thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه بدون خشونت با گرافیک و موسیقی زیبا
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فی روباه کوچکی است که در جنگل می‌گردد و سعی می‌کند با حیوانات مختلف رابطه‌ی دوستانه برقرار کند. دنیای بازی جادویی و فانتزی است و گشتن در آن می‌تواند بسیار شگفتی‌آور باشد. تلاش فی برای دوست پیدا کردن،‌ ماجراجویی‌اش و روبه‌رو شدن او با شگفتی‌های دنیای جدید، مواردی‌اند که در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل‌ درک‌اند.
  بازیکن در نقش یک روباه کوچک بازی می‌کند که در جنگل می‌چرخد، جاهای جدید را کشف می‌کند و با حیوانات دیگر از طریق موسیقی ارتباط برقرار می‌کند. با این‌که اطلاعات خاصی درباره‌ی او به بازیکن داده نمی‌شود اما می‌توان گفت مهربان است و با حیوانات دیگر به‌خوبی رفتار می‌کند. او علاقه‌ی زیادی به ماجراجویی دارد و حتی با وجود این که زبان حیوانات دیگر را نمی‌داند اما تلاش می‌کند با آن‌ها رابطه برقرار کند.
  این بازی خشن نیست و مبارزه‌ای در آن وجود ندارد. تنها خشونت بازی می تواند زمانی باشد که بازیکن از بلندی به پایین پرت می‌شود که آن هم بسیار کارتونی نشان داده شده است. ضمن این‌که ظاهر بعضی از موجوداتی که در دنیای بازی وجود دارند ممکن است برای کودکان ترسناک باشد.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند، با این حال بعضی قسمت‌های آن ممکن است دشوار شود چرا که با یک بار پایین افتادن، بازیکن باید مرحله را از ابتدا شروع کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Fe عنوانی ماجراجویانه و کوتاه است که تمرکز اصلی‌اش روی گشت‌و‌گذار در محیط بازی و ارتباط برقرار کردن از طریق موسیقی است. بازیکن در نقش یک روباه کوچک باید در دنیای بازی بگردد، چیزهای جدید کشف کند و با حیوانات دیگر از طریق موسیقی رابطه برقرار کند. بازی محتوای خشن یا بزرگسالانه‌ای ندارد. تنها خشونتی که در آن دیده می‌شود زمانی است که فی از بلندی به پایین می‌افتد و ظاهراً می‌میرد، با این حال این تصویر هم با کمترین میزان خشونت نمایش داده شده است. ظاهر بعضی از موجوداتی که در دنیای بازی وجود دارند هم ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد با این حال گاهی اوقات رد کردن مراحل دشوار می‌شود چرا که با یک بار پایین افتادن بازیکن باید مرحله را از ابتدا شروع کند.

  چکیده داستان

  داستان بازی درباره‌ی روباه کوچکی به نام فی است که ابتدای بازی در یک جنگل از خواب بیدار می‌شود و حالا می‌خواهد ماجراجویی خود را در آن آغاز کند. او می‌تواند بدود، بپرد، از درختان بالا برود، زمین را بکند و از میان درخت‌ها و گیاهان تاب بخورد. در حین ماجراجویی‌اش باید آیتم‌هایی مانند کریستال را هم جمع‌آوری کند تا بتواند مهارت‌های جدیدی به دست آورد. همچنین می‌تواند با موجودات عجیبی که در این جنگل زندگی می‌کنند ارتباط برقرار کند که این کار را معمولاً از طریق موسیقی و آواز خواندن انجام می‌دهد.

  کیفیت

  بازی Fe یک عنوان ماجراجویانه با گرافیک و موسیقی زیباست که تنها نقطه‌ضعفش را می‌توان گیم‌پلی نسبتاً تکراری آن دانست. ظاهر بازی از همان ابتدا بازیکن را جذب خود می‌کند. دنیای آن یک جنگل پر رمزوراز و رنگارنگ است و بازیکن در نقش یک روباه کوچک باید در آن ماجراجویی کند. موسیقی بازی که بزرگ‌ترین نقطه‌قوتش به حساب می‌آید هم در جذب کردن بازیکن بسیار تأثیرگذار است. صداگذاری و موسیقی‌ عالی طراحی شده‌اند و کاملاً با دنیای آن در هماهنگی‌اند. اما جایی که بازی کم می‌آورد گیم‌پلی آن است. Fe چالش خاصی را به بازیکن ارائه نمی‌دهد. این خودش به تنهایی نکته‌ی بدی نیست و می‌توان آن را یک بازی ماجراجویانه و اکتشافی به حساب آورد اما کارهایی که در طول مراحل باید انجام داد بعد از مدتی تکراری می‌شوند. با این حال این بازی می‌تواند برای چند ساعت گشت‌و‌گذار در محیطی متفاوت و لذت بردن از موسیقی برای مخاطبان از هر گروه سنی مناسب باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ در این بازی موسیقی به عنوان زبانی در نظر گرفته شده که میان موجودات مختلف قابل درک است. به نظرتان موسیقی برای انسان‌ها هم چنین خاصیتی دارد و می‌تواند زبان مشترک میان انسان‌ها از ملیت‌های مختلف باشد؟ ـ فی در طول بازی تلاش می‌کند تا با حیوانات و موجودات مختلف ارتباط برقرار کند. می‌توانید درباره‌ی دلایل ما برای رابطه و دوستی با دیگران صحبت کنید. چرا پیدا کردن دوست و رابطه با افراد مختلف در زندگی ما مهم است؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (برای همه) دارای خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۰
  تولید کننده Electronic Arts
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸