Deadlight: Director’s Cut

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی سکوبازی خشن و کمی ترسناک با داستانی پسارستاخیزی
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی ویژگی‌های خاصی از خود نشان نمی‌دهد. با این حال در مواقعی می‌تواند تصمیم بگیرد که برای رد شدن از دشمنان و زامبی‌ها از روش‌های غیرخشن استفاده کند.
  در مکالمات بازی چند بار از کلمات hell و s..t استفاده می‌شود.
  بازی با این‌که گرافیک واقع‌گرایانه و پرجزئیاتی ندارد اما خشونت آن بسیار زیاد است. بازیکن باید در یک دنیای پسارستاخیزی از دست زامبی‌ها فرار کند و در مواقعی مجبور است آن‌ها را بکشد. او می‌تواند با تبر و تفنگ به آن‌ها حمله کند. با این‌که خود فیگورها کاملاً سیاه‌اند اما هنگام ضربه خوردن گاهی خون قرمز رنگی به هوا می‌پاشد که در تضاد کامل با رنگ محیط است. نحوه‌ی ضربه زدن بازیکن هم می‌تواند در جاهایی بسیار خشونت‌آمیز باشد، مانند هنگامی که از تبر استفاده می‌کند و می‌تواند چندین بار با تمام قدرت به بدن دشمن ضربه بزند. هنگامی که شخصیت خود بازیکن ضربه می‌خورد برای لحظه‌ی خیلی کوتاهی کل صفحه‌ی بازی قرمز می‌شود. شخصیت اصلی ممکن است توسط زامبی‌ها خورده‌ شود، تیر بخورد، دچار برق‌گرفتگی شود، از بلندی پرت شود یا روی تیغه‌های کشنده بیفتد. ضمن این‌که بازی دارای چندین صحنه‌ی داستانی است که در آن خون و تصاویر خشونت‌آمیز به شکل واقع‌گرایانه‌تری نشان داده می‌شوند.
  با این‌که کنترل‌های بازی ساده‌اند اما گیم‌پلی بازی در مواقعی می‌تواند خیلی دشوار باشد. در کل بازی طوری طراحی شده که نیاز به آزمون و خطای زیادی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Deadlight: Director’s Cut عنوانی ماجراجویانه، سکوبازی و تا حدودی ترسناک است. بازیکن در یک دنیای پسارستاخیزی باید برای فرار از دست زامبی‌ها از مهارت‌های دویدن، پریدن و بالا رفتنش استفاده کند و در مواقعی هم آن‌ها را بکشد. زامبی‌ها را می‌توان با تبر یا تفنگ کشت اما بازیکن در خیلی از مواقع می‌تواند فقط از دست آن‌ها فرار کند. با این حال این بازی بسیار خشن محسوب می‌شود. به غیر از صحنه‌های داستانی که خون و تصاویر خشونت‌آمیز در آن‌ها نشان داده شده است، در خود گیم‌پلی بازی هم خشونت زیادی وجود دارد. با این‌که تمام فیگورها در بازی کاملاً سیاه‌اند اما هنگام ضربه‌خوردن خون قرمز رنگی از‌ آن‌ها به اطراف می‌پاشد. کشتن زامبی‌ها با تبر بسیار خشونت‌آمیز است و بازیکن می‌تواند چندین بار با قدرت به آن‌ها ضربه بزند. همچنین بازیکن تشویق می‌شود که با تفنگ به سر زامبی‌ها تیر بزند. زمانی که شخصیت خود بازیکن ضربه می‌خورد یا توسط زامبی‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد کل صفحه‌ی بازی برای چند لحظه‌ی بسیار کوتاه کاملاً قرمز می‌شود. در مکالمات بازی هم چند بار از کلماتی چون hell و s..t استفاده شده است.

  چکیده داستان

  بازیکن در این بازی در نقش یک مرد میانسال قرار می‌گیرد که در یک دنیای پسارستاخیزی تلاش می‌کند تا خانواده و دوستانش را پیدا کند. داستان بازی مدت‌ها پس از فروپاشی جامعه‌ی بشری اتفاق می‌افتد و تنها چیزی که باقی مانده خرابه‌ها، زامبی‌ها و تعدادی بازماند‌ه‌اند. بازیکن باید در خرابه‌های باقی‌مانده از سیاتل هر کاری که از دستش برمی‌آید را برای زنده ماندن انجام دهد. این کارها شامل فرار از دست زامبی‌ها با حل کردن پازل‌های محیطی و گاهی هم مبارزه با آن‌ها می‌شود.

  کیفیت

  احتمالاً اولین چیزی که با دیدن Deadlight: Director’s Cut به نظر می‌آید شباهت ظاهری آن با بازی لیمبو است. فیگورهای سیاه‌رنگ و شبه‌وار، پس‌زمینه‌ای از خرابه‌ها و سازه‌های متروکه و پازل‌های محیطی نسبتاً دشوار از مواردی‌اند که این دو عنوان را بسیار شبیه به هم می‌کنند. پازل‌های بازی نسبتاً چالش‌برانگیزند و قدرت زیاد دشمنان‌، بازیکن را ترغیب می‌کند تا از حداکثر توانایی‌هایش استفاده کند. زامبی‌ها در بازی حالت شبه‌واری دارند و شاید هم به همین دلیل به آن‌ها شبح گفته می‌شود. بازی دارای مشکلات کوچکی در کیفیت تصویر است، مانند واضح نبودن بعضی از آیتم‌های مهم که می‌تواند به‌راحتی به کشته شدن قهرمان بازی منجر شود. با این حال می‌توان این مشکلات جزئی را در مقابل کلیت آن نادیده گرفت. نسخه‌ی Director’s Cut این عنوان یک حالت Survival هم دارد که در آن می‌توان بازی را با درجه‌ی دشواری بسیار بیشتری تجربه کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت این بازی صحبت کنید. با این‌که Deadlight: Director’s Cut گرافیک چندان واقع‌گرایانه و با جزئیاتی ندارد اما به دلیل نمایش خون زیاد، بازی خشنی به حساب می‌آید. خشونت این بازی برای شما چقدر بود؟ آیا میزان آن شما را اذیت می‌کرد؟ ـ در این بازی در خیلی از مواقع می‌توانید به‌جای کشتن زامبی‌ها از دست آن‌ها فرار کنید. انتخاب شما بیشتر کدام گزینه بوده؟ چرا؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Deep Silver
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶