Dying Light

thumbnail
۱۸ سال به بالا
عنوانی اول‌شخص در سبک بقا و اکشن، بسیار خشن و خونین با دشمنان زامبی و صحنه‌های دلخراش
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کلمات توهین‌آمیزی مانند f..k، s..t و a..hole به دفعات در طول بازی شنیده و در زیرنویس‌ها خوانده می‌شود.
  بازی بسیار خشن است و خون تصاویر خشونت‌آمیز زیادی در آن نمایش داده می‌شود. بازیکن با استفاده از سلاح‌هایی چون تبر، میله، مواد انفجاری و در مواردی هم تفنگ اکثراً زامبی‌ها و گاهی هم انسان‌ها را می‌کشد. صحنه‌های ضربه زدن به زامبی‌ها بسیار خشن‌اند و در بیشتر مواقع با تکه تکه شدن بدن آنها و پخش شدن مقدار زیادی خون همراه است. ضربه‌های نهایی به زامبی‌ها به صورت صحنه‌آهسته نشان داده می‌شوند. تصاویر زیادی از زامبی‌های ترسناک و خونین که بدنشان تکه‌ تکه شده است، اجساد خونین روی هم افتاده، محل‌هایی که زمین و دیوارها خونین است، زامبی‌هایی که در حال خوردن یکدیگرند، انسان‌هایی که قسمت‌هایی از بدنشان کنده است و بسیاری صحنه‌های اذیت‌کننده و دلخراش دیگر در طول بازی وجود دارد. گرافیک این بازی واقع‌گرایانه است که در کنار حالت اول‌شخص آن باعث می‌شود تأثیرگذاری خشونت و ترس بازی بیشتر هم بشود.
  کنترل‌های بازی در ابتدا ممکن است کمی دشوار باشند. یاد گرفتن پریدن از روی ساختمان‌ها، انجام حرکات پارکور و مبارزه‌ها با زامبی‌ها کمی زمان‌بر خواهد بود با این حال بعد از مدتی بازیکن به آنها عادت خواهد کرد. ضمن این که این بازی بسیار داستان‌محور است و مکالمه‌های زیادی میان شخصیت‌ها در آن وجود دارد، به همین دلیل هم بازیکن برای فهم داستان آن باید آشنایی متوسطی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Dying Light عنوانی در سبک بقا و اکشن اول‌شخص است که داستان آن در دنیایی باز و پسارستاخیری و شهری پر از زامبی‌ها اتفاق می‌افتد. بازیکن در نقش مأموری بازی می‌کند که باید در این شهر فرد مشخصی را پیدا و اطلاعات محرمانه‌ی دزدی شده را بازیابی کند. گیم‌پلی شامل ماجراجویی در شهر، صحبت با شخصیت‌های مختلف، جمع‌آوری مواد مورد نیاز برای ساخت آیتم‌های مختلف و مبارزه با زامبی‌ها می‌شود. خشونت بازی بسیار زیاد، خونین و واقع‌گرایانه است. بازیکن از زاویه‌ی اول‌شخص با سلاح‌هایی چون تبر، میله‌ی فلزی و گاهی هم تفنگ به زامبی‌ها ضربه می‌زند و آنها را می‌کشد. صحنه‌های مبارزه با نمایش خون‌ریزی و تصاویر دلخراش بسیار زیادی همراه است و زامبی‌ها معمولاً بدنشان تکه‌ تکه و اعضایشان جدا می‌شود. به جز مبارزه‌ها، تصاویر خشونت‌آمیز زیادی مانند زامبی‌هایی که در حال خوردن انسان‌ها یا یکدیگرند، اجساد خونین روی هم افتاده، اتاق‌هایی که زمین و دیوار آنها با خون پوشیده شده، زامبی‌هایی که بدنشان له و منفجر شده و ... در طول بازی نشان داده می‌شود. این عنوان تا حدی هم ترسناک است و در بخش‌هایی از آن بازیکن باید از دست دشمنانش مخفی شود. در طول بازی کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی به دفعات شنیده و خوانده می‌شود. ضمن این که در حالت آنلاین و چندنفره‌ی آن بازیکنان می‌توانند با هم مکالمه‌ی صوتی داشته باشند.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن در نقش کایل کرین بازی می‌کند که وارد یک منطقه‌ی قرنطینه در شهر خیالی هاران (در خاورمیانه) شده است،‌ شهری که به دلیل شیوع یک ویروس ناشناس، اکثر مردمانش تبدیل به زامبی‌های ترسناک و وحشی شده‌اند و به همین دلیل هم در قرنطینه قرار گرفته است. کایل از سمت سازمانی بین‌المللی با نام اختصاری جی‌.‌آر.‌ای مأمور شده تا شخصی به نام خدیر سلیمان را پیدا و اطلاعی که او به سرقت برده را بازیابی کند. با این حال با وارد شدن به شهر، کایل درگیر اتفاقات بازماندگان و همین‌طور مناسبات قدرتی می‌شود که میان نیروهای مختلف حاضر در شهر برقرار است.

  کیفیت

  بازی‌های زیادی با محوریت زامبی‌ها در بازار وجود دارد اما آنچه Dying Light را نسبت به سایر بازی‌های اکشن اول‌شخص متمایز می‌کند، ویژگی پارکور آن است، چرا که این ویژگی معمولاً در بازی‌های اکشن سوم‌شخص مانند مجموعه‌ی Assassin’s Creed دیده می‌شود. ویژگی‌های دیگر که این بازی را به عنوانی موفق تبدیل کرده‌اند، یکی مأموریت‌های متنوع آن است که هر کدام می‌تواند برای بازیکن تازگی داشته باشد، دیگری دنیای باز بزرگ و وسیع بازی است که بازیکن می‌تواند تا مدت‌ها در آن گشت بزند و کاوش کند و البته سیستم ساخت اسلحه که خلاقیت بازیکن را به چالش می‌کشد. به علاوه سیستم داینامیک روز و شب هم از نکاتی خلاقانه‌ای است که بازیکن را با موقعیت‌های مختلفی روبه‌رو می‌کند. با این حال جایی که Dying Light به نظر کم آورده، داستان آن است. داستان بازی جذابیت کافی برای بازیکن ندارد و به شخصیت‌های آن چندان پرداخته نشده است. ضمن این که انیمیشن ضعیفِ شخصیت‌ها هم نکته‌ی دیگری است که باعث شده تا بخش‌های داستانی چندان جالب نباشند. به غیر از این نکته، Dying Light را می‌توان عنوان اکشن سرگرم‌کننده‌ای دانست که برای طرفداران این سبک و همین‌طور موضوعات پسارستاخیزی جالب خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد میزان خشونت نمایش داده شده در این بازی صحبت کنید. به نظرتان چون اکثر خشونت بازی در مقابل زامبی‌ها انجام می‌شود، نمایش این میزان از خشونت قابل توجیه است؟ آیا باید برای والدین مهم باشد که دشمنان بازی انسان‌اند یا زامبی؟ ـ شخصیت اصلی بازی در مواقعی تصمیماتی می‌گیرد که بر خلاف مصالح بازماندگان شهر و در جهت منافع شرکتی که است او را استخدام کرده. نظر شما در مورد تصمیمات او چه بود؟ اگر شما به جای او بودید، چه انتخابی می‌کردید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Warner Bros Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵