Disco Elysium

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک عنوان نقش‌آفرینی و ماجراجویی متن‌محور با موضوعات بزرگ‌سالانه مثل نژادپرستی و استفاده از مواد مخدر

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کارآگاه بازی که بازیکن نقش آن را به عهده می‌گیرد، چیزی درباره گذشته و حتی هویتش نمی‌داند. جایگاه نامعلوم او در این شهر خیالی، تلاشش برای رسیدن به حقیقت و پیدا کردن هویتش، می‌تواند حس هم‌ذات‌پنداری بسیاری از نوجوان‌هایی که با مسائلی مشابه درگیرند را به همراه داشته باشد. او قهرمان بدون ایرادی نیست و قطعاً یک شخصیت کاملاً مثبت محسوب نمی‌شود، اما همیشه به دنبال عدالت و فهم بیشتر جامعه‌ی خود است.
  این که شخصیت اول بازی چه نوع کارآگاه و در نهایت چه نوع انسانی باشد، کاملاً تحت اختیار خود بازیکن است. بازیکن می‌تواند شخصیتی نژادپرست و خشن از خود نشان دهد. البته نقطه‌ی مقابل این رویکرد نیز وجود دارد و او می‌تواند حامی حقوق اقلیت باشد و برای از میان برداشتن تبعیض‌های نژادی و جنسیتی تلاش کند. اگرچه هیچ‌کدام از شخصیت‌ها کاملاً مثبت یا منفی نیستند، اما در نهایت می‌توان گفت که الگوی شخصیتی ثابتی در بازی وجود ندارد. حتی همکار بازیکن که کارآگاه دیگری است و همیشه این‌طور به نظر می‌رسد که شخصیت بسیار مثبتی دارد، در بخشی از بازی از علاقه‌اش به تجربه‌ی مواد مخدر سخن می‌گوید.
  در بازی Disco Elysium، مسائلی مثل جنگ و تبعات آن، استفاده از نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر و لذت بردن از آن‌ها، نژادپرستی، تجاوز، روابط جنسی، فساد در سیستم‌های دولتی، جنگ قدرت بین بخش‌های مختلف حاکمیت، فاصله طبقاتی در بخش‌های مخلتف جامعه و قتل مطرح می‌شود. اگرچه بازی به هیچ شکلی مروج و تشویق‌کننده‌ی این مسائل نیست، اما از مطرح کردن آن‌ها به بی‌رحم‌ترین شکل هم ترسی ندارد.
  بازی پر از الفاظ زشتی مثل “f--k”، “s--t” و bitch است. علاوه بر عبارات توهین‌آمیز، متون بازی که داستان از طریق آن‌ها روایت می‌شود، محتواهایی کاملا بزرگ‌سالانه دارند.
  شخصیت اصلی بازی کارآگاهی است که باید پرونده‌ی قتلی در یک شهر خیالی را حل کند. او در مسیر رسیدن به هدفش، با مشکلات و معماهای زیادی روبه‌رو می‌شود. بازیکن باید با به‌کارگیری مهارت‌های حل مسأله، این مشکلات را حل کند. بازی روش خاصی را دیکته نمی‌کند و بازیکن می‌تواند هم با استفاده از خشونت و هم با استفاده از زیرکی و مکالمه با دیگران، به اهدافش برسد.
  بازی روش‌های خاص خودش برای به نمایش گذاشتن خشونت و ترس را دارد. تقریبا بخش زیادی از بازی، سرعت ملایم و حتی آرامش‌بخشی دارد، اما نقاط عطف کلیدی آن حاوی صحنه‌هایی خشن و ناراحت‌کننده است. اگرچه خشونت به شکل رایج آن دیده نمی‌شود، اما موضوعاتی که ممکن است به خشونت منجر شوند، به دفعات در بازی دیده می‌شود. بازیکن خودش انتخاب می‌کند که چه رویکردی در برابر مجرمین داشته باشد و بخواهد از خشونت و قدرتش به عنوان مأمور پلیس استفاده کند و یا این که بخواهد با آن‌ها صحبت کند و از طریق مکالمه، به اهدافش برسد.
  کل بازی متشکل از راه رفتن به بخش‌های مختلف شهر، صحبت با دیگران و حل معماها است. بازی Disco Elysium کاملا متن‌محور است و حتی در معدود بخش‌هایی که خشونت و مبارزه تن به تن در آن به نمایش درمی‌آید، بازیکن باید از طریق تاس انداختن میزان موفقیت خود را بسنجد. اگرچه مکانیسم‌های بازی بسیار ساده‌اند، اما برای فهم جریان کلی و پی بردن به رمز و رازهای مختلف، بازیکن باید متن‌های طولانی و بعضاً پیچیده‌ای را بخواند. به همین خاطر، دانش بالای زبان انگلیسی از جمله ضروریات بازی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Disco Elysium یک عنوان در سبک ماجراجویی و اولین ساخته شرکت اکراینی ZA/UM است. هدف اصلی بازیکن در آن، پیدا کردن قاتلی است که یک فرد تازه‌وارد به شهر را به قتل رسانده است. بازیکن نقش کارآگاهی را بر عهده دارد که برای حل این پرونده، به شهر خیالی «رِوانچول» ارسال شده است. او با کمک همکار خود که «کیم» نام دارد، 10 روز فرصت دارد که قاتل را شناسایی کند.
  بازی خشونت چندانی ندارد اما موضوعات مطرح‌شده در بازی باعث نامناسب بودن آن برای بازیکن‌های کودک و نوجوان شده‌اند. موضوعات جدی و مهمی در طول روایت داستان مطرح می‌شود. شهر جنگ‌زده روانچول، نقطه‌ی درگیری بین نیروهای مختلف ارتش در گذشته بوده و اکنون نیز آثار این جنگ دیده می‌شود. علاوه بر جنگ، موضوعات دیگری مثل نژادپرستی، اعتصاب، تجاوز، مواد مخدر و باورهای خرافاتی نیز در طول بازی مطرح می‌شوند. نحوه‌ی برخورد کارآگاه با هر کدام از این موضوعات، به انتخاب بازیکن بستگی دارد. شخصیت اصلی بازی، پیش‌فرض خاصی هنگام برخورد با این موضوعات ندارد و این بازیکن است که تعیین می‌کند نحوه‌ی عکس‌العمل و بازخورد او با چنین مسائلی چگونه باشد.

  چکیده داستان

  اعتصابی سراسری در شهر روانچول رخ داده و سازمانی که از آن به عنوان «اتحادیه» یاد می‌شود، مامورانی را به شهر می‌فرستد که با کارگران مذاکره کنند و در صورت عدم پذیرش شرایط توسط آن‌ها، رعب و وحشت ایجاد کنند. در این حین، یکی از ماموران به شیوه دردناکی اعدام می‌شود. کارآگاهی به شهر فرستاده شده تا پرونده این قتل را حل و قاتل آن را پیدا کند. بازیکن نقش این کارآگاه را به عهده می‌گیرد. او باید با همکاری مامور دیگری که از یک اداره متفاوت آمده، پرونده را پیش ببرد.داستان این بازی خطی نیست و بازیکن در تقریبا تمام بخش‌های آن، اختیار عمل دارد. این که چه کسی دستگیر شود، چه کسانی بازجویی شوند و متهمین اول پرونده چه کسانی باشند، همه در اختیار بازیکن است. البته علاوه بر مشکلات روزمره یک کارآگاه، او مشکلاتی درونی هم دارد که اعتیاد به نوشیدنی‌های الکلی، فراموشی و افسردگی از جمله آن‌ها است.

  کیفیت

  شاید مهم‌ترین نکته درباره‌ی Disco Elysium، طولانی بودن آن باشد. خط اصلی داستان بازی نیازمند حداقل 30 ساعت است و اگر بازیکن بخواهد تمام مأموریت‌های جانبی را نیز انجام دهد، این زمان ممکن است به 60 ساعت نیز برسد. گرافیک بازی شبیه به نقاشی‌های آب‌رنگ است. هر شخصیت، یک پرتره‌ی تصویر‌سازی‌شده از خودش دارد که هنگام صحبت با آن‌ها، این تصاویر پدیدار می‌شوند. Disco Elysium همچنین از موسیقی قابل‌توجهی بهره می‌برد. با وجود کارآگاهی بودن بازی، دکمه‌ای به اسم تیراندازی در آن وجود ندارد و موفقیت یا عدم‌موفقیت در معدود برخوردهای فیزیکی و یا مسلحانه‌ای که در بازی وجود دارند نیز از طریق انداختن تاس معین می‌شود. کارآگاه 4 مهارت اصلی دارد که هر کدام از آن‌ها، چندین مهارت زیرشاخه نیز دارند. برای پیشروی در بازی و سر زدن به جاهای مختلف آن، کارآگاه باید هر کدام از مهارت‌های خود را تقویت کند. شاخه مهارت‌های این بازی نیز شبیه به دیگر عناوین رایج نقش‌آفرینی نیست و مهارت‌های عجیب و غریب بسیاری در آن‌ها دیده می‌شود. مثلا مهارتی به نام Inland Empire وجود دارد که در صورت کسب و ارتقای آن، شخصیت اول می‌تواند با حیوانات و یا حتی مردگان صحبت کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ درباره ارتباط دنیای درون بازی با دنیای واقعی که در آن زندگی می‌کنیم، صحبت کنید. جهان امروز ما چقدر شبیه به شهر روانچول و آدم‌های آن است؟
  ـ آیا مطرح کردن مسائل مهم و حساسی مثل نژادپرستی، تجاوز و قتل در یک بازی رایانه‌ای، درست است؟ احساس شما در مواجهه با چنین مسائلی در بازی چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده ZA/UM
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹