Firewall Zero Hour

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی تیراندازی اول‌شخص، آنلاین و نیازمند به دستگاه واقعیت مجازی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  با این‌که بازی داستان خاصی را دنبال نمی‌کند اما مفاهیمی مانند مزدور بودن، ترور و تروریسم گاهی اوقات در مکالمه‌ها مطرح می‌شوند.
  تجربه‌ی این بازی در حالت تیمی می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  هدف اصلی بازیکن این است که اعضای تیم حریف را بکشد. برای این کار سلاح‌های متنوعی مانند تک‌تیر،‌ نارنجک، تفنگ ماشینی و... در اختیار دارد. در بعضی صحنه‌هایی که تیراندازی از فاصله‌ی نزدیک صورت می‌گیرد، مقداری خون نمایش داده می‌شود. این بازی نسبت به سایر عناوین تیراندازی می‌تواند خشونت تأثیرگذارتری داشته باشد، چرا که هم به صورت اول‌شخص است و هم در حالت واقعیت مجازی بازی می‌شود. ضمن این‌که می‌توان آن را با دسته‌ی Aim که به شکل یک تفنگ فانتزی است، تجربه کرد. این دسته در حالت واقعی شباهت زیادی به تفنگ ندارد اما در خود بازی، تفنگ‌ها به شکل واقعی‌شان نشان داده می‌شوند.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و یاد گرفتن تیراندازی با سلاح‌ها زمان زیادی نمی‌برد. با این حال موفق شدن در مأموریت‌ها می‌تواند نسبتاً دشوار باشد. این بازی را باید با دستگاه واقعیت مجازی تجربه کرد که می‌تواند برای بعضی سرگیجه‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Firewall Zero Hour عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص است که تنها با دستگاه واقعیت مجازی پلی‌استیشن می‌توان آن را تجربه کرد. بازی به صورت آنلاین است و بازیکن در تیم‌های چهارنفره قرار می‌گیرد و باید با تیراندازی به سمت اعضای تیم حریف مأموریت‌های مختلفی را به پایان برساند. با این‌که خون و تصاویر خشن اذیت‌کننده‌ی چندانی در بازی وجود ندارد اما خشونت آن می‌تواند تأثیرگذاری زیادی داشته باشد. بازی به صورت اول‌شخص و با دستگاه واقعیت مجازی انجام می‌شود که فضا را برای بازیکن بسیار واقعی‌تر می‌کند. تفنگ‌هایی که استفاده می‌شود واقعی‌اند؛ مثل تک‌تیر، نارنجک یا تفنگ ماشینی. در بعضی از صحنه‌های تیراندازی از فاصله‌ی کم، خون و خونریزی هم نشان داده می‌شود. ضمن این‌که این بازی را می‌توان با دسته‌ی Aim که به شکل یک تفنگ فانتزی است بازی کرد. خود این دسته شباهت زیادی به تفنگ ندارد اما سلاح‌هایی که بازیکن در بازی می‌بیند، همگی واقعی‌اند. با وجود این‌که مکالمه‌ی خاصی در بازی وجود ندارد اما بازیکنان هم‌تیمی می‌توانند با هم مکالمه داشته باشند و امکان به کار بردن کلمات توهین‌آمیز از سمت دیگر بازیکنان وجود دارد. سازندگان دستگاه‌های واقعیت مجازی، استفاده از آن را برای نوجوانان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که می‌تواند روی رشد فیزیولوژیکی آن‌ها تأثیر داشته باشد.

  چکیده داستان

  بازی داستان خاصی را دنبال نمی‌کند. بازیکن هر بار به جای فردی نظامی بازی می‌کند که قراردادی کاری با شخص ناشناسی دارد و باید مأموریت مشخصی را به همراه تیمش انجام دهد. برای این کار باید اعضای تیم حریف را بکشد و در ادامه کار مشخصی را انجام دهد، مانند به دست آوردن یک لپ‌تاپ ارزشمند یا دزدیدن اطلاعات محرمانه. بازیکن می‌تواند در تیم حمله‌کننده یا دفاع‌کننده بازی کند. این بازی تنها به صورت آنلاین و تیمی انجام می‌شود.

  کیفیت

  Firewall Zero Hour می‌تواند عنوانی مناسب برای کسانی باشد که به دنبال یک تجربه‌ی هیجانی از بازی‌های تیراندازی در واقعیت مجازی می‌گردند. گرافیک بازی کیفیت خوبی دارد و محیط‌ها هر کدام با جزئیات زیادی طراحی شده‌اند. موسیقی و جلوه‌های صوتی بازی هم در کنار گرافیک آن،‌ توانسته‌اند یکی از درگیرکننده‌ترین تجربه‌های واقعیت مجازی را به بازیکن عرضه کنند. کنترل‌ها هیچ پیچیدگی خاصی ندارند و بازیکنان به‌راحتی می‌توانند آن‌ها را یاد بگیرند. انجام این بازی به خصوص با دسته‌ی Aim پلی‌استیشن می‌تواند جالب باشد، چرا که حس به دست گرفتن اسلحه را بیشتر به بازیکن منتقل می‌کند. شاید تنها نکته‌ای که در این عنوان برای بعضی اذیت‌کننده باشد این است که تنها یک حالت برای بازی کردن در آن وجود دارد و می‌تواند بعد از مدتی خسته‌کننده شود. البته وجود شخصیت‌های مختلف با قابلیت‌های خاص، تا حدودی این مشکل را هم حل کرده است،‌ با این حال شاید در آینده، شاهد اضافه شدن حالت‌های بیشتری هم در آن باشیم.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید از تجربه‌ی این بازی در حالت واقعیت مجازی صحبت کنید. این تجربه چه احساسی به شما داد؟ به نظرتان این تکنولوژی چه ویژگی‌های منفی و مثبتی می‌تواند داشته باشد؟ ـ خشونت این بازی چقدر برای شما تأثیرگذار بود و چه تفاوتی با سایر بازی‌های تیراندازی داشت؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Sony Interactive Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸