Earth Defense Force 5

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی اکشن و تیراندازی با خشونت بسیار زیاد و گرافیک متوسط
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در طول بازی چند بار از کلمات توهین‌آمیزی مانند hell و damn در مکالمات استفاده می‌شود.
  این بازی ضمن این‌که نیاز به استراتژی برای انجام مبارزه‌ها دارد، دارای حالت دونفره است که می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار تیمی و تفکر استراتژیک او را تقویت کند.
  بازی بسیار خشن است و بازیکنان در تمام طول بازی در حال تیراندازی کردن به سمت موجودات فضایی غول‌پیکر و حتی چندش‌آورند. در هنگام مردن این موجودات، خون‌های رنگی از بدن‌شان به اطراف می‌پاشد و اعضای بدن‌شان تکه‌تکه می‌شوند. اکشن این عنوان بسیار پرسرعت و زیاد است و اکثر زمان‌های بازی به مبارزه خواهد گذشت.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند و برای کسانی که عناوین تیراندازی سوم‌شخص را تجربه کرده‌ باشند آشنا خواهند بود. با این حال بازی تنها با فشار دادن دکمه و تیراندازی کردن پیش نخواهد رفت و گیم‌پلی آن نیاز به استراتژی هم دارد. البته پنج درجه دشواری متفاوت هم وجود دارد که بازیکن می‌تواند با توجه به مهارت‌هایش هر کدام را انتخاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Earth Defense Force 5 عنوانی در سبک تیراندازی سوم‌شخص است که در آن بازیکنان باید با هزاران هزار موجود فضایی و حشره‌های غول‌پیکر مبارزه کنند. بخش‌هایی از بازی نیاز به پیاده‌سازی استراتژی دارد، ضمن این‌که می‌توان آن را به صورت چندنفره (آفلاین یا آنلاین) تجربه کرد. مبارزه بخش زیادی از بازی را تشکیل می‌دهد و اکشن آن بسیار سریع و پربرخورد است. بازیکنان با تفنگ‌های فانتزی به سمت موجودات فضایی شلیک می‌کنند که تقریباً در همه‌ی موارد همراه با نمایش خون رنگی و تکه‌تکه شدن بدن‌شان است. در بسیاری از صحنه‌ها بدن این موجودات منفجر و تکه‌های آن به اطراف پرت می‌شود. در مکالمات از کلمات نسبتاً توهین‌آمیزی مانند damn و hell استفاده می‌شود، ضمن این‌که در حالت آنلاین امکان مکالمه میان بازیکنان وجود دارد و با توجه به هیجانی بودن بعضی مبارزه‌ها، احتمال این‌که بازیکنان دیگر از کلمات توهین‌آمیز استفاده کنند، زیاد است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی مانند سایر عناوین این مجموعه درباره‌ی حمله‌ی موجودات فضایی به زمین است. حشره‌های فضایی غول‌پیکر به زمین حمله کرده‌اند و این بار دوستان‌شان را هم با خود آورده‌اند و انسانیت بار دیگر در معرض انقراض قرار گرفته است. این موجودات فضایی از تمدنی به نام پرایمر می‌آیند و ظواهر متفاوتی هم به خود می‌گیرند، از حشره‌های غول‌پیکر گرفته تا موجودات وزغ‌مانند به اندازه‌ی گودزیلا. بازیکن در نقش یکی از سربازان «گروه دفاع از زمین» یا Earth Defense Force بازی خواهد کرد که باید با این موجودات مبارزه کند. در ابتدای بازی بازیکن می‌تواند از بین چهار کلاس بازی یکی را انتخاب کند و سپس وارد میدان مبارزه شود. بازی بیش از ۱۰۰ مأموریت متفاوت و همین‌طور پنج درجه‌ی دشواری دارد. این بازی را می‌توان به صورت دونفره‌ی آفلاین (و دو تا شدن صفحه‌ی نمایشگر) و همین‌طور به صورت آنلاین و چندنفره بازی کرد.

  کیفیت

  سازندگان مجموعه بازی‌های Earth Defense Force هیچ‌ گاه به دنبال ارائه‌ی بصری قوی یا داستان درگیرکننده نبوده‌اند، در عوض تمام تلاش خود را روی گیم‌پلی و اکشن بازی گذاشته‌اند. این بازی هم از این قاعده مستثنی نیست. Earth Defense Force 5 برای کسانی است که به دنبال یک عنوان اکشن می‌گردنند که در آن با هزاران هزار موجود فضایی مبارزه کنند و این همه‌ی چیزی است که از بازی می‌خواهند. بازی نه داستان خاص و متفاوتی دارد و نه گرافیک آن چندان قوی است. با این حال اکشن آن می‌تواند به اندازه‌ی کافی برای طرفداران این مجموعه و ژانر، هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده باشد. گیم‌پلی بازی آن‌قدر هم که به نظر می‌رسد ساده نیست و تنها با تیراندازی مداوم نمی‌توان در آن پیروز شد،‌ بلکه مبارزه با هر نوع موجود فضایی نیازمند استراتژی و روش خاصی است که بازیکن باید بتواند آن‌ها را در بازی پیاده کند. این بازی درست مانند بازی‌های قبلی مجموعه‌ی Earth Defense Force توانسته آنچه را بازیکنان از آن انتظار دارد به آن‌ها بدهد: یک بازی تیراندازی سرگرم‌کننده با اکشن هیجان‌‌انگیز و هزاران دشمن برای کشتن.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید با فرزندتان درباره‌ی تأثیرگذاری خشونت این بازی صحبت کنید. این‌که دشمنان در این بازی موجودات فضایی‌اند و نه آدم‌ها چه تفاوتی برای فرزند شما داشته؟ آیا اگر دشمنان انسان بودند هم همچنان علاقه داشت که این بازی را تجربه کند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Xseed Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸