Doom

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی تیراندازی اول‌شخص بسیار خشونت‌آمیز با صحنه‌های خونین و اذیت‌کننده
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کلمات s..t و f..k به طور معمول در مکالمات استفاده می‌شود.
  بازی Doom یکی از خشن‌ترین عناوین تیراندازی اول‌شخص است که در بازار وجود دارد. بازیکنان از همان ثانیه‌های ابتدایی بازی با استفاده از تفنگ، اره‌برقی و مشت به دشمنان شیطانی با قیافه‌های وحشتناک حمله می‌کنند. خون، تصاویر خشونت‌آمیز، تصاویری از قطع عضو، منفجر شدن بدن دشمنان، تکه‌تکه کردن آنها توسط شخصیت اصلی، زمین‌های پوشیده از خون و بسیاری صحنه‌های خشونت‌آمیز دیگر در تمام طول بازی وجود دارد که تماشای آنها برای بسیاری اذیت‌کننده است. ضمن این که دشمنان در بسیاری از مواقع می‌توانند ترسناک باشند. شخصیت اصلی بسیار خشن است و حتی روبات‌هایی که برای او سلاح می‌آورند را بی‌دلیل می‌کشد. ضربه‌هایی به نام glory kill هم در گیم‌پلی بازی وجود دارد که به بازیکن اجازه می‌دهد از زاویه‌ی نزدیک‌تر و با خشونت بیشتر، دشمنانش را بکشد. خشونت این عنوان بسیار ستایش‌شده است و حالت اول‌شخص آن تأثیرگذاری خشونت و ترسش را بیشتر می‌کند.
  بازی‌ کنترل‌های ساده‌ای دارد و می‌توان به راحتی آنها را یاد گرفت. گیم‌پلی آن در کل دشوار است اما نه تا حدی که خسته‌کننده شود. ضمن این که سه درجه دشواری متفاوت در بازی وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Doom یک عنوان تیراندازی اول‌شخص بسیار خشن و خونین است. بازیکن در تمام طول بازی با استفاده از انواع تفنگ‌‌ها، اره‌برقی و حتی مشت با دشمنان هیولایی، شیطانی و ترسناکی مبارزه می‌کند. بازی دارای تصاویر خشونت‌آمیز، خونین و همچنین صحنه‌های وحشتناک و ترسناک زیادی است. مبارزه‌ها با خون‌ریزی زیاد، منفجر شدن بدن دشمنان یا تکه‌تکه شدن آنها همراه‌اند که بازیکن تمامی این صحنه‌ها را از زاویه‌ی اول‌شخص می‌بیند. قهرمان بازی هم به طرز عجیبی شخصیت خشنی دارد و حتی روبات‌هایی که به او سلاح می‌رسانند را بی‌دلیل خرد می‌کند. این بازی را می‌توان یکی از خشونت‌آمیزترین عناوین در سبک تیراندازی اول‌شخص دانست که خشونت آن تحسین‌شده هم است. همچنین در مکالمات به دفعات از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده می‌شود.

  چکیده داستان

  در صحنه‌ی آغازین این بازی، شخصیت اصلی که بازیکن در نقش او قرار می‌گیرد، به یک تخت بسته شده و موجودات هیولایی زیادی به سمتش می‌آیند تا او را بکشند. اما او می‌تواند با کشتن آنها خودش را نجات دهد. بعد از خروج از ساختمانی که در آن قرار داشته، متوجه می‌شود که روی مریخ و داخل مجموعه‌ای پر از موجودات شیطانی و وحشتناک قرار گرفته است. در ادامه مشخص می‌شود که یک شرکت برای حل کردن معضل انرژی در زمین، تصمیم به استخراج انرژی از جهنم در بعد دیگری گرفته و همین قضیه دریچه‌ای را به آنجا باز کرده که باعث ورود موجودات شیطانی به این دنیا شده است.

  کیفیت

  نسخه‌ی سال ۲۰۱۶ Doom به واسطه‌ی تغییراتی که در مکانیک‌های قدیمی‌اش داده، هیجانی‌تر و البته برای بعضی طرفداران قدیمی نامأنوس شده است. یکی از اصلی‌ترین تغییرات در نحوه‌ی پر شدن سلامتی بازیکن است که به جای صبر کردن برای پر شدن آن، باید بسته‌های سلامتی مصرف کند. ضمن این که بازیکن می‌تواند با ضربه به دشمنان بیهوش یا زخمی، غنائم و بسته‌های سلامتی آنها را به دست بیاورد. مبارزه‌ها با حضور دشمنان متنوع و سلاح‌های مختلفی که در دست بازیکن است بسیار هیجان‌‌انگیزند. خشاب این سلاح‌ها نیاز به پر شدن ندارد که روند درگیری‌ها را سریع‌تر می‌کند. ضمن این که هر کدام از ۸ سلاحی که در بازی وجود دارد عملکرد کاملاً متفاوتی دارند که آنها را واقعی‌تر نشان می‌دهد. خشونت بیش از اندازه‌ی این بازی حتی برای همه‌ی بزرگسالان هم می‌تواند اذیت‌کننده باشد اما بازیکنانی که می‌توانند با آن کنار بیایند، با Doom تجربه‌ی یک تیراندازی اول‌شخص بسیار هیجانی و سرگرم‌کننده را خواهند داشت.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ خشونت این بازی بسیار زیاد و اذیت‌کننده است. می‌توانید در مورد دلایل علاقه‌ی بازیکنان به این میزان خشونت در بازی‌ها و همین‌طور تأثیری که می‌تواند روی بازیکنان بزرگسال داشته باشد صحبت کنید. خود شما هنگام انجام بازی و در مقابل خشونت آن چه حسی داشتید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده ‌Bethesda Softworks
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶