Elite Dangerous

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی آنلاین ماجراجویی در فضا و کهکشان با کنترل‌های نسبتاً دشوار و پیچیده
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی بسیار اکتشافی است و ماجراجویی در دنیای آن و روبه‌رو شدن با بخش‌های مختلفی که در آن وجود دارد می‌تواند برای بازیکنان با شگفتی همراه باشد. این حس شگفت‌زده شدن و روبه‌رو شدن با دنیاهای جدید می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  گاهی اوقات می‌توان نوشیدنی‌های الکلی و مواد آرام‌بخشی را با ارز داخل بازی خرید.
  مبارزه‌های بازی تنها به برخورد سفینه‌ها با هم یا شلیک به سفینه‌ها محدود می‌شود که به منفجر شدن آن‌ها منجر خواهد شد. هیچ‌گونه نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در بازی وجود ندارد. بازیکنان می‌توانند تصمیم بگیرند که کاملاً از مبارزه کردن با دیگران پرهیز کنند.
  بازی دارای مراحل آموزشی زیادی است که کنترل‌ها را به بازیکن یاد می‌دهد با این حال این کنترل‌ها پیچیده‌اند و عادت کردن به آن‌ها ممکن می‌تواند زمان‌بر باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Elite Dangerous عنوانی در سبک چندنفره‌ی آنلاین گسترده است که در آن بازیکنان با سفینه‌های فضایی در کهکشان‌های مختلف ماجراجویی می‌کنند. بازیکنان می‌توانند انتخاب کنند که با سفینه‌شان دادو‌ستد کنند و کارهای توریستی و اکتشافی انجام دهند و یا این‌که خلافکار و غارتگر شوند. همچنین بازیکنان برای استفاده از خشونت هم حق انتخاب دارند و می‌توانند به هیچ عنوان خشونت در بازی به کار نبرند. بازیکنان هنگام مبارزه‌ها می‌توانند با استفاده از موشک، لیزر و تفنگ به سفینه‌های دیگر تیراندازی و آن‌ها را منفجر کنند. هیچ گونه خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه نشان داده نمی‌شود و فقط انفجار سفینه‌ها قابل دیدن است. در قسمت‌هایی از بازی نوشیدنی‌های الکلی و مواد آرام‌بخش قابل دریافت کردن است با این حال بازی تأکید زیادی روی آن‌ها نمی‌کند. کنترل‌های این عنوان بسیار دشوارند و عادت کردن به آن‌ها ممکن است زمان‌بر باشد. ضمن این‌که به صورت آنلاین بازی می‌شود و امکان برقراری ارتباط با سایر بازیکنان در آن وجود دارد.

  چکیده داستان

  این بازی داستان مشخصی را دنبال نمی‌کند و از آن‌جایی که ماجراجویانه و اکتشافی است، خود بازیکن است که می‌تواند داستانش را در بازی بسازد. بازیکن در ابتدا بازی را با یک سفینه و مقداری ارز داخل برنامه شروع می‌کند و در ادامه می‌تواند تصمیم بگیرد که زندگی‌اش را در این کهکشان وسیع چطور بگذراند. او می‌تواند از مسیرهای قانونی پیش برود و با کارهایی مانند دادوستد،‌ اکتشاف معادن و توریسم، پول و شهرت به دست‌ آورد، یا این‌که به کارهای خلاف مانند ورود به بازار سیاه، دزدیدن سفینه‌ها و از بین بردن آن‌ها روی بیاورد. آینده‌ی این کهکشان کاملاً بستگی به اعمال بازیکن و سایر افراد حاضر در آن دارد.

  کیفیت

  بازی Elite Dangerous بازیکن را با یک سفینه‌ی فضایی در دنیایی وسیع قرار می‌دهد و این امکان را در اختیار او می‌گذارد که داستان خودش را در کهکشانی وسیع با بیش از ۴۰۰ میلیارد ستاره بسازد. برخلاف دیگر عناوین چندنفره‌ی آنلاین گسترده، در این بازی بازیکن می‌تواند از همان ابتدا نقش خودش را در دنیای آن تعیین کند. این دنیا آن‌قدر بزرگ و وسیع است که ممکن است بازیکن هفته‌ها و شاید حتی ماه‌ها تنها برای قسمتی کوچکی از آن وقت بگذارد و در انتها باز هم قسمت‌هایی وجود داشته باشد که هنوز کشف نشده‌اند. با این حال این عنوان نقاط ضعفی هم دارد. مهم‌ترین آن کنترل‌های بسیار پیچیده‌ی بازی‌اند. این کنترل‌ها حتی برای بازیکنان حرفه‌ای‌تر هم ممکن است دشوار باشد و آن‌ها را در میانه‌ی مبارزه گیج کند. نکته‌ی دیگر فرود آمدن روی بعضی پایگاه‌ها و ایستگاه‌های فضایی است که گاهی اوقات آن‌قدر آسان است که حس یک فضانورد کارکشته و ماهر را به بازیکن می‌دهد و گاهی آن‌قدر دشوار که باعث می‌شود به همه‌ی توانایی‌هایش شک کند. اگر این نکات را نادیده بگیریم، Elite Dangerous بازی ماجراجویانه‌ی بسیار سرگرم‌کننده و عمیقی است که تا مدت‌ها می‌تواند بازیکن را سرگرم کند، به‌خصوص افرادی که به فضا و کهکشان‌ها علاقه دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی فضا و کهکشان و ناشناخته‌های‌ آن‌ها برای انسان صحبت کنید. به نظرتان حیات‌های دیگری هم در کهکشان وجود دارند؟ فکر می‌کنید انسان‌ها می‌توانند با آن‌ها رابطه‌ی صلح‌آمیز برقرار کنند؟ ـ سیستم این بازی به گونه‌ای است که در آن بازیکن می‌تواند انتخاب کند که برای مواجه با دشمنان از خشونت استفاده کند یا نه. شما معمولاً کدام راه را انتخاب می‌کردید؟ چرا؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر اشاره به مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی، خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Frontier Development
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷