Driveclub

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی اتوموبیلرانی در پیست با مصرف‌گرایی نسبتاً بالا و تأکید روی همکاری تیمی
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی بسیار بازیکن را تشویق می‌کند تا به صورت تیمی آن را تجربه کند. تجربه‌ی بازی در این حالت می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  سرعت ماشین‌ها ممکن است تا ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت بالا برود. ماشین‌ها در بازی با برخورد به هم یا محیط اطراف تصادف می‌کنند که ممکن است باعث شود به هوا پرتاب شوند و چرخ بزنند. با این حال هیچ وقت راننده‌ها زخمی نمی‌شوند. ماشین‌های چپ شده ناپدید می‌شوند و بعد از چند ثانیه دوباره روی پیست آماده برای حرکت کردن ظاهر می‌شوند.
  کنترل‌های بازی استاندارد معمول عناوین اتوموبیلرانی را دارند با این حال بعضی از ویژگی‌های کمک‌کننده‌ی دیگر بازی‌ها در آن وجود ندارد. مانند راهنمایی که موقعیت بازیکن در نقشه را نشان می‌دهد یا قابلیت بازگشت به چند ثانیه قبل برای جلوگیری از تصادف. به همین علت هم می‌توان گفت بازی بخشندگی کمتری نسبت به سایر عناوین این ژانر دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Driveclub یک عنوان اتوموبیلرانی مسابقه‌ای است که بازیکن را تشویق می‌کند تا تیم خودش را بسازد و در آن در کنار هم‌تیمی‌هایش مسابقه دهد. مسابقه‌ها در پیست‌های مخصوص انجام می‌شوند و ماشین‌های غیر مسابقه و شهروندان عادی هنگام رانندگی در خطر نیستند. کنترل‌های بازی مانند کنترل‌های معمول عناوین اتوموبیلرانی است. رانندگی در این بازی با سرعت بسیار بالایی انجام می‌شود و ممکن است برای نوجوانانی که به تازگی رانندگی یاد گرفته‌اند، پیام نامناسبی به همراه داشته باشد. بهتر است برای نوجوانان خطرات رانندگی در سرعت بالا در دنیای واقعی کاملاً توضیح داده شود. در بازی صحنه‌هایی از تصادف‌های سنگین وجود دارد که در آن ماشین‌ها در سرعت بالا به هوا پرتاب می‌شوند و به درخت یا ماشین‌های دیگر کوبیده می‌شوند. در هیچ کدام از این صحنه‌ها راننده زخمی نمی‌شود و ماشین بعد ناپدید شدن دوباره در حالت آماده برای حرکت روی پیست قرار می‌گیرد. ماشین‌هایی که در بازی وجود دارند از برندهای واقعی‌اند و طراحی آن‌ها بر اساس نمونه‌های واقعی صورت گرفته است. بازی تأکید زیادی روی مسابقات تیمی دارد که در آن بازیکنان می‌توانند با دوستان یا افراد غریبه هم‌گروه شوند و در طول مسابقه با هم ارتباط کلامی داشته باشند.

  چکیده داستان

  این بازی مانند سایر عناوین ماشین‌سواری داستان خاصی ندارد. بازیکنان در آن باید با تشکیل تیم در پیست‌های مختلف با هم رقابت کنند. چندین حالت برای بازی وجود دارد که در یکی از آن‌ها بازیکن می‌تواند مسابقه‌ی خودشان را طراحی کند و آن را با سایر بازیکنان به اشتراک بگذارد. هرچه بازیکن بتواند خودش و تیمش را بالاتر ببرد، ماشین‌ها و آیتم‌های بیشتری در بازی برایش باز خواهد شد.

  کیفیت

  بازی Driveclub بیشتر از آن‌که به ویژگی‌های کلاسیک بازی‌های اتوموبیلرانی مانند حالت‌‌های مختلف تک‌نفره و وجود قابلیت بازگشت چند ثانیه‌ای بپردازد، تمرکز خود را روی بخش چندنفره‌ گذاشته است. بازیکنان در بازی باید با همکاری هم مسابقات گروهی را برنده شوند تا بتوانند در جدول بالا بروند، تیم‌شان را بهتر کنند و ماشین‌های بیشتر و بهتری داشته باشند. نکته‌ی اصلی بازی این است که بازیکن لذت رانندگی را برخلاف سایر بازی‌های انفرادی، به صورت تیمی تجربه می‌کند. گرافیک بازی بسیار واقع‌گرایانه است و حس رانندگی در پیست‌های مختلف را کاملاً با بازیکن منتقل می‌کند، هرچند که در طراحی این‌ پیست‌ها تنوعی دیده نمی‌شود و بسیار شبیه به عناوین دیگر این سبک‌اند. بخش آنلاین بازی هم با این که بسیار قابل دسترس طراحی شده است اما بدون وجود هدف مشخص به سختی می‌تواند بازیکن را ترغیب کند. Driveclub تجربه‌ی سرگرم‌کننده‌ای را برای بازیکن ایجاد می‌کند اما چیز جدیدی برای ارائه در این ژانر ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی امنیت در فضای آنلاین و مجازی صحبت کنید. در Driveclub می‌توانید با دیگر بازیکنان که اکثراً غریبه‌اند صحبت کنید. در این‌ مواقع چه نکاتی را باید رعایت کنید تا امنیت و حریم خصوصی شما به خطر نیفتد؟ اگر شخصی شما را مورد آزار کلامی قرار دهد چه برخوردی با او باید داشته باشید؟ ـ می‌توانید درباره‌ی رانندگی ایمن صحبت کنید. در هنگام رانندگی چه چیزهایی ممکن است حواس راننده را پرت کند؟ آیا می‌دانید رانندگی با سرعت بالا چه خطراتی را می‌تواند به همراه داشته باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (برای همه‌ی افراد)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Sony Computer Entertainment
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴