پلی‌استیشن 3 عرضه شده بود اما نسخه‌ی Apocalypse Edition آن با گرافیک بهتر، برای پلی‌استیشن 4 هم عرضه شده است. بازی داستانی کلیشه‌ای دارد و هدف اصلی بازیکن در آن، از بین بردن زامبی‌ها در مراحل مختلف است. امکان انجام بازی به صورت دونفره نیز وجود دارد.
  به غیر از میزان بالای خشونت آن، محتوای بزرگسالانه‌ی دیگری در بازی وجود ندارد. بازیکن برای مبارزه به گستره‌ی وسیعی از سلاح‌ها دسترسی پیدا خواهد کرد که امکان ارتقای آن‌ها نیز وجود دارد. علاوه بر سلاح‌های گرم عادی، نارنجک‌انداز و شعله‌افکن، بازیکن می‌تواند از خود محیط مراحل نیز برای کشتن دشمنان استفاده کند. مثلاً با تیراندازی به تانکر گاز، انفجار بزرگی رخ می‌دهد که پس از آن، اجساد و خون زامبی‌ها روی زمین پخش می‌شوند و تا مدت زیادی نیز آن‌جا می‌مانند. در برخی از صحنه‌های غیرتعاملی بازی، سر زامبی‌ها روی نیزه یا در دست شخصیت‌های اصلی بازی دیده می‌شوند.

  چکیده داستان

  به دلیل شیوع یک ویروس ناشناخته، بخش زیادی از جمعیت جهان به زامبی تبدیل شده‌اند. یک سال پس از گذشت این فاجعه، دو قهرمان اصلی بازی یعنی «جک مک‌ردی» و «اسکارلت بلیک» می‌خواهند در جستجوی غذا و آب، پناهگاه خود را ترک کنند. آن‌ها از این ویروس، مصون هستند و می‌توانند آزادانه در فضای آلوده به ویروس جستجو کنند.

  کیفیت

  با این‌که از زمان عرضه‌ی نسخه‌ی اولیه‌ی بازی بیش از 10 سال می‌گذرد اما تجربه‌ی آن امروز و به صورت دو نفره نیز خالی از لطف نیست. گرافیک بازی قطعاً به کیفیت و بر اساس استاندارد بازی‌های امروزی نیست اما حجم کم و امکان تجربه‌ی آن با یک دوست (به صورت آفلاین و آنلاین) از نقاط قوت بازی محسوب می‌شوند. این عنوان داستان خاص و پیچیده‌ای ندارد. داستان بازی در واقع به‌قدری کلیشه‌ای است که از اواسط تجربه‌ی بازی، می‌توان ادامه‌ی آن را حدس زد اما این گیم‌پلی و مراحل آن است که بازیکن را به ادامه‌ی بازی ترغیب می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از بین رفتن بشریت توسط یک ویروس قوی و تبدیل شدن انسان‌ها به زامبی از موضوعات موردعلاقه و البته تکراری هالیوود و بسیاری از بازیسازان در دهه‌ی گذشته بوده است. می‌توانید درباره‌ی علت محبوبیت این موضوع صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر نمایش خون، خون‌ریزی و خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Housemarque
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴