FIFA 21

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

نسخه‌ای دیگر از مجموعه‌ی فیفا با تغییرات بسیار کم نسبت به فیفا 20

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های موجود در بخش داستانی Volta که The Debut نام دارد، عموماً شخصیت‌هایی با ویژگی‌های مثبت و معتقد به رقابت منصفانه هستند.
  بازی کنترل‌های نسبتاً ساده‌ای دارد. البته عادت کردن به سیستم جدید سانتر و پاس‌های زمینی، ممکن است کمی زمان ببرد. همچنین یادگیری مهارت‌ها و تکنیک‌های فردی نیز نیازمند زمان و تمرین بسیار است. بازی از بخش‌های آموزشی متنوعی هم بهره می‌برد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی FIFA 21 اولین عنوان مجموعه‌ی فیفاست که برای کنسول‌های نسل 9 (یعنی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس/اس) هم عرضه شده است. همانند نسخه‌های پیشین، بازیکن می‌تواند در بخش‌های مختلفی مثل فوتبال خیابانی، مدیریت باشگاه‌ها و حالت‌های متنوع بخش Kick Off، به تجربه‌ی شبیه‌سازی‌شده از ورزش فوتبال بپردازد.
  مانند چندین نسخه‌ی پیشین فیفا، در این بازی هم مصرف‌گرایی قابل توجهی وجود دارد. از انواع تبلیغات کنار زمین و روی پیراهن باشگاه‌ها گرفته تا خرید آیتم‌ها و موارد مختلف با استفاده از پول واقعی در حالت Ultimate Team. خود بازی نیز در 3 نسخه‌ی مختلف عرضه می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. اگرچه در خود بازی و بخش‌های مختلف آن، هیچ عبارت زشت و زننده‌ای وجود ندارد اما بازی‌های آنلاین، بازیکن را در مقابل بازیکن‌های دیگر قرار می‌دهد و در صورت روشن ماندن قابلیت مکالمه‌ی صوتی، امکان فحاشی و برخورد با بازیکن‌هایی با رفتارهای آزاردهنده و مخرب وجود دارد.

  چکیده داستان

  بازی از چندین حالت و بخش مختلف تشکیل شده است که هر کدام، تجربه‌ای نسبتاً متفاوت ارائه می‌دهند. در بخش The Debut، بازیکن گروهی از فوتبالیست‌های خیابانی را کنترل می‌کند و با امید معروفیت در سطح جهانی، به رقابت با دیگر تیم‌های فوتبال خیابانی می‌رود. این بخش را شاید بتواند تنها بخش تقریباً داستانی بازی دانست.

  کیفیت

  بازی FIFA 21 به عنوان اولین نسخه‌ی این مجموعه در نسل جدید کنسول‌های خانگی (پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس)، عنوانی چندان جذاب و ارتقایافته‌ به نظر نمی‌رسد. این بازی البته یک بازی «میان نسلی» نیز محسوب می‌شود و شاید ساخت آن برای کنسول‌های فعلی یعنی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان باعث شده است که گیم‌پلی بازی همچنان تکراری به نظر برسد. در هر صورت، بازی هم از لحاظ گرافیکی و هم از لحاظ گیم‌پلی و بخش‌های مختلف آن، تفاوت معناداری نسبت به فیفا 20 ندارد و تغییرات آن محدود به برخی جزئیات کوچک در بخش‌های FUT و Career Mode شده است. همانند نسخه‌های سال‌های گذشته، بازی از باگ‌های بعضاً عجیب و غریب و برخی مشکلات فنی رنج می‌برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی میزان مصرف‌گرایی بازی صحبت کنید. به نظر شما قرار دادن تبلیغات در یک بازی ویدیویی، کاری اخلاقی و درست است؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی تأثیر انتشار و عرضه‌ی بازی‌های سالانه روی محیط زیست صحبت کنید. آیا امکان عرضه دیجیتالی و اینترنتی بازی‌های ورزشی و دیگر عناوینی که هر سال با تغییرات کمی عرضه می‌شوند، وجود ندارد؟ عرضه سالانه چنین بازی‌هایی که معمولاً فروش بسیار بالایی هم دارند و نیازمند حجم بالایی از مواد اولیه برای انتشار هستند (بسته‌های پلاستیکی و کاغذ)، چه ضررهایی به محیط زیست وارد می‌کند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Electronic Arts
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰