Everybody’s Gone to the Rapture

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ و داستان‌محور با داستانی مرموز و طرح موضوعات بزرگسالانه
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در داستان بازی به‌دفعات به موضوع روابط خارج از تعهد و خیانت اشاره می‌شود. شخصیت اصلی بازی چنین رابطه‌ای دارد و در یکی از صحنه‌ها به رابطه‌ی جنسی آن‌ها هم اشاره‌ی مستقیم می‌شود. موضوعاتی چون ایمان به خدا، دین، روابط زناشویی، بیگانه‌هراسی و... به‌دفعات در مکالمات مطرح می‌شود.
  در مکالمات به طور مداوم از کلمات توهین‌آمیز مانند f…k ،‌s…t و... استفاده می‌شود.
  موضوع اصلی بازی شیوع یک بیماری مرموز و ناپدید شدن ساکنین شهری در انگلستان است. در طول بازی هیچ تصویر واقع‌گرایانه‌ای از انسان‌ها نشان داده نمی‌شود و تمامی شخصیت‌ها به صورت هاله‌های نور و بسیار انتزاعی به تصویر درآمده‌اند. با این حال خشونت، توصیف اعمال خشونت‌آمیز با صداهای واقع‌گرایانه و همین‌طور توصیف بیماری‌های کشنده و اتفاقاتی که برای بیماران می‌افتد در بسیاری صحنه‌ها وجود دارد. در قسمت‌های مختلفی از بازی، بازیکن می‌تواند لباس یا دستمال‌های خونین را ببیند، همچنین در چندین مورد مقدار زیادی خون روی زمین ریخته شده است. در یکی از قسمت‌های بازی دو شخصیت با هم درگیر می‌شوند که به کشته شدن یکی از آن‌ها منجر می‌شود. صحنه‌ای از خودسوزی و آتش گرفتن یکی از شخصیت‌ها هم در بازی وجود دارد با این حال همان‌طور که اشاره شد به شکل انتزاعی نشان داده می‌شود.
  تنها کاری که بازیکن در طول بازی باید انجام دهد گشتن در دنیای آن و پیدا کردن سرنخ‌های مختلف است. بردن و باختن در بازی معنا ندارد. با این حال ممکن است پیدا کردن مسیر درست گاهی برای بازیکن دشوار باشد. ضمن این‌که تمامی مکالمات به زبان انگلیسی است و برای فهم داستان، بازیکن باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Everybody’s Gone to the Rapture یک عنوان داستان‌محور اکتشافی و اول شخص است. بازیکن باید با گشتن در محیط بازی و تعامل با آیتم‌های مختلف، سرنخ‌هایی را پیدا کند و داستان آن را پیش ببرد. موضوع اصلی بازی شیوع یک بیماری کشنده و ناپدید شدن افراد است. با این‌که هیچ تصویر واقع‌گرایانه‌ای از انسان‌ها در بازی وجود ندارد (شخصیت‌ها با هاله‌های نور و به شکل انتزاعی نشان داده می‌شوند) اما توصیفاتی از خشونت، اعمال خشونت‌آمیز و بیماری‌های کشنده در مکالمات مطرح می‌شود. همچنین لباس، دستمال یا زمین‌های خونین در طول بازی قابل دیدن است. یک صحنه‌ی درگیری وجود دارد که منجر به کشته شدن یکی از شخصیت‌ها می‌شود، همچنین یکی از شخصیت‌ها با خودسوزی و آتش گرفتن کشته می‌شود. در داستان بازی مفاهیم بزرگسالانه‌ی زیادی مانند روابط خارج از تعهد، مشکلات زناشویی، دین و اعتقاد به خدا، بیگانه‌هراسی و... مطرح می‌شود. همچنین در مکالمات به‌دفعات از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده شده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در رابطه با اتفاقاتی است که در شهر خیالی کوچکی در انگلستان رخ داده و با شیوع یک بیماری مرموز، همه‌ی ساکنین آن ناپدید شده‌اند. شخصیت اصلی بازی دانشمندی به نام کاترین کالینز است که به همراه همسرش، استیون اپلتون به تازگی به این شهر برگشته و می‌خواهد راز این اتفاقات را کشف کند. آن‌ها خیلی زود متوجه می‌شوند که با موضوعی معمولی مواجه نیستند و این اتفاقات ممکن است به دنیاهای خارج از سیاره‌ی زمین مربوط باشد.

  کیفیت

  دنیای باز Everybody’s Gone to the Rapture بزرگ و با جزئیات است و هر بخش آن ماجرای متفاوتی را در خود دارد که بازیکن را تشویق به کشف آن می‌کند. با این‌که هیچ توضیحی به بازیکن داده نمی‌شود که چکار باید بکند اما پیدا کردن مسیر چندان کار دشواری نیست، چرا که کارهای زیادی برای انجام وجود ندارد، به‌جز گشتن در قسمت‌های مختلف و گوش دادن به مکالمات. همین نبود یک گیم‌پلی چالش‌برانگیز شاید برای عده‌ای خسته‌کننده و تکراری شود، ضمن این‌که بخش‌های بسیار زیادی از بازی به راه رفتن در قسمت‌های مختلف شهر بدون رخ دادن هیچ اتفاق خاصی می‌گذرد. با این حال داستان و شخصیت‌های آن، به اندازه‌ی کافی جذابیت دارند که بازیکن را تا انتها با خود همراه کنند. شخصیت‌ها با وجود این‌که هیچ تصویر مشخصی از آن‌ها وجود ندارد اما آن‌قدر صداگذاری‌های دقیق و خوبی دارند که حضورشان در صحنه کاملاً حس می‌شود. برخورد آن‌ها با موضوعات، روابط‌شان،‌ چالش‌هایی که با‌ آن‌ها مواجه می‌شوند، همگی توانسته‌اند یک جامعه‌ی قابل درک را برای بازیکن شکل دهند. برای کسانی که به دنبال بازی‌های چالش‌برانگیزند Everybody’s Gone to the Rapture شاید چندان مناسب نباشد اما بازیکنانی که به عناوین داستان‌محور علاقه دارند به احتمال زیاد از این بازی لذت خواهند برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی روابط میان اعضای این شهر خیالی صحبت کنید. کدام یک از مشکلاتی که آن‌ها در روابط‌شان با یکدیگر دارند برای شما آشناست و تجربه‌ی‌ آن را داشته‌اید؟ ـ یکی از موضوعاتی که در داستان این بازی مطرح می‌شود، بیگانه‌هراسی یا ترس و دشمنی نامعقول با بیگانگان است. می‌توانید در رابطه با این مفهوم و مصداق‌های آن در جامعه‌ی خودتان صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر اشاره به مصرف نوشیدنی‌های الکلی، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، وجود موضوعات جنسی و بزرگسالانه، نمایش خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده SCEA
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵