Dragon Ball FighterZ

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی مبارزه‌ای پر زدوخورد با خشونت فانتزی زیاد و نمایش مقدار کمی خون
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از مکالمات و اسامی شخصیت‌ها مفاهیم بزرگسالانه‌ای دارند. یکی از شخصیت‌های زن لباس نامتعارف و باز به تن دارد و چندین شخصیت مرد، بالاتنه به تن ندارند.
  مکالمات را می‌توان به دو زبان انگلیسی و ژاپنی گوش داد. در مکالمات انگلیسی کلمات توهین‌آمیزی مانند ass و bastard استفاده می‌شود. در نسخه‌ی ژاپنی کلمات توهین‌آمیز سنگین‌تری به کار برده شده با این حال در زیرنویس ترجمه نمی‌شود. شخصیت‌ها معمولاً با لحن عصبانی و خشنی صحبت و یکدیگر را تهدید به نابودی می‌کنند.
  بازی بسیار پر زدوخورد، درگیرانه و همراه با خشونت اغراق‌آمیز اما فانتزی است. مبارزان بدون توقف در حال ضربه به زدن به هم با حرکات رزمی‌اند و جلوه‌های نوری بسیار زیادی هم برای نمایش شدت ضربه‌ها نشان داده می‌شود. در مبارزه‌ها تخریب‌های زیادی صورت می‌گیرد، ضمن این که گاهی اوقات رد کمی از خون هم در آنها دیده می‌شود. با این حال گرافیک بازی کارتونی است و خشونت واقع‌گرایانه در آن وجود ندارد. شخصیت‌ها معمولاً چهره‌های عصبانی و خشمگینی دارند و آماده‌ی حمله کردن به یکدیگرند.
  این بازی بر خلاف سایر عناوین مبارزه‌ای، کنترل‌های ساده‌ای دارد که بازیکنان تازه‌وارد هم می‌توانند به راحتی آنها را یاد بگیرند. سختی مبارزه‌ها به میزان مهارت رقیب بازیکن بستگی دارد، ضمن این که رقیبان کامپیوتری چندین درجه‌ی دشواری مختلف دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Dragon Ball FighterZ عنوانی مبارزه‌ای است که بر اساس انیمه و مانگایی بسیار محبوب به نام Dragon Ball ساخته شده است. بازیکنان دو به دو، یا در تیم‌های بیشتر روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و با حرکات رزمی و سلاح‌های فانتزی به هم حمله می‌کنند، تا زمانی که یک نفر برنده‌ی مبارزه شود. با این که در داستان بازی مفاهیمی چون همکاری کردن، دوستی و تلاش برای رسیدن به هدف مشترک وجود دارد، اما خشونت زیاد فرصتی برای پرداختن به آنها باقی نگذاشته است. بازی خشونت فانتزی زیاد و پر زدوخوردی دارد. حمله‌ها با اغراق نشان داده می‌شوند و برای نشان دادن شدت ضربه از جلوه‌های نوری زیادی استفاده شده است. شخصیت‌ها معمولاً بسیار عصبانی و پرخاشگرند و با همین لحن هم با یکدیگر صحبت می‌کنند. در بعضی ضربه‌ها رد کمی از خون نشان داده می‌شود با این حال خشونت واقع‌گرایانه در بازی وجود ندارد. در مکالمات از بعضی کلمات توهین‌آمیز مانند ass و damn (در نسخه‌ی انگلیسی آن) استفاده شده است. ضمن این که بعضی مکالمات و اسامی شخصیت‌ها مفاهیم بزرگسالانه‌ای دارند. یکی از شخصیت‌های زن لباس نامتعارفی و باز به تن دارد و چندین شخصیت مرد، بالاتنه به تن ندارند.

  چکیده داستان

  مجموعه‌ی بازی‌ها و انیمیشن‌های دراگون بال، در چندین دنیای مختلف شکل گرفته‌اند. رویدادهای این عنوان در دنیای ۷ اتفاق می‌افتد که خودش شامل ساکنین مختلفی مانند شیاطین، فرشتگان، اندرویدها، انسان‌ها و ... می‌شود. در این بازی یک انرژی ناشناخته به زمین برخورد کرده و تمام جنگجویان قوی آن را از پا انداخته است. کلون‌هایی شبیه به این جنگجویان در سرتاسر دنیا پراکنده شده‌‌اند و تنها هدفشان هم نابود کردن کل دنیاست. بازیکن در نقش شخصی به نام گُکو وارد بازی می‌شود که به نوعی با این جنگجویان تضعیف‌شده ارتباط دارد و می‌تواند بدن آنها را کنترل و از مهارت‌هایشان استفاده کند. بازیکن باید در کنار مبارزه‌های زیادی که انجام می‌دهد، منبع این انرژی را هم پیدا کند و دنیا را از نابودی نجات دهد.

  کیفیت

  این بازی اکشن شلوغ و پر زدوخورد می‌تواند عنوان خوبی برای بازیکنان تازه‌واردی باشد که بازی‌های مبارزه‌‌ای زیادی را تجربه نکرده‌اند و نسبتاً تازه‌واردند. Dragon Ball FighterZ کنترل‌های بسیار ساده و قابل دسترسی برای همه دارد و با زدن چند دکمه اکشن و اتفاقات زیادی رخ می‌دهد. بازی انیمیشن‌های خوبی دارد که بسیار شبیه به مانگا و انیمه‌ی این مجموعه طراحی شده‌اند، با همان اغراق و جلوه‌های خاص که در سریال آن هم دیده می‌شود. گیم‌پلی این عنوان در عین این که بازیکن را بی جهت سردرگم نمی‌کند، عمق و پیچیدگی‌های مناسبی دارد. زمان‌بندی و موقعیت حمله و همچنین استفاده از توانایی‌های متفاوت هر شخصیت راه را برای به کار بردن استراتژی و تاکتیک‌های مختلف باز می‌گذارد. حالت‌های مختلف آنلاین و آفلاین هم بازی را متنوع‌تر کرده و بازیکن می‌تواند از هر کدام که خسته شد، دیگری را امتحان کند. Dragon Ball FighterZ را می‌توان یکی از بهترین بازی‌های مبارزه‌ای به حساب آورد که طیف وسیعی از مخاطبان با مهارت‌های مختلف می‌توانند از آن لذت ببرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد میزان خشونت این بازی صحبت کنید. خشونت نمایش داده شده در Dragon Ball FighterZ کارتونی و در عین حال بسیار اغراق‌آمیز است. به نظرتان کارتونی بودن طراحی بازی تا چه حد می‌تواند از تأثیرگذاری خشونت آن کم کند؟ ـ این بازی شخصیت‌های زیادی را برای انتخاب و مبارزه دارد، با این حال تعداد بسیار کمی از آنها زن‌اند. این نکته چه قدر توجه شما را جلب کرد؟ می‌توانید در مورد اثراتی که برابر نبودن تعداد شخصیت‌های زن و مرد روی بازیکنان جوان دارد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت کارتونی، استفاده از کلمات نسبتاً توهین‌آمیز، وجود بعضی مفاهیم بزرگسالانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Bandai Namco
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸