Devil May Cry 5

thumbnail
۱۸ سال به بالا
یک بازی اکشن پر زدوخورد از مجموعه‌ای قدیمی با خشونت زیاد و خونین و داستانی در رابطه با دو برادر
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هر سه شخصیت اصلی بازی در همه‌ی مراحل در حال استفاده از بیشترین حد خشونت‌اند. با این حال می‌توان گفت دانته، نیت خوبی دارد. او می‌خواهد به مبارزه با شر برود و انسان‌ها را از نابودی نجات دهد. نیرو، شخصیت جوانی است که تا پایان بازی دچار تغییرات مثبتی می‌شود. او که در ابتدا جوانی مغرور و اندکی هم بدون اعتماد به نفس است، تا پایان می‌تواند به توانایی‌های خودش ایمان پیدا کند و از آنها در مسیرهای درستی استفاده می‌کند.
  سه شخصیت اصلی زن در بازی حضور دارند که همگی آنها لباس‌های نامتعارفی مانند نیم‌تنه و شلوارک‌های کوتاه به تن دارند. در یکی از صحنه‌ها یکی از این شخصیت‌ها به صورت کاملاً برهنه از درون یک هیولاها خارج می‌شود. به جز صحنه‌ی کوتاهی از پشت سر، چیز زیادی از بدن او نشان داده نمی‌شود. همچنین یکی از شخصیت‌های زن همیشه در حال سیگار کشیدن است. البته سایر شخصیت‌ها با این کار او مخالفت می‌کنند و نوشته‌ای به صورت زیرنویس روی صفحه ظاهر می‌شود که اعلام می‌کند بازی قصد تبلیغ برای سیگار کشیدن را ندارد.
  در مکالمات به دفعات از کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی مانند f..k، s..t، bastard، ass و ... استفاده می‌شود.
  مبارزه و جنگیدن محور اصلی بازی است. بازیکن در هر مبارزه، در نقش یکی از سه شخصیت اصلی قرار می‌گیرد و می‌تواند با ضربه‌های جادویی، تفنگ، شمشیر و ... با دشمنانش که موجودات شیطانی و هیولایی‌اند مبارزه کند. ضربه‌های موفق معمولاً با خون‌ریزی همراه‌اند، ضمن این که در بسیاری مواقع، ضربه‌های حساس به شکل صحنه‌‌ آهسته و با نمایش جزئیات بیشتر نشان داده می‌شوند. خون و خون‌ریزی زیادی در طول بازی نشان داده می‌شود و حتی در بعضی مراحل زمین کاملاً غرق در خون است. در صحنه‌های غیرتعاملی، خشونت با جزئیات بیشتر و به شکل واقع‌گرایانه‌تری نشان داده می‌شود، مانند اجسام تیزی که به بدن انسان‌ها یا هیولاها وارد می‌شوند، خون‌ریزی‌های شدید یا قطع عضو.
  کنترل‌‌های ابتدایی بازی چندان دشوار نیستند و با کمی تمرین می‌توان آنها را یاد گرفت. با این حال شخصیت‌ها در طول بازی مهارت‌های جدیدی کسب می‌کنند که استفاده از آنها در موقعیت‌ها و مبارزه‌های مختلف می‌تواند نسبتاً دشوار باشد. بازی چندین درجه دشواری مختلف دارد که بازیکنان تازه‌وارد هم می‌توانند آن را تجربه کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Devil May Cry 5 عنوانی اکشن و پر زدوخورد است. این بازی متعلق به مجموعه‌ای به همین نام و داستانش هم دنباله‌ای بر عناوین گذشته است. بازیکن در طول بازی به جای سه شخصیت اصلی به نام‌های دانته، نیرو و وی قرار می‌گیرد و باید در مبارزه‌های زیادی شرکت و در نهایت دشمن بشریت و جهان را نابود کند. این مبارزه‌ها از زاویه‌ی سوم‌شخص انجام می‌شوند و بازیکن می‌تواند به مرور مهارت‌های شخصیت‌هایش را ارتقا دهد. خشونت این بازی بسیار زیاد و خونین است. مبارزه‌ها با شمشیر، تفنگ، وردهای جادویی، چوب‌دستی و ... انجام می‌شوند. دشمنان که شیاطین هیولاواری‌اند، معمولاً بسیار خشن رفتار می‌کنند. ضربه‌های موفق با نمایش خون‌ریزی همراه خواهند بود. ضمن این که در قسمت‌های غیرتعاملی صحنه‌های خشونت‌آمیز به شکل واقع‌گرایانه‌تری نمایش داده می‌شود. صحنه‌هایی مانند قطع عضو، کشته شدن انسان‌ها به دست شیاطین، فرو رفتن اجسام تیز در بدن انسان‌ها و شیاطین و ... . سه شخصیت زن در بازی حضور دارند که همگی لباس‌های کوتاه و نامتعارفی به تن دارند. یکی از آنها در صحنه‌ای کوتاه به صورت عریان نمایش داده می‌شود اما جزئیات زیادی از بدنش قابل دیدن نیست. همچنین یکی از شخصیت‌های زن در چندین موقعیت در حال سیگار کشیدن نشان داده می‌شود. در مکالمات بازی به دفعات از کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی استفاده شده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در ادامه‌ی اتفاقات Devil May Cry 4 رخ می‌دهد. دانته و نیرو، که هر دو شکارچی شیاطین‌اند، به همراه شخصیت مرموز و جدیدی به نام وی، به جنگ شیطان پرقدرت و نابودگری به اسم یوریزن می‌روند. هر کدام از این شخصیت‌ها مهارت‌های خاص خود را دارند که می‌توانند از آنها در مبارزه استفاده کنند. در طول داستان کم‌کم روابط میان این شخصیت‌ها و نقش اصلی وی در ماجرا هم مشخص می‌شود.

  کیفیت

  می‌توان گفت تا به امروز و در زمان انتشار این بازی Devil May Cry 5 بهترین عنوان این مجموعه است. گرافیک بازی بسیار قوی‌تر شده و هر سه شخصیت اصلی با واقع‌گرایی زیادی طراحی شده‌اند. دشمنان و شیاطین هم طراحی‌های متنوع دارند و چندان شبیه به هم نیستند. مهم‌ترین ویژگی این بازی را می‌توان در گیم‌پلی متنوع آن دانست. بازیکن در هر دست می‌تواند با یکی از سه شخصیت اصلی به میدان مبارزه وارد شود و هر کدام از این شخصیت‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که بازی با آنها را سرگرم‌کننده می‌کند. تنوع حرکات و ضربه‌هایی که می‌توان در مبارزه‌ها به کار برد بسیار خوب است، به ویژه در مورد شخصیت نیرو که با دست جادویی‌اش کارهای مختلفی می‌تواند انجام دهد. در مورد سایر شخصیت‌ها هم همین طور است و بازیکن می‌تواند استراتژی‌های متفاوتی را در مبارزه‌ها پیدا کند. داستان این بازی با این که شاید برای عده‌ای ساده به نظر بیاید اما در مجموع کشش خوبی دارد و اتفاقات مهمی که در پایان می‌افتد هم آن را جذاب‌تر کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین نکات در داستان شخصیت نیرو و نقشی است که او در پایان‌بندی ایفا می‌کند. نیرو از ابتدا تا پایان تغییرات زیادی می‌کند که به داستان عمق خوبی داده است. Devil May Cry 5 چه برای طرفداران قدیمی این مجموعه و چه مخاطبان جدید، یک بازی اکشن سرگرم‌کننده است که می‌تواند مهارت‌های بازیکن را هم به چالش بکشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد خشونت نمایش داده شده در این بازی و تأثیری که روی بازیکن دارد صحبت کنید. فکر می‌کنید خشونتی که در بازی‌ها در مقابل موجودات شیطانی انجام می‌شود با خشونت در مقابل انسان‌ها متفاوت است؟ انجام هر کدام چه حسی به شما می‌دهد؟ ـ تقریباً تمامی شخصیت‌های زن در این بازی لباس‌های نامتعارفی به تن دارند که بر خلاف مردان اصلاً برای مبارزه کارآمد نیست. به نظرتان دلیل سازندگان در انتخاب چنین پوششی برای زنان چیست؟ می‌توانید در مورد تأثیری که این نمایش از زنان روی بازیکنان دختر و پسر دارد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افرادی بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، نمایش تصاویر نیمه‌عریان
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Capcom
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹