Death’s Gambit

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی نقش‌آفرینی سخت و نسبتاً خشن با هیولاهای دلهره‌آور

سال: 2018
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یکی از محلول‌های بازی که شبیه به لیوانی از آبجو است، باعث افزایش قدرت بازیکن برای چند ثانیه می‌شود. در یکی از صحنه‌های بازی، یک موش در حال سکسکه زدن و انجام رفتاری عجیب دیده می‌شود و در دست او نیز، یک بطری نوشیدنی‌های الکلی قرار دارد.
  بازیکن از سلاح‌های مختلفی مثل شمشیر، تبر، نیزه و تپانچه برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. مرگ اکثر دشمنان بازی که هیولاهایی عجیب و غریب هستند، با خونریزی شدید همراه است. در طراحی برخی از مراحل (مخصوصا مراحل مبارزه با غول‌های آخر)، از اجساد و چاله‌های بزرگ خون استفاده شده است. در برخی دیگر از مراحل نیز، اعضای خون‌آلود و تکه‌تکه شده‌ی بدن انسان‌ها مشاهده می‌شود. برخی از هیولاهای بازی نیز ظاهر ترسناک و عظیم‌الجثه‌ای دارند و ممکن است برای بازیکنان حساس آزاردهنده باشند.
  بازی Death’s Gambit از جمله عناوین چالشی و سختی است که مرگ شخصیت اصلی در آن، یکی از ارکان مهم بازی است. به همین خاطر، بازیکن باید به کشته شدن زیاد و حتی اتفاقی شخصیت خود عادت کند و این مسئله ممکن است برای بازیکنان تازه‌وارد به این سبک، خسته‌کننده باشد. کنترل‌های بازی نسبتاً راحت‌اند و یادگیری آن‌ها، به زمان چندانی نیاز ندارد. نحوه‌ی درست و دقیق استفاده از قابلیت‌ها و ویژگی‌های شخصیت اصلی است که تفاوت اصلی را در زنده ماندن و نماندن او رقم می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Death’s Gambit یک عنوان اکشن نقش‌آفرینی است. بازیکن در این بازی، نقش یکی از مأموران مرگ به نام «سارون» را بر عهده می‌گیرد. وظیفه‌ی او رسیدن به مرگ با پیدا کردن و از بین بردن دیگر شخصیت‌ها و موجودات فناناپذیر است.
  بازیکن از چندین و چند سلاح سرد مختلف مثل نیزه، شمشیر، تبر و همچنین برخی سلاح‌های گرم برای کشتن دشمنان خود استفاده می‌کند. بعضی از دشمن‌ها پس از ضربه خوردن، خونریزی می‌کنند و حجم زیادی از خون از بدن آن‌ها خارج می‌شود. بعضی از مراحل نیز پر از چاله‌های خون و اجساد و اعضای بدن آغشته در خون هستند. البته گرافیک پیکسلی و دوربین 2بعدی حرکت به کنار بازی باعث شده است که میزان اثرگذاری این صحنه‌ها کم شود. برخی از دشمنان و هیولاهای بازی، ظاهر ترسناکی دارند و ممکن است برای بازیکنان حساس دلهره‌آور باشند. یکی از محلول‌های بازی که قدرت خاصی به بازیکن می‌دهد، شبیه به نوشیدنی‌های الکلی است. در یکی از صحنه‌ها نیز یک موش در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شود و رفتار عجیبی دارد که نشان‌دهنده‌ی مستی اوست.

  چکیده داستان

  این بازی درباره‌ی جنگجویی به نام «سارون» است که قراردادی با مرگ امضا می‌کند. این قرارداد باعث نامیرا بودن او می‌شود. سارون در ابتدا نمی‌داند که هدف او چیست و چه مأموریتی باید برای مرگ انجام دهد، اما با یادآوری گذشته‌ی خود متوجه می‌شود که زمانی به مادرش قول داده بود که زندگی و دستاوردهای به‌یادماندنی و ملموسی از خود به جای بگذارد. البته که رسیدن به این درجه از اثرگذاری، بدون هزینه نیست و مرگ هم باید از این قرارداد سودی ببرد. با پیشرفت در بازی، بازیکن متوجه اثرات بزرگ‌تر این قرارداد می‌شود.

  کیفیت

  بازی Death’s Gambit یکی از چندین و چند عنوان نقش‌آفرینی روگ‌لایک (بازی‌های بسیار سخت) است که با الهام از مجموعه‌ی Dark Souls ساخته شده‌اند. بازی اگرچه نوآوری‌های چندانی ندارد و داستان آن هم تقریباً کلیشه‌ای و قابل‌حدس است، اما همچنان تجربه‌ی آن برای یک بار هم که شده، می‌تواند برای علاقه‌مندان به سبک نقش‌آفرینی لذت‌بخش و هیجان‌انگیز باشد. فضای 2بعدی حرکت به کنار بازی و گرافیک پیکسلی آن، باعث سخت شدن بیش از حد برخی از مراحل و کشتن بعضی از غول‌ها شده است، اما با این حال، بازی نسبت به دیگر عناوین این سبک، بخشنده‌تر است و بازیکن با هر بار مرگ می‌تواند از نقطه‌ی نزدیکی در همان مرحله بازی خود را ادامه دهد. بازی در ابتدای زمان عرضه از مشکلات فنی زیادی مثل افت شدید نرخ فریم در بعضی از صحنه‌ها رنج می‌برد، اما امروز و پس از عرضه‌ی چندین به‌روزرسانی مختلف، مشکلات بازی به کم‌ترین حد خود رسیده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. گرافیک این بازی پیکسلی و دوبعدی است. با توجه به این ویژگی، تماشای خشونت بازی چه احساسی به شما می‌داد؟
  ـ یکی از نقاط مهم داستانی بازی، رابطه سارون با مادرش است. این ارتباط چه قدر برای شما آشنا بود؟ آیا شباهتی به رابطه‌ی شما با والدین‌تان داشت؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، استفاده از الکل و خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده White Rabbit
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸