Desperados III

thumbnail
۱۸ سال به بالا

عنوانی خشن در سبک تاکتیکی مخفی‌کاری با محتوای بزرگ‌سالانه

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی یعنی «جان کوپر» را می‌توان به رابین‌هود دنیای وسترن تشبیه کرد. او از افراد بی‌دفاع و ناتوان شهر در برابر گانگسترهای مسلح و خطرناک دفاع می‌کند و می‌خواهد که در برابر زورگویی‌ها و تصمیمات مخرب آن‌ها بایستد، اما هیچ ترسی از به کار بردن راهکارهای خشونت‌آمیز و بی‌رحمانه برای رسیدن به این هدف ندارد.
  ارجاعات کلامی نسبتاً زیادی به نوشیدنی‌های الکلی، روابط جنسی و مواد مخدر در دیالوگ‌ها و داستان بازی وجود دارد. ساختمان‌های فاحشه‌خانه در برخی از مراحل دیده می‌شوند که درون آن‌ها، شخصیت‌هایی زن به صورت نیمه‌برهنه و یا با لباس باز وجود دارند. توانایی یکی از شخصیت‌های اصلی بازی، اغوا کردن دشمنان و کشاندن آن‌ها به سمت نقاط حمله و یا تله‌ها است.
  از کلمات و عبارات زشتی مثل “f--k”، “a--hole”، “b--ch” و “s--t” در بسیاری از دیالوگ‌ها و مکرراً استفاده می‌شود.
  شخصیت‌هایی که بازیکن آن‌ها را کنترل می‌کند، از اسلحه‌های مختلفی مثل چاقو و هفت‌تیر و همچنین، روش‌های متفاوتی مثل تله و سرنگ‌های خطرناک برای کشتن دشمنان خود استفاده می‌کنند. وقتی که شخصیتی تیر می‌خورد، صدای ناله و فریاد او شنیده می‌شود و خون او نیز ریخته خواهد شد. اگر نحوه کشته شدن شخصیت‌ها بی‌رحمانه (مثل کشته شدن با استفاده از تبر) باشد، خون بسیار بیشتری از آن‌ها ریخته می‌شود. البته بسیاری از مراحل را می‌توان بدون به کار بردن خشونت و حتی زنده نگه داشتن اکثر دشمنان پشت سر گذاشت.
  بازی Desperados III از جمله عناوین استراتژیک و تاکتیکی سخت است. کنترل‌های بازی و میان‌برهای آن، ممکن است برای بازیکنان تازه‌وارد به این سبک، کمی مشکل باشد و عادت کردن به آن‌ها نیز نیازمند زمان است. هر مرحله را می‌توان به روش‌های مختلف و متعددی پشت سر گذاشت و بازی از این لحاظ، آزادی کامل را به بازیکن می‌دهد. اصول کلی آن نیز پشت سر گذاشتن مراحل از طریق آزمون و خطا و سیستم Quick Save/ Quick Load است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Desperados III عنوانی در سبک تاکتیکی هم‌زمان (Real-Time Tactics) و مخفی‌کاری است. بازیکن کنترل گروهی از شخصیت‌هایی با ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوت را بر عهده می‌گیرد و هدف او، از بین بردن اعضای گروه‌های خلاف و گانگستر در غرب وحشی است.
  هر شخصیت توانایی‌های مخصوص خود را برای از بین بردن دشمنان دارد. یکی از آن‌ها می‌تواند با گذاشتن تله، دشمنان را از پا دربیاورد و دیگری، می‌تواند چاقوی تیزی را به سمت آن‌ها پرتاب کند. خشونت بازی نسبتاً زیاد است و اگرچه که دوربین کلی بازی در حالت عادی، دید از بالا است و جزئیات چندانی را به نمایش نمی‌گذارد، اما بازیکن می‌تواند با زوم کردن روی صحنه‌ی قتل، جزئیات بیشتری را ببیند. تیراندازی به دشمنان معمولا با ناله و فریاد آن‌ها و همچنین، خون‌ریزی شدیدی همراه است. البته که امکان رد کردن اکثر مراحل بدون استفاده از راهکارهای کشنده و خشونت شدید نیز وجود دارد. فحاشی و استفاده از عبارات زشتی مثل “f–k” و “s–t” در بسیاری از دیالوگ‌ها شنیده می‌شود. ارجاعات زیادی نیز به مواد مخدر، نوشیدنی‌های الکلی و روابط جنسی در بازی وجود دارد. یکی از شخصیت‌های بازی، یک زن خوش‌لباس و خوش‌اندام است که از جذابیت‌های جنسی خود برای کشاندن دشمنان به سمت تله‌ها استفاده می‌کند. در برخی از مراحل، ساختمانی به نام «فاحشه‌خانه» (Brothel) وجود دارد که زن‌هایی با لباس‌های باز و یا به شکل نیمه‌برهنه در آن‌ها دیده می‌شوند.

  چکیده داستان

  بازی Desperados III را می‌توان پیش‌درآمدی بر مجموعه Desperados دانست چون در این نسخه، سابقه و ریشه‌های شکل‌گیری گروه «جان کوپر» به بازیکن نشان داده می‌شود. گروه او که یک کابوی به دنبال عدالت و رستگاری است، شامل 4 فرد دیگر می‌شود که هر کدام توانایی‌های مخصوص خود را دارند. بازیکن باید در هر مرحله، اعضای یک گروه گانگستری بزرگ را از بین ببرد و به سراغ اهداف بالاتر برود.

  کیفیت

  از اولین قطعه‌ی موسیقی که در منوی اصلی بازی پخش می‌شود تا مدل حرف زدن شخصیت‌ها و نوع صداگذاری آن‌ها و حتی گرافیک و فیلترهای تصویری موجود در بازی، همه و همه یادآور فیلم‌های وسترن و گانگستری هستند. سازندگان بازی تلاش زیادی کرده‌اند که تمام فضاها و مراحل بازی تا حد امکان، نزدیک به محیط‌های وسترن باشد و می‌توان گفت که تا حد زیادی نیز در رسیدن به این هدف، موفق بوده‌اند. البته بازی عاری از مشکلات فنی نیست و در برخی از صحنه‌های شلوغ، افت فریم نسبتاً شدیدی مشاهده می‌شود. انتظار می‌رود که با عرضه به‌روزرسانی‌های جدید، مشکلات فنی بازی نیز برطرف شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ یکی از ویژگی‌های اصلی بازی، آزادی در پیشبرد اهداف است. بازیکن می‌تواند بدون خشونت ماموریت‌های خود را انجام دهد و یا همه‌ی تبه‌کاران را با بی‌رحمی از بین ببرد. انتخاب شما (بازیکن) کدام یک از این روش‌ها بود؟ چرا؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون، استفاده‌ی زیاد از عبارات زشت و توهین‌آمیز، موضوعات تحریک‌کننده و نمایش خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Mimimi Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰