Final Fantasy VII Remake

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازسازی مدرن از یک بازی قدیمی نقش‌آفرینی با داستانی حماسی و به‌یادماندنی
سال: 2020
  بررس متن: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کلاد در ابتدای بازی، شخصیتی خودخواه است که فقط در ازای دریافت میزان مشخصی پول، کار خود را انجام می‌دهد. اما با پیشرفت در بازی و رخ دادن اتفاقات مختلف، او به فردی فداکار تبدیل شده و حاضر است هر کاری انجام دهد تا از مردم عادی و دوستان خود دفاع کند. علاوه بر کلاد، شخصیت‌های جانبی بسیاری وجود دارند که همگی از ویژگی‌های مثبتی مثل فداکاری، محافظت از محیط زیست، تعهد و کمک به دیگران بهره می‌برند.
  برخی از شخصیت‌های زن، لباس‌های باز و تنگی پوشیده‌اند. بعضی از مکالمات نیز به روابط و مسائل جنسی (مثل تجاوز یا کارگران جنسی) اشاره دارند. در یکی از مراحل شخصیتی در حال مشاهده و خیره شدن به بدن زنان است و نظراتی درباره آن‌ها می‌دهد. کلاد می‌تواند در یکی از مراکز تفریحی بازی، ماساژ بدن دریافت کند. در صورت انتخاب گران‌ترین سرویس این مرکز، صداها و ناله‌های تحریک‌کننده جنسی شنیده می‌شود. البته در این صحنه، خود کلاد دیده نمی‌شود و برهنگی وجود ندارد. کلاد می‌تواند نوشیدنی‌های الکلی نیز مصرف کند. شخصیت‌های دیگری هم در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا در شکل‌های مختلفی از مستی (مثل بریده صحبت کردن، استفراغ، راه رفتن نامتوازن و بیهوشی) دیده می‌شوند. یکی از شخصیت‌های اصلی، سیگار می‌کشد.
  در بسیاری از مکالمات بازی، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “s--t”، “a--hole”، “pr--k”، “b--ch” و “bastard” استفاده شده است.
  داستان بازی مسائل مهمی مثل تروریسم، محیط زیست، پناهجویان و نفوذ و تاثیرگذاری غیرقابل‌قبول شرکت‌های بزرگ را مطرح می‌کند. بازیکن به اعتراض به روش‌های تخریب‌کننده‌ی سیاست‌مدارها و شرکت‌های چندملیتی تشویق می‌شود، اما در عین حال، این موضوع را نیز یاد می‌گیرد که حرکات و تصمیم‌های افراطی و بدون برنامه‌ریزی، عواقب سهمگین و بعضاً، ناراحت‌کننده‌ای را به همراه خواهند داشت. علاوه بر مسائل اجتماعی، درون‌مایه‌ی داستان بازی پر از پیام‌های آموزشی درباره اهمیت روابط دوستی، عشق، رابطه‌ی بین والدین و فرزندان و کمک به دوستان در شرایط سخت و حساس است. هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و پذیرش محترمانه و صمیمانه‌ی گروه‌های اقلیت‌های اجتماعی و نژادی از دیگر پیام‌های بازی است.
  بازیکن با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌های سرد و قابلیت‌های جادویی، به دشمنان خود حمله می‌کنند. دشمنان از انسان‌ها، ربات‌ها و موجودات فانتزی تشکیل شده‌اند و ممکن است پس از دریافت ضربه، فریاد بکشند. دشمنان انسانی پس از تمام شدن جانشان، صرفاً بیهوش می‌شوند و بدنشان از محیط بازی ناپدید خواهد شد. اجساد سایر دشمنان نیز در محیط مراحل باقی نمی‌ماند. از بین شخصیت‌های اصلی که بازیکن می‌تواند کنترل آن‌ها را بر عهده بگیرد، فقط یک نفر است که از سلاح‌های گرم استفاده می‌کند. هیچ‌نوع خون، خونریزی و قطع عضوی در مبارزات وجود ندارد. در برخی از صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی موارد خشنی مثل تیراندازی به سمت یک شخصیت و شمشیر خوردن شخصیتی دیگر دیده می‌شود. اگرچه خشونت چندانی در بازی وجود ندارد، اما برخی از شخصیت‌های اصلی داستان، آسیب می‌بینند و یک یا چند شخصیت دیگر نیز در سکانس‌های طولانی و سینمایی، جان خود را از دست می‌دهند. این صحنه‌ها بسیار احساسی‌اند و ممکن است برای بازیکن‌های حساس، آزاردهنده محسوب شوند.
  کنترل‌های بازی نسبتاً پیچیده هستند و یادگیری آن‌ها، به زمان و تمرین قابل‌توجهی نیاز دارد. بازیکن همچنین بخش زیادی از زمان خود را صرف پیدا کردن آیتم‌های موردنیاز برای رشد شخصیت‌ها و ارتقای تجهیزات آن‌ها خواهد کرد. بخش دیگری از زمان او نیز در منوهای متعدد مربوط به فرآیندهای پیشرفت و ارتقا خواهد گذشت. البته وجود پیام‌ها و بخش‌های آموزشی و تمرینی متنوع و همچنین چندین درجه‌بندی سختی مختلف، مانع خسته و گیج شدن بازیکن می‌شوند. علاوه بر چندین حالت سختی مختلف، گزینه «کلاسیک» نیز وجود دارد که باعث اتوماتیک پیش رفتن اکثر مبارزات بازی می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Final Fantasy VII Remake عنوانی در سبک نقش‌آفرینی اکشن است. بازیکن در آن کنترل جنگجویی به نام «کلاد استرایف» را بر عهده می‌گیرد که به دنبال نجات زمین از دست نیروهای شر و اهریمنی است. در این نسخه از جهان، شرکت‌های بزرگ و چندملیتی در حال اتمام منابع زمین هستند و کلاد و دوستان دوست‌دار محیط زیست او، در تلاشند تا به قدرت این شرکت‌های تروریستی پایان دهند. بازیکن در شهر «میدگار» به گشت‌وگذار می‌پردازد، مأموریت‌های مختلفی را انجام می‌دهد، با دشمنان مبارزه می‌کند، به تعامل با دیگر شخصیت‌ها می‌پردازد و سلاح‌ها و تجهیزات خود را ارتقا می‌دهد. قهرمان بازی، کلاد می‌تواند الگوی شخصیتی مناسبی باشد: او در ابتدا، خودخواه و به دنبال منافع شخصی خودش است اما پس از اتفاقات و ماجراهای مختلفی که پشت سر می‌گذارد، به فردی فداکار و متعهد تبدیل می‌شود و به دنبال محافظت از مردم و دوستانش است. داستان بازی اشاراتی به موضوعات بحث‌برانگیز امروزی مثل تروریسم، پناهجویان و حفاظت از محیط زیست نیز دارد. بازیکن با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌های سرد و قدرت‌های جادویی با دشمنان انسانی، رباتیک و فانتزی خود مبارزه کند. البته دشمنان انسانی نمی‌میرند و در واقع، بیهوش می‌شوند. خون، خونریزی و قطع اعضای بدن در این مبارزه‌ها وجود ندارد و اجساد موجودات فانتزی و ربات‌ها نیز بلافاصله از محیط هر مرحله، ناپدید می‌شوند. از بین شخصیت‌های بازی، فقط یک نفر است که سلاح گرم دارد و بازیکن می‌تواند از او نیز استفاده کند. مبارزات بازی سریع است و جلوه‌های بصری مختلفی مثل انفجار، برخورد شمشیرها با یکدیگر و یا تیراندازی‌ها، به شکلی واقع‌گرایانه کار شده‌اند. در برخی از صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی، موارد خشنی مثل تیراندازی به سمت یک شخصیت یا برخورد شمشیر به شخصیتی دیگر از زاویه‌ی نزدیک وجود دارد. برخی از شخصیت‌های زن، لباس‌های باز و بسیار تنگی به تن دارند. در یکی از صحنه‌های بازی، یک شخصیت مرد در حال نگاه کردن به بدن چند زن و صحبت درباره‌ی آن‌ها است. در یکی از مراکز تفریحی بازی، کلاد می‌تواند ماساژ بدن دریافت کند و در صورت انتخاب گران‌ترین سرویس، صداها و ناله‌های تحریک‌کننده او شنیده شده و این‌طور به بازیکن القا می‌شود که این سرویس، شامل یک نوع رابطه‌ی جنسی نیز می‌شود. البته در این مواقع، هیچ تصویر و برهنگی خاصی در تصویر نشان داده نمی‌شود. در برخی از مکالمات و متون بازی، ارجاعاتی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد و شخصیت‌هایی در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شوند. در یکی از صحنه‌های سینمایی، یکی از شخصیت‌های اصلی در حال کشیدن سیگار است. در برخی از مکالمات از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “s--t”، “a--hole” و “pr--k” استفاده شده است.

  چکیده داستان

  این بازی در واقع قسمت اول مجموعه‌ای از بازی‌های اکشن و نقش‌آفرینی است که قرار است داستان نسخه‌ی اصلی بازی FF VII را بازگو کند. وقایع این بازی در ابرشهر صنعتی «میدگار» رخ می‌دهد. هشت نیروگاه قدرتمند که توسط یک شرکت بزرگ و مخوف اداره می‌‌شوند، در حال استخراج انرژی خاصی به نام «ماکو» از زمین میدگار و اتمام این منبع باارزش هستند. گروهی از دوست‌داران محیط زیست، به دنبال پایان دادن نفوذ و تأثیر این شرکت‌ها هستند و با همین هدف، جنگجویی به نام «کلاد» را استخدام کرده‌اند. آن‌ها به دنبال از بین بردن هشت نیروگاه هستند، اما در این مسیر با مشکلات و ماجراهای مختلفی مواجه می‌شوند. برخی از تصمیمات آن‌ها، کاملاً اشتباه از آب در می‌آید و اکنون، آن‌‌ها باید به دنبال اصلاح این اشتباه‌ها و رسیدن به هدف اصلی خود باشند.

  کیفیت

  بازی Final Fantasy VII یکی از محبوب‌ترین و پیشرفته‌ترین بازی‌های اواخر دهه‌ی ۹۰ بود. حال پس از گذشت بیش از دو دهه از آن زمان، استودیو سازنده این بازی تصمیم گرفت که آن را از نو و بر اساس استانداردهای فنی و گرافیکی امروزی بسازد.البته داستان نسخه Remake، تنها بخشی از داستان بازی کلاسیک سال 1997 را ارائه می‌دهد و قرار است ادامه داستان، در قسمت‌های بعدی روایت شود. بازی کاملاً بر اساس نسخه قدیمی خود ساخته نشده و همچنان، پیچش‌های داستانی مختلف و لحظات شوکه‌کننده‌ای برای بازیکن‌های قدیمی هم خواهد داشت. گیم‌پلی بازی لذت‌بخش و مبارزات آن، بسیار مهیج است. البته ماموریت‌های جانبی بازی ممکن است پس از مدتی، تکراری و خسته‌کننده شوند. با این حال، نقاط قوت بازی به قدری زیاد است که می‌توان از معدود ایرادهای آن چشم‌پوشی کرد. گرافیک بازی به زیبایی کار شده و محیط‌های چشم‌نواز بسیاری در آن دیده می‌شود. شخصیت‌ها نیز صداپیشگی هنرمندانه‌ای دارند. مشکل فنی خاصی در بازی مشاهده نشده است. نسخه جدیدتری به نام Intergrade از بازی وجود دارد که شامل شخصیت‌ها و خطوط داستانی بیشتر و یک پایان‌بندی جدید می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  حفاظت از محیط زیست، کمک به پناهجویان و مقاومت در برابر نفوذ و تأثیرگذاری کمپانی‌های بزرگ و قدرتمند از جمله موضوعاتی هستند که در داستان بازی مطرح شده‌اند. می‌توانید درباره این موضوعات و شدت تأثیرگذاری آن‌ها در دنیای واقعی صحبت کنید. می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. به نسبت دیگر بازی‌های اکشن، خشونت و صحنه‌های خشن چندانی در این بازی نشان داده نمی‌شود، آیا این ویژگی باعث شده احساس شما نسبت به انجام مبارزه‌ها متفاوت از سایر بازی‌های اکشن باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Square Enix
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۰