Disney Infinity

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی خلاق در سبک ماجراجویانه با حضور شخصیت‌های دیزنی، دارای خشونت فانتزی
سال: 2013
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مجموعه‌ای از شخصیت‌های مختلف دنیای دیزنی که کودکان، بسیاری از آن‌ها را می‌شناسند به صورت اسباب‌بازی در این بازی حضور دارند. بازی کاملاً تلاش کرده تا این شخصیت‌ها نه مانند خود واقعی‌شان بلکه شبیه عروسک‌شان در بازی دیده شوند که در دنیای کودکان آشناتر است.
  اکثر شخصیت‌های بازی به شکل کلیشه‌ای در برابر شر مبارزه می‌کنند. توضیح بیشتری درباره‌ی این شخصیت‌ها داده نمی‌شود،‌ ضمن این‌که هیچ کدام از آن‌ها زن نیستند و تعدادی هم ضدقهرمان در میان آن‌ها حضور دارد.
  در یکی از حالت‌های بازی بازیکن باید دنیای خودش را با آیتم‌هایی که در اختیار دارد بسازد که این می‌تواند به تقویت قوه‌ی خلاق و مهارت‌های بازیکن در استفاده از ابزار‌های ساخت‌و‌ساز کمک کند. همچنین بازیکنان می‌توانند با استفاده از منطق و سازوکارهای از پیش آماده‌شده‌ای که در اختیارشان است، بازی دلخواه خودشان را هم بسازند.
  مبارزه‌های بازی در بیشتر مواقع مقابل شخصیت‌های منفی فیلم‌ها و انیمیشن‌های دیزنی است. مانند ربات‌های فیلم شگفت‌‌انگیزان، زامبی‌های دزدان دریایی کارائیب و شخصیت شرور داستان اسباب‌بازی. بازیکنان برای مبارزه (با توجه به شخصیت‌شان) از سلاح‌هایی مانند تفنگ، شمشیر، تفنگ رنگی و لیزر استفاده می‌کنند، یا با مشت و لگد به آن‌ها ضربه می‌زنند. ضمن این‌که در یکی از مراحل بازیکن می‌تواند از زاویه‌ی اول‌شخص به سمت دشمنانش تیراندازی کند. شخصیت‌هایی که شکست می‌خورند تنها ناپدید می‌شوند و خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه نمایش داده نمی‌شود. در مجموع خشونت این عنوان بسیار کارتونی است.
  این بازی برد و باخت ندارد. اگر بازیکن در مأموریتی شکست بخورد یا توسط شخصیت دیگری کشته شود بلافاصله به بازی برمی‌گردد و می‌تواند دوباره امتحان کند. با این حال استفاده از ابزارهای ساخت‌و‌ساز ممکن است در ابتدا مخصوصاً برای کودکان کمی پیچیده باشد و آن‌ها را سردرگم کند، که البته با کمی تمرین می‌توان روش کار با آن‌ها را یاد گرفت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Disney Infinity عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است که در آن شخصیت‌های معروفی از دیزنی به شکل اسباب‌بازی حضور دارند. چندین حالت در بازی وجود دارد که در یکی از آن‌ها بازیکن باید ماجراجویی و با دشمنانش مبارزه کند و در دیگری هم می‌تواند دنیا یا بازی خاص خودش را با ابزارهای ساخت‌و‌ساز بسازد. بازی دارای خشونت فانتزی است و بازیکنان می‌توانند با سلاح‌هایی چون شمشیر، تفنگ و لیزر با شخصیت‌های شروری از فیلم‌ها و انیمشین‌های دیزنی مبارزه کنند. شخصیت‌ها پس از کشته شدن غیب می‌شوند و خون و تصاویر خشونت‌آمیز به شکل واقع‌گرایانه نمایش داده نمی‌شود. نکته‌ی دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد مصرف‌گرایی بسیار بالای این بازی است. نه‌تنها کلیه‌ی شخصیت‌ها با اقتباس از فیلم‌ها و انیمشین‌های دیزنی ساخته شده‌اند، بلکه به‌جز سه شخصیتی که در ابتدا به بازیکن داده می‌شود، برای بازی با بقیه‌ی شخصیت‌ها، بازیکن باید آن‌ها و دنیای مرتبط‌شان را خریداری کند.

  چکیده داستان

  در این بازی هر شخصیت یا اسباب‌بازی، دنیا و داستان مرتبط به خودش را دارد که معمولاً هم با اقتباس از فیلم یا انیمیشن مرتبط با آنها است. بازیکن بازی را با سه شخصیت آقای شگفت‌انگیز، کاپیتان جک اسپارو و سالیوان، هیولای انیمیشن کارخانه‌ی هیولاها، شروع می‌کند و به دنیاهای باز مرتبط با آنها هم دسترسی دارد. اتفاقاتی که در این دنیاها رخ می‌دهد همگی با داستان‌های فیلم یا انیمیشن‌ شخصیت‌ها ارتباط دارند.

  کیفیت

  بازی Disney Infinity عنوانی ماجراجویانه و اکشن است که حالت‌ها و ابزار‌های متنوعی را برای تجربه‌های مختلف به بازیکن ارائه می‌دهد. تجربه‌ی هر کدام از این حالت‌ها می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده و برای علاقه‌مندان به آثار دیزنی، لذت‌بخش باشد. بهترین حالت این عنوان، بخش ساخت دنیا و بازی است که ابزارهای بسیار متنوعی برای ساخت‌و‌ساز در آن وجود دارد. به غیر از بعضی اوقات که ممکن است سازه‌ها درست کنار هم قرار نگیرند، در بیشتر مواقع ابزار‌ها دقیق‌اند و کار با آن‌ها بعد از مدتی بسیار ساده می‌شود. مهم‌ترین نکته این است که کودکان می‌توانند از خلاقیت خود استفاده کنند و هر چیزی که می‌خواهند را در دنیایشان بسازند. ضمن این‌که چندین ابزار ساخت بازی‌ هم وجود دارد که می‌تواند کودکان را در درک منطق شکل‌گیری بازی‌ها کمک کند. در کنار حالت Toy Box که خلاقانه و البته آموزنده است، حالت ماجراجویی این عنوان هم بسیار سرگرم‌کننده طراحی شده است. این بازی سه دنیا با سه شخصیت محبوب در اختیار بازیکن قرار می‌دهد که هر کدام بسیار وسیع و پر ماجرا هستند و بازیکن می‌تواند مأموریت‌های مختلفی را در آن‌ها انجام دهد. تنها نکته‌ی منفی این بازی، مصرف‌گرایی بسیار بالای آن است. با قیمت اولیه‌، شخصیت‌های بسیار محدودی در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد و باقی آن‌ها باید با پول واقعی خریداری شوند. Disney Infinity عنوانی سرگرم‌کننده و خلاقانه با حضور شخصیت‌های متنوع است با این حال با توجه به قیمت بالای آن ممکن است برای همه مناسب نباشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی مصرف‌گرایی این بازی صحبت کنید. به نظر این بازی تمام تلاشش را می‌کند تا بازیکنان بیشتر و بیشتر از آن خرید کنند. این مسئله به عنوان بازیکن چه حسی به شما می‌دهد؟ ـ در یکی از حالت‌های بازی، بازیکن باید با استفاده از خلاقیت و ابزارهایی که در اختیار دارد، دنیا و بازی‌های جدیدی بسازد. می‌توانید درباره‌ی به کارگیری خلاقیت در این عنوان صحبت کنید. ساخت دنیای جدید چقدر برای شما جذابیت داشت؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۷۰
  تولید کننده Disney Interactive
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۳