Deep Rock Galactic

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی تیراندازی و کاوش در معدن با خشونت فانتزی زیاد و تأکید روی کار تیمی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در مکالمات میان شخصیت‌ها چند اشاره‌ی کوتاه به نوشیدنی‌های الکلی می‌شود.
  شخصیت‌ها در طول بازی از کلمات توهین‌آمیز زیادی مانند ass و bitch استفاده می‌کنند و معمولاً هم لحن غیردوستانه‌ای دارند.
  بازی تأکید زیادی روی کار تیمی دارد و گیم‌پلی آن طوری طراحی شده که موفقیت در مراحل نیاز به همکاری گروهی خواهد داشت و بازیکنان باید دائماً با هم در ارتباط باشند. این نکته می‌تواند توانایی‌های بازیکن در این زمینه‌ی کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  بازیکنان در بسیاری از مراحل بازی باید با موجودات فضایی و هیولایی مبارزه و به سمت آن‌ها تیراندازی کنند و برای این کار سلاح‌هایی چون انواع تفنگ مانند شات‌گان، پیستول، تک‌تیر و همچنین نارنجک و کلنگ در اختیار دارند. این موجودات هنگام کشته شدن منفجر می‌شوند و تکه‌های بدن‌شان به اطراف پخش می‌شود، البته خشونت این صحنه‌ها واقع‌گرایانه نیست و خون آن‌ها رنگ‌هایی به‌جز قرمز دارد. هنگام ضربه خوردن خود بازیکن، صدای فریاد و ناله‌ی شخصیت او شنیده و لکه‌های قرمز خون روی صفحه ظاهر می‌شود. این بازی با توجه به اول‌شخص بودن آن و همین‌طور فضای مراحل که شامل غارهای تاریک می‌شود، بسیار هیجانی و اضطراب‌آورتر از سایر عناوین تیراندازی است.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند اما یاد گرفتن چگونگی پیش رفتن در آن ممکن است کمی دشوار باشد، چرا که هر شخصیت مهارت‌های خاصی دارد که می‌توان در موقعیت‌های مختلف از آن‌ها استفاده کرد. ضمن این‌که غارها و معادن در هر بار بازی کردن به صورت اتفاقی شکل می‌گیرند و بازیکن ممکن است به راحتی در آن‌ها گم شود. برای موفقیت در بازی، کار تیمی و ارتباط داشتن با دیگر اعضای تیم بسیار مهم است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Deep Rock Galactic عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص است که در‌ آن بازیکنان باید ضمن تیراندازی به سمت موجودات و دشمنان فضایی، غارها و تونل‌های مختلفی را هم حفر کنند و در آن‌ها به دنبال منابع بگردند. مراحل در هر بار بازی کردن به صورت اتفاقی شکل می‌گیرد که می‌تواند برای بازیکنان کم‌تجربه دشوار باشد. این بازی را می‌توان به صورت تک‌نفره یا تیمی انجام داد، البته حالت آنلاین و تیمی آن طرفدار بیشتری دارد. بازی خشونت نسبتاً زیادی دارد و بازیکنان در آن با انواع سلاح‌ها مانند شات‌گان، تک‌تیر، پیستول و نارنجک با دشمنان‌شان مبارزه می‌کنند. تیراندازی به سمت این موجودات باعث می‌شود منفجر شوند و خون‌های رنگی‌شان به اطراف پخش شود. در مکالمات چندین بار کلمات توهین‌آمیز مانند ass و bitch استفاده و همچنین اشاراتی به نوشیدنی‌های الکلی می‌شود. ضمن این‌که در حالت آنلاین امکان مکالمه میان اعضای تیم وجود دارد و حتی ضروری است و به دلیل هیجانی بودن بازی، احتمال به کار بردن کلمات توهین‌آمیز از سمت دیگر بازیکنان زیاد است.

  چکیده داستان

  این بازی داستان خاصی را دنبال نمی‌کند. بازیکن در نقش یک کوتوله‌ی فضایی بازی خواهد کرد که وظیفه‌اش حفر کردن معادن سیاره‌ی هوکسس چهار است. بازیکن در طول بازی باید غارها و معادن زیادی را برای یافتن منابع حفر کند و البته در این حین با موجودات و هیولاهای فضایی هم مبارزه کند.

  کیفیت

  بازی Deep Rock Galactic یک عنوان تیمی تیراندازی و حفر معدن است که می‌تواند تجربه‌ی جالبی برای علاقه‌مندان به این ژانر و بازی‌های گروهی باشد. بازی گرافیک ساده‌ای دارد که کاملاً هماهنگ با گیم‌پلی و فضای آن است. رنگ‌های استفاده شده نه آن‌قدر تاریک و سیاه‌اند که در غارها چیزی دیده نشود و نه آن‌قدر رنگارنگ، که حس و حال یک بازی تیراندازی اضطراب‌آور را از بازیکن بگیرد. گیم‌پلی بازی، که نقطه‌قوت آن محسوب می‌شود، دارای عناصری از تیراندازی اول‌شخص و همین‌طور جمع‌آوری منابع مانند بازی ماینکرفت است. ترکیب این دو با توازن خوبی انجام شده، ضمن این‌که هیجان بازی را هم بیشتر کرده است. مراحل در هر بار بازی کردن به صورت اتفاقی شکل می‌گیرند و بازیکنان باید بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای از نقشه‌ وارد مرحله شوند. این نکته باعث تازه ماندن تجربه‌ی بازی و همین‌طور چالش‌برانگیزتر شدن آن می‌شود. همین دشواری بازی است که اهمیت کار گروهی در آن را بیشتر می‌کند. بازیکنان هر کدام وظایف خاصی به عهده خواهند داشت که بدون انجام هر کدام از آن‌ها امکان موفقیت در مأموریت‌ها وجود ندارد. ضمن این‌که بازیکنان در تمام مدت باید با هم در ارتباط باشند که بازی را به یک تجربه‌ی اجتماعی سرگرم‌کننده هم تبدیل می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ در رابطه با امنیت در فضای مجازی صحبت کنید. در صورت مواجهه با رفتارهای توهین‌آمیز در هنگام بازی آنلاین چه رفتاری از خود نشان می‌دهید؟ به نظرتان بهترین روش مقابله با چنین افرادی چیست؟ ـ می‌توانید درباره‌ی راه‌های مختلف برای کنترل زمان اختصاص داده شده به بازی صحبت کنید. به نظرتان نشانه‌های اعتیاد پیدا کردن به بازی‌های ویدیویی چیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر نمایش خون، خشونت، اشاراتی به الکل، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Coffee Stain Publishing
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸