Everspace

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویی در فضا با گرافیک قوی، گیم‌پلی و کنترل‌های پیچیده
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی بسیار اکتشافی است و ماجراجویی در دنیاهای آن و روبه‌رو شدن با بخش‌های مختلفی که در آن‌ها وجود دارد می‌تواند برای بازیکنان با شگفتی همراه باشد. این حس شگفت‌زده شدن و شناخت دنیاهای جدید می‌تواند برای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  خشونت بازی محدود به شلیک سفینه‌های فضایی به سمت یکدیگر می‌شود که باعث می‌شود در فضا منفجر شوند. در بعضی از قسمت‌های غیرتعاملی بعضی شخصیت‌ها با هم درگیری فیزیکی پیدا می‌کنند اما خون و تصاویر خشونت‌آمیز در بازی نشان داده نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی می‌تواند در ابتدا برای بسیاری از بازیکنان پیچیده باشد و عادت کردن به آن‌ها زمان‌بر خواهد بود. با این‌که بازی دارای چندین درجه دشواری است اما در ساده‌ترین حالت هم همچنان دشوار است. ضمن این‌که با هر بار مردن، بازیکن باید آن را از ابتدا شروع کند. بازی دارای منوهای زیاد و مختلفی به زبان انگلیسی است که می‌تواند برای بازیکنان تازه‌وارد گیج‌کننده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Everspace یک عنوان ماجراجویانه و تیراندازی در فضاست که بازیکن در آن کنترل یک سفینه‌ی فضایی را در اختیار دارد. بازیکن می‌تواند با این سفینه‌ی فضایی در دنیاهای بازی، که به صورت اتفاقی شکل می‌گیرند، اکتشاف و با دشمنانش مبارزه کند. تمرکز اصلی روی گشت‌و‌گذار در فضا، روبه‌رو شدن با دشمنان مختلف و همچنین جمع کردن منابع مورد نیاز است. خشونت این عنوان محدود به تیراندازی سفینه‌های فضایی به سمت یکدیگر و صحنه‌های کوتاهی از درگیری فیزیکی میان شخصیت‌ها، در قسمت‌های غیرتعاملی است. این بازی نسبتاً دشوار است و علاوه بر کنترل‌های پیچیده، منوهای زیاد و متنوعی دارد که به زبان انگلیسی‌اند و ممکن است برای بازیکنان کم‌تجربه گیج‌کننده باشند. ضمن این‌که با هر بار مردن در بازی، بازیکن باید آن را ابتدا شروع کند.

  چکیده داستان

  بازی داستان خاصی را از ابتدا پیش نمی‌برد و روایت محدود آن در طی مراحل کم‌کم گفته می‌شود. بازیکن در نقش یک فضانورد بازی خواهد کرد که یک سفینه‌ی فضایی در اختیار دارد و باید در حین ماجراجویی در مراحل مختلف، بتواند سفینه‌ی فضایی‌اش را هم ارتقا دهد. در این مراحل بازیکن با شخصیت‌های مختلفی برخورد خواهد داشت که می‌توانند دوست یا دشمن باشند و این بازیکن است که باید تصمیم بگیرد که چطور رابطه‌ی با آن‌ها برقرار کند.

  کیفیت

  بازی Everspace یک عنوان ماجراجویانه و تیراندازی در فضاست که گرافیک بسیار قوی‌ای دارد و گیم‌پلی آن مبتنی بر بازی‌های Rouge طراحی شده است، به این معنی که مراحل آن به طور اتفاقی شکل می‌گیرند و بازیکن می‌تواند فضانورد و سفینه‌ی فضایی خود را در طول بازی ارتقا دهد. گرافیک بازی اولین چیزی است که توجه بازیکن را به خود جذب می‌کند. کیفیت بالای تصاویر و چشم‌اندازهای فضایی می‌تواند بسیار خیره‌کننده باشد، با این حال این گرافیک قوی، مشکل افت فریم را هم همراه خود داشته که در بعضی مواقع اذیت‌کننده می‌شود. داستان بازی هم جذابیت چندانی ندارد و زیاد به آن پرداخته نشده است و این یکی از نکاتی است که باعث می‌شود اتفاقاتی که رخ می‌دهد و پیش رفتن در مراحل چندان اهمیتی برای بازیکن نداشته باشد. گیم‌پلی بازی اما نقطه‌قوت آن است. اگر کنترل‌های اولیه‌ی آن را نادیده بگیریم که نسبتاً پیچیده‌اند، در ادامه، بازی دنیای وسیعی را پیش روی بازیکن قرار می‌دهد که گشت‌و‌گذار در آن می‌تواند بسیار لذت‌بخش و حتی اعتیاد‌آور باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی مراحل متنوعی دارد که از گرافیک خوبی بهره می‌برند. می‌توانید درباره‌ی حس ماجراجویی در این دنیاها و روبه‌رو شدن با عناصر مختلف آن صحبت کنید. کدام بیشتر از همه شما را شگفت‌زده یا هیجان‌زده کرد؟ ـ در طول مراحل با شخصیت‌ها و افراد مختلفی برخورد می‌کنید که می‌توانید با آن‌ها دوستی با دشمنی کنید. انتخاب شما معمولاً کدام بود؟ چرا؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده ROCKFISH Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷