Doom Eternal

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی تیراندازی اول‌شخص بسیار خشن و خونین با سرعت دیوانه‌وار

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هیچ‌گونه محتوا یا ارجاعاتی به نوشیدنی‌های الکلی و یا مسائل جنسی وجود ندارد. البته در چند صحنه‌ی تمام‌کننده، ممکن است باسن دشمنان قابل دیدن باشد. در قسمت‌هایی از بازی نمادهایی از شیطان‌پرستی دیده می‌شود. شخصیت اصلی بازی نیز از سندرم PTSD (سندرم استرس پس از فاجعه) رنج می‌برد. موضوعی که ممکن است برای برخی از بازیکنان مناسب نباشد.
  دشمنان اصلی بازیکن در این بازی، اکثراً موجودات و هیولاهای کوچک و بزرگ جهنمی هستند که البته بعضی از آن‌ها، ظاهری انسانی دارند. بازیکن از مجموعه‌ی وسیعی از سلاح‌ها و مواد منفجره و حتی مشت‌های خود برای از بین بردن این دشمنان استفاده می‌کند. صحنه‌های تمام‌کننده دشمنان، حاوی قطع عضو و پخش شدن حجم زیادی خون است. در برخی از بخش‌های بازی، نمادهای مربوط به شیطان‌پرستی دیده می‌شود و موسیقی سنگین و در سبک متال بازی نیز ممکن است برای برخی آزاردهنده باشد. موتور گرافیکی بازی نیز از فیزیک دقیقی بهره می‌برد و هر ضربه یا تیری که به دشمنان برخورد می‌کند، باعث نابودی، قطع یا پاره شدن آن قسمت از دشمنان و پخش شدن استخوان و اعضای داخلی بدن آن‌ها می‌شود. یکی از اسلحه‌های بازی، باعث خرد و قطعه‌قطعه شدن کامل دشمنان می‌شود. این صحنه با خونریزی بسیار زیادی همراه است و افکت‌های صوتی و گرافیکی بازی نیز باعث هرچه خشن‌تر شدن آن می‌شود. به طور کلی، می‌توان گفت که میزان خشونت و خونریزی این مجموعه در نسخه Doom Eternal به اوج خود رسیده است.
  اگرچه بازی چندین درجه سختی مختلف دارد اما Doom Eternal همچنان یک بازی سخت محسوب می‌شود. کنترل‌های آن نسبتاً مشابه دیگر بازی‌های اول‌شخص است اما تفاوت‌هایی جزئی هم در آن دیده می‌شود و بازیکنان ممکن است به کمی زمان برای عادت کردن به این تفاوت‌ها نیاز داشته باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Doom Eternal یک عنوان اکشن و تیراندازی اول‌شخص است. این بازی اگرچه دنباله‌ی مستقیم عنوان Doom، محصول سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شود اما قدمت کل فرنچایز آن به بیش از 20 سال می‌رسد. بازیکن باید با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌ها و مواد منفجره‌ای که در اختیار دارد، ارتشی از موجودات جهنمی را که بعضی از آن‌ها ظاهری انسانی دارند، از بین ببرد.
  حجم خون و خونریزی بازی به طرز وحشتناکی بالاست و حتی ممکن است برای برخی از بازیکنان بالغ نیز اذیت‌کننده باشد. بازیکن باید برای به دست آوردن منابع دشمنان مثل مهمات، آن‌ها را به شکل وحشیانه‌ای در یک حرکت تمام‌کننده از بین ببرد و چون منابع درون مراحل بازی نسبتاً کم‌اند، استفاده از این حرکات خشن یک ضرورت محسوب می‌شود. تمام آهنگ‌ها و موسیقی بازی نیز در سبک هوی‌متال است که ممکن است برای برخی بازیکنان، آزاردهنده باشد.

  چکیده داستان

  داستان این نسخه از بازی دقیقاً همان‌جایی شروع می‌شود که قسمت قبلی تمام شد. موجودات جهنمی به دستور کشیش‌های جهنم به زمین حمله و آن را تصرف کرده‌اند. بازیکن به عنوان شخصیت اول که «دوم‌اسیلر» نام دارد، باید جهان را از شر این موجودات خلاص کند.

  کیفیت

  عنوان Doom Eternal کامل‌ترین و گسترده‌ترین بازی این فرنچایز قدیمی است. بازیکن اسلحه‌های زیادی برای انتخاب دارد. قابلیت شخصی‌سازی سلاح‌ها و تجهیزات نیز به این نسخه از بازی اضافه شده است که گیم‌پلی بازی را متنوع‌تر کرده است. عنصر اصلی این مجموعه که اکشن سریع و دیوانه‌وار و از بین بردن موج‌های گسترده‌ای از دشمنان مختلف است، در Doom Eternal به اوج خود رسیده و بازیکن روش‌های جالب و خشنی برای کشتن دشمنان خود دارد. علاوه بر حالت داستانی تک‌نفره، یک حالت آنلاین چندنفره به نام Battlemode نیز وجود دارد که بازیکن در آن، می‌تواند یا نقش شخصیت اصلی یعنی «دوم‌اسلیر» را انتخاب کند و یا نقش یکی از دو موجودات شیطانی که قصد کشتن او را دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – این بازی یکی از خشن‌ترین و خونین‌ترین عناوینی است که تا به حال ساخته شده. به نظرتان دلیل محبوبیت چنین بازی‌های خشنی چیست؟ احساس شما هنگام انجام مبارزه‌های بازی چه بود؟
  – در اواخر بازی مشخص می‌شود که شخصیت اصلی از سندرم استرس پس از فاجعه (PTSD) رنج می‌برد. شما چقدر با این سندرم آشنایی دارید؟ به نظرتان بازی چقدر توانسته این مشکل قهرمان را واقع‌گرایانه نشان دهد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی و خشونت شدید
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده id Software
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰