Echo Generation

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی نقش‌آفرینی با مبارزات نوبتی، گیم‌پلی کمی خشن و داستان و شخصیت‌های کلیشه‌ای

سال: 2021
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی بین شخصیت اصلی و خواهر خود، پتانسیل بسیاری برای روایت و مطرح کردن مفاهیم ملموس جهان کودکان و نوجوانان را دارد. با این حال، توجه چندانی به این رابطه در داستان بازی نشده و این‌طور به نظر می‌رسد که شخصیت اصلی، جز محافظت و زنده نگه داشتن خواهر خود، وظیفه یا تعهدی در برابر او حس نمی‌کند.
  اهمیت کمک به دیگران و روابط دوستی، در بخش‌هایی از داستان و روایت آن دیده می‌شود. با این حال، تمرکز و پردازش قابل‌توجهی به این موضوعات نشده است.
  شخصیت‌های اصلی در مبارزات نوبتی و با استفاده از سلاح‌ها و آیتم‌هایی مثل چاقو، تبر، چوب هاکی، چوب بیسبال و دستکش‌های مخصوص بوکس، دشمنان خود را از بین می‌برند. آن‌ها از هیولاها، ربات‌ها و حیوانات عصبانی و خشمگینی مثل راکون‌های قدرتمند تشکیل شده‌اند و پس از صدمه دیدن، ممکن است کمی خونریزی کنند. البته خشونت بازی از نوع فانتزی و انیمیشنی است و موتور گرافیکی پیکسلی و کارتونی آن، مانع اثرگذاری بیش از حد صحنه‌های مبارزه‌ای و نسبتاً خشن بازی شده است. نحوه‌‌ی پدیدار شدن، حرکت کردن و ظاهر کلی برخی از هیولاها ممکن است برای گروهی از بازیکن‌های حساس، آزاردهنده و حتی ترسناک باشد. در بخش‌هایی از داستان بازی نیز عناصر دلهره‌آور دیگری دیده می‌شود. به عنوان مثال، یکی از شخصیت‌های شرور داستان به دنبال دزدیدن بچه‌ها است یا خواهر شخصیت اصلی در بخشی از بازی، به خاطرات دعوای خود با اعضای بزرگ‌تر خانواده و پرتاب چاقو به سمت آن‌ها اشاره می‌کند.
  کنترل‌ها و مکانیسم‌های حرکتی و مبارزه‌ای بازی، چندان پیچیده نیست و یادگیری آن‌ها به زمان و تلاش زیادی نیاز ندارد. با این حال، آشنا شدن با برخی از مکانیسم‌های جدید این عنوان و مهارت پیدا کردن در آن‌ها (مثل مکانیسم ضدحمله) ممکن است نیازمند تجربه و تلاش بیشتری باشد. مراحل اواخر بازی و مبارزات مربوط به آن‌ها، سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر هستند. درجه‌بندی خاصی برای میزان سختی گیم‌پلی وجود ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Echo Generation عنوانی در سبک نقش‌آفرینی نوبتی است که بازیکن در آن، کنترل یک نوجوان را بر عهده می‌گیرد. او به همراه خواهرش و چند حیوان خانگی، به دنبال تحقیق درباره‌ی برخی اتفاقات فراماورایی در شهر کوچکشان هستند. بازیکن در مراحل نیمه‌خطی و محیط باز، به گشت‌وگذار و تعامل با شخصیت‌های دیگر می‌پردازد، با دشمنان مختلفی مبارزه می‌کند و قابلیت‌ها و مهارت‌های شخصیت‌ها را ارتقا می‌دهد.
  بازیکن در مبارزات نوبتی و با استفاده از سلاح‌هایی مثل چاقو، یک چوب هاکی یا دستکش‌های بوکس، دشمنان خود را از بین می‌برد. آن‌ها از گستره‌ی متنوعی از هیولاها، ربات‌ها و حیوانات خشن تشکیل شده‌اند و ممکن است پس از صدمه دیدن، کمی خونریزی کنند. البته خشونت بازی از نوع فانتزی و انیمیشنی است و گرافیک پیکسلی آن، منجر به کاهش یافتن میزان اثرگذاری بخش‌های مبارزه‌ای و معدود صحنه‌های نسبتاً خشن شده است. بخش‌هایی از داستان و مراحل بازی ممکن است برای گروهی از بازیکن‌ها، دلهره‌آور و آزاردهنده محسوب شود. به عنوان مثال، یکی از شخصیت‌های شرور بازی به دنبال دزدیدن بچه‌ها است و یا شروع مبارزه با یکی از غول‌های آخر مراحل، با پدیدار شدن ناگهانی و نسبتاً ترسناک یک هیولا همراه است.

  چکیده داستان

  در تابستان 1993 و در اطراف شهری کوچک، یک سفینه‌ی فضایی مرموز سقوط می‌کند و پس از آن، اتفاقات عجیب و غریب فراماورایی و غیرمنتظره‌ای در شهر رخ می‌دهد. شخصیت اصلی به همراه خواهر خود، به دنبال تحقیق درباره‌ی این اتفاقات و پیدا کردن منبع سایر ماجراهای مرموز هستند. آن‌ها پس از مدتی متوجه می‌شوند که شهر کوچکشان و تمام ساکنین آن در معرض خطرند و می‌خواهند که با مبارزه با هیولاها و ربات‌ها، شهر خود را نجات دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Echo Generation را می‌توان ترکیبی از چند بازی و حتی سریال محبوب علمی‌تخیلی دانست. البته متاسفانه در نهایت، این عنوان نتوانسته است موفقیت و سطح کیفی هیچ‌کدام از منابع الهام خود را تکرار کند. از نقاط مثبت بازی می‌توان به تنوع بالای دشمنان و هیولاها، گرافیک پیکسلی و نوستالژیک (که یادآور عناوین دهه‌ی 90 میلادی است.) و قطعات موسیقی به‌یادماندنی اشاره کرد. گیم‌پلی آن نیز اگرچه نسبتاً جذاب و هیجان‌انگیز شروع می‌شود، اما پس از مدتی خسته‌کننده و تکراری خواهد شد. همچنین، بازیکن در صورت ارتقای نادرست قابلیت‌های خود، ممکن است مجبور به شروع دوباره‌ی بازی شود چون او فرصت‌های محدودی برای ارتقای شخصیت‌های خود دارد و اگر شاخص سلامتی و جان آن‌ها را ارتقا ندهد، دشمنان اواخر بازی می‌توانند با یک ضربه، شخصیت‌های اصلی را از بین ببرند و بازی را تمام کنند. رابطه‌ی شخصیت اصلی با خواهر خود که پتانسیل‌های فراوانی برای تبدیل شدن به یک بخش روایی خاص و به‌یادماندنی را دارد نیز هیچ‌وقت چندان موردتوجه و پردازش قرار نمی‌گیرد. تنوع پایین ماموریت‌ها و مراحل فرعی هم از دیگر ضعف‌های این عنوان محسوب می‌‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی رابطه‌ی شخصیت‌های اصلی بازی صحبت کنید. این‌طور به نظر می‌رسد که دو کودک داستان، آزاد هستند تا در هر نقطه از شهر بگردند و تنها محدودیت آن‌ها که توسط مادرشان ایجاد شده، «بازگشت به خانه برای شام» است. رابطه‌ی بین شخصیت اصلی و خواهر خود نیز به چیزی فراتر از «محافظت از فرزند کوچک‌تر» نمی‌رود و در واقع، محبت یا توجه خاصی از سمت عضو بزرگ‌تر خانواده اعمال نمی‌شود. این نوع روابط چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با تجربه‌ و فرآیند تریبت و پرورش خود شما دارد؟ اگر خواهر یا برادر کوچک‌تری دارید، می‌توانید درباره‌ی تجربه‌تان از این رابطه و تفاوت‌های آن با رابطه‌ی شخصیت‌های بازی صحبت کنید.
  کمک به دیگران و روابط دوستی، از درون‌مایه‌های داستانی بازی محسوب می‌شوند. می‌توانید درباره‌ی اهمیت این مفاهیم و مصداق‌های آن‌ها در زندگی واقعی و روزمره صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (کودکان بالای ۱۰ سال) به خاطر وجود خشونت فانتزی و خونریزی جزئی
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Cococucumber
  دستگاه های سازگار Xbox Series S، Xbox Series X، Xbox One، Windows
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۱