Euclidean

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی بسیار کوتاه و دشوار در ژانر ترسناک و معمایی، با گیم‌پلی نسبتاً پیچیده
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بازی عناصر روانشناسانه‌ای مطرح می‌شود که ممکن است برای بازیکنان جوان و کم‌سن قابل درک نباشد.
  فضای بازی تاریک و دلهره‌آور است. دشمنانی در بازی وجود دارند که بازیکن نباید به آن‌ها برخورد کند و در صورت مردن صفحه قرمز می‌شود و پیامی روی آن ظاهر می‌شود که می‌گوید «تو مردی». در طول مراحل صداهای تهدید‌آمیزی شنیده می‌شود و این‌طور به بازیکن القا می‌کند که گویی شخصیت اصلی در جایی قرار دارد که نباید باشد. گرافیک بازی واقع‌گرایانه نیست و بیشتر حالت انتزاعی دارد.
  با این‌که بازی دارای چندین درجه دشواری است اما گیم‌پلی آن در تمام حالت‌ها دشوار خواهد بود. فضای مراحل در مواقعی بسیار تیره است که کار را برای بازیکن سخت‌تر می‌کند. با هر بار مردن، بازیکن باید بازی را از ابتدا شروع کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Euclidean یک عنوان معمایی، اول‌شخص و نسبتاً ترسناک است که در آن بازیکن باید در حین افتادن در فضا، به دشمنانش برخورد نکند و به این ترتیب مراحل را به پایان برساند. بازی بسیار دشوار است و می‌تواند بازیکنان کم‌تجربه را سردرگم کند. مراحل طراحی پیچیده‌ای دارند و با هر بار مردن، بازیکن باید بازی را از ابتدا شروع کند. با این‌که تصاویر خشن در بازی نمایش داده نمی‌شود اما فضای کلی آن تهدید‌آمیز است و هنگام مردنِ شخصیت بازیکن، جمله‌ی «تو مردی» با رنگ قرمز روی تصویر نشان داده می‌شود. همچنین صداهایی در طول بازی شنیده می‌شود که دائماً شخصیت اصلی را تهدید می‌کنند و به او یادآوری می‌کنند که نباید در این مکان باشد. حضور ناگهانی دشمنان روی صفحه می‌تواند ترسناک و استرس‌آور باشد.

  چکیده داستان

  بازی داستان مشخصی را دنبال نمی‌کند و بیشتر به فضا و گیم‌پلی آن اهمیت داده شده است. فضای آن ترکیبی از بازی‌های کلاسیک، معمایی و ترسناک است و بازیکن در آن باید از هیولاهای هندسی اجتناب کند و با تلاش‌ زیاد سعی کند مراحل را پشت سر بگذارد.

  کیفیت

  بازی Euclidean از نظر ظاهر و گرافیک، عنوان متفاوتی به حساب می‌آید و همان‌طور که خود سازندگان هم ادعا کرده‌اند، «یک بازی ترسناک هندسی» است. دشمنان و فضای کلی با اشکال هندسی طراحی شده‌اند و ترکیب‌ رنگ‌هایی که در بازی به کار رفته در انتقال حس ترس و تعلیق بسیار مؤثر بوده‌اند. با این حال این گرافیک خاص نه تنها به گیم‌پلی بازی کمکی نکرده بلکه دشواری آن را بیشتر هم کرده است. گیم‌پلی این عنوان به خودی خود بسیار دشوار است و در بسیاری مواقع می‌تواند بازیکن را خسته کند. فضای تاریک و سیاه مراحل هم باعث می‌شود که بازیکن بیش از پیش سردرگم شود. ضمن این‌که نبود یک روایت هرچند مختصر باعث شده که بازیکن آنچنان که باید به نجات شخصیت اصلی بازی اهمیت ندهد. می‌توان گفت Euclidean فقط مناسب کسانی است که به دنبال یک بازی معمایی/ترسناک بسیار دشوار می‌گردند که بتوانند مهارت‌های خود را با آن محک بزنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ ژانر بازی‌ها و فیلم‌های ترسناک بسیار در میان جوانان و نوجوانان محبوب است. می‌توانید درباره‌ی دلیل این محبوبیت و علاقه‌ی افراد به ترساندن دیگران و ترسیده شدن صحبت کنید. دلیل علاقه‌ی خود شما به این ژانر چیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵
  تولید کننده AAD Production
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵