Donut County

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ی کوتاه و سرگرم‌کننده در مورد یک راکون و گودال عجیبش
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دو شخصیت اصلی بازی، بی‌کی و میرا، رابطه‌ی دوستانه‌ای با هم دارند که این رابطه با فراز و نشیب‌هایی همراه است. با وجود مشکلاتی که در طول داستان برایشان پیش می‌آید اما در نهایت می‌توانند اختلاف‌هایشان را حل و به مردم شهرشان کمک کنند. رابطه‌ی این دو شخصیت، مشکلاتی که در دوستی برایشان پیش می‌آید و نحوه‌ی مواجهه‌ی آن‌ها با کارها و تصمیماتی که گرفته‌اند می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  بی‌کی که با اپلیکشین و گودالش تمام شهر را خراب کرده است،‌ در ابتدا حاضر به پذیرش کار اشتباهش نیست، اما در ادامه وقتی با تبعات رفتارش روبه‌رو می‌شود، متوجه اشتباه بودن کارش می‌شود و تلاش می‌کند تا آن را جبران کند. میرا، دوست او هم تمام تلاشش را می‌کند تا بی‌کی اشتباهش را قبول کند و در ادامه با کمک هم سعی می‌کنند مردم شهر را از داخل گودال نجات دهند.
  در بعضی از صحنه‌ها، حیوانات به صورت جفت داخل گودال می‌افتند و چند قلب از گودال خارج می‌شود که اشاره به تولید مثل آن‌ها دارد. در مکالمات هم چند اشاره‌ی کوتاه و خفیف به روابط جنسی می‌شود.
  مکالمات بازی پر است از اصطلاحات کنایه‌‌آمیز و تمسخرآمیز. مخصوصاً شخصیت‌های اصلی به دفعات با کنایه با دیگران صحبت یا آن‌ها را با نام‌های مسخره صدا می‌کنند. البته تمامی مکالمات به صورت متن و به زبان انگلیسی نشان داده می‌شود.
  بازیکن باید چاله‌ای را به اطراف بکشاند و هر چیزی که وجود دارد را درون آن بیندازد، از آدم‌ها گرفته تا درختان و حتی خانه‌ها. با این‌که فضای بازی بسیار کارتونی است، این اتفاق ممکن است برای کودکان کم‌سن ترسناک باشد. ضمن این‌که گاهی اوقات خانه‌ها، درختان یا وسایل آتش می‌گیرند. در یکی از مراحل، صفحه‌ تاریک است و یک گربه با چهره‌ای نسبتاً ترسناک ناگهان روی صفحه ظاهر می‌شود.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند و به راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. بازیکن تنها باید با تکان دادن موس، اجسام مختلف را داخل گودال بیندازد. البته برای فهمیدن داستان، بازیکن باید بتواند مکالمات میان شخصیت‌ها را که به زبان انگلیسی نمایش داده می‌شوند، بخواند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Donut County یک عنوان ماجراجویانه‌ی کارتونی و ساده است. بازیکن کنترل گودالی را در اختیار دارد و با کشاندن آن به اطراف می‌تواند هر چیزی که در تصویر می‌بیند را درون آن بیندازد. در بعضی قسمت‌های بازی هم بازیکن باید با حل کردن معماهای محیطی، مراحل را رد کند. بازی خشونت بسیار کمی دارد. هر جسمی که در تصویر دیده می‌شود می‌تواند داخل چاله بیفتد. خانه‌ها، درختان و سایر اجسام ممکن است گاهی آتش بگیرند یا منفجر شوند که البته نمایش واقع‌گرایانه‌ای ندارد. یکی از مراحل که صحنه تاریک است و گربه‌ای ناگهانی روی تصویر ظاهر می‌شود، ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. در مکالمات بازی اصطلاحات کنایه‌دار و تمسخر‌آمیز زیادی استفاده می‌شود،‌ البته این مکالمات به زبان انگلیسی است و تنها با متن نمایش داده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد راکونی به نام بی‌کی است که با استفاده از اپلیکیشن سفارش دونات و گودالی که تحت کنترلش دارد، تمامی ساکنین شهر دوناتی را درون این گودال انداخته است. در طول بازی و در هر مرحله شخصیت‌های مختلف تعریف می‌کنند که چطور داخل گودال افتاده‌اند. بی‌کی در ابتدا حاظر نیست قبول کند که این کارش به ضرر مردم شهر دوناتی بوده اما در ادامه وقتی قصد واقعی سازندگان این اپلیکیشن را متوجه می‌شود، تصمیم می‌گیرد که به مردم شهرش کمک کند و آن‌ها را از داخل گودال نجات دهد. دوست او، میرا، هم بی‌کی را در این مسیر همراهی و کمک می‌کند.

  کیفیت

  در Donut County بازیکن کنترل یک چاله‌ی کوچک را در اختیار دارد که در محیط اطراف بازی حرکت می‌کند و آیتم‌های مختلف را به درون خود می‌کشد. هرچه چیزهایی بیشتری درون آن بیفتد، چاله بزرگ‌تر می‌شود و هرچه چاله بزرگ‌تر باشد، چیزهای بزرگ‌تری را هم می‌تواند درون خود بیندازد. این ایده شاید بعد از مدتی تکراری شود اما پازل‌های محیطی که در مراحل طراحی شده‌اند، بازیکن را با چالش روبه‌رو می‌کنند و یکنواختی آن را می‌گیرند. این پازل‌ها بسیار سرگرم‌کننده و به‌اندازه‌ی کلیت بازی عجیب‌اند. نکته‌ی مثبت دیگر در این عنوان شخصیت‌ها و داستان آن است که طراحی و ساختار خوبی دارند و بازیکن را با خود همراه می‌کنند. شخصیت‌های بازی بامزه و دوست‌داشتنی‌اند، مکالمه‌های خنده‌داری با هم دارند و داستان مرموز بازی هم باعث می‌شود بازیکن تا پایان مشتاق بماند. کل این بازی را می‌توان در دو تا سه ساعت به پایان رساند اما در همین زمان کوتاه هم بازیکن می‌تواند عنوانی سرگرم‌کننده، بامزه و متفاوت را تجربه کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ به نظرتان چرا بی‌کی در ابتدای بازی حاضر به پذیرش اشتباهش نبود؟ و در ادامه چه چیزی باعث شد تا متوجه درست نبودن کاری که انجام داده، بشود؟ ـ میرا و بی‌کی در ابتدای داستان با هم به مشکل بر می‌خورند. می‌توانید از تجربیات خودتان در مشکلاتی که با دوستان‌تان داشته‌اید صحبت کنید. شما از چه روش‌هایی برای حل اختلاف با دوستان‌تان استفاده می‌کنید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۳
  تولید کننده Annapurna Interactive
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸