Fist of the North Star Lost Paradise

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی مبارزه‌ای بسیار خشن با نمایش خونریزی و قطع عضو

سال: 2018
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن در نقش کنشیرو، مبارز جوانی بازی خواهد کرد که در یک دنیای پسارستاخیری به دنبال معشوقه‌اش می‌گردد تا او را نجات دهد. او در این مسیر با دشمنان زیادی (و با خشونت زیاد) مبارزه می‌کند اما در عین حال به دیگران هم کمک می‌کند و تنها با شخصیت‌های منفی می‌جنگد.
  شخصیت‌های زن بازی معمولاً لباس‌های تحریک‌کننده و بدن‌نمایی به تن دارند و در طول مبارزات هم دوربین بازی چندین بار برجستگی‌های بدن آنها را از نزدیک نشان می‌دهد. در مکالمات بازی جملاتی گفته می‌شود که نسبت به زنان توهین‌آمیزند و بار جنسی دارند. ضمن این‌که در قسمت دارایی‌ها کتابی وجود دارد که عنوان آن «کتابی پر از تصاویر سکسی» است با این حال تصاویر آن قابل دیدن نیستند.
  در مکالمات بازی، چند بار کلمات توهین‌آمیزی مانند f.. k s..t و a..hole به کار برده می‌شوند.
  این بازی بسیار خشن است. بازیکن در نقش کنشیرو با حریفان زیادی مبارزه می‌کند و با حرکات رزمی اغراق‌آمیز و سلاح‌های مختلف با آن‌ها می‌جنگد که معمولاً هم با نمایش خون همراه خواهد بود. بعضی ضربه‌ها ممکن است سر حریف را منفجر، اعضای مختلف بدن او را قطع کند یا به صحنه‌های خشن دیگری منجر شود. میزان نمایش خون و خشونت تصویری در بازی قابل تنظیم است اما حذف نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و بازیکن به‌راحتی می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد. با این حال بازی با جلو رفتن، رفته‌رفته دشوار‌تر و عمیق‌تر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Fist of the North Star: Lost Paradise یک عنوان مبارزه‌ای است که تنها برای کنسول پلی‌استیشن ۴ عرضه شده است. بازیکن در نقش یک مبارز جوان به نام کنشیرو بازی خواهد کرد که برای پیدا کردن معشوقه‌اش در یک دنیای پسارستاخیزی باید با دشمنان زیادی مبارزه کند. این مبارزه‌ها معمولاً با انجام حرکات رزمی اغراق‌آمیز و استفاده از سلاح‌های مختلف انجام می‌شود. گیم‌پلی بازی در کنار مبارزه، شامل عناصری از عناوین نقش‌آفرینی هم می‌شود، ضمن این‌که چندین مأموریت جانبی، مکالمات تعاملی و بازی‌های کوتاه یا مینی‌گیم هم در آن وجود دارد.
  در بازی خشونت و خونریزی زیادی وجود دارد و بعضی از حرکات می‌تواند به قطع شدن سر یا دیگر اعضای بدن حریف و منفجر شدن آن‌ها منجر شود. شخصیت‌های زن در بازی لباس‌های بدن‌نمایی به تن دارند و دوربین در بعضی صحنه‌ها، اعضای مختلف بدن آن‌ها را از نزدیک نشان می‌دهد (با این حال تصاویر برهنه در بازی وجود ندارد). همچنین در مکالمات بازی کلمات توهین‌آمیزی مانند f.. k s..t و جملات توهین‌آمیز نسبت به زنان (با بار جنسی) به کار برده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی با الهام از یک مانگای مشهور ژاپنی شکل گرفته است. بازیکن در نقش کنشیرو بازی خواهد کرد که می‌خواهد در یک دنیای خرابه و پسارستاخیری به دنبال معشوقه‌اش بگردد و او را نجات دهد. در این مسیر او با افراد شرور زیادی به روش خاص خودش که به آن هوکوتو شینکن گفته می‌شود، مبارزه خواهد کرد. این روش شامل استفاده از مشت، لگد، بعضی سلاح‌ها و حرکات ماورایی برای وارد کردن ضربه‌ی نهایی می‌شود.

  کیفیت

  این بازی مبارزه‌ای خشن، با این‌که می‌تواند برای بسیاری سرگرم‌کننده باشد اما بیشتر برای طرفداران مانگای آن هیجان‌انگیز خواهد بود که با داستان آن آشنایی دارند. مبارزه‌های Fist of the North Star: Lost Paradise ترکیبی است که از مکانیک‌های معمول بازی‌های مبارزه‌ای و تکنیک «quick time» که بازیکن در آن باید دکمه‌های مشخصی را که روی صفحه ظاهر می‌شوند به‌سرعت فشار دهد تا ضربه انجام شود. این کار در بازی‌های مبارزه‌ای کمی می‌تواند اذیت‌کننده باشد چرا که تمرکز بازیکن را از انجام حرکات مختلف دور می‌کند. خوشبختانه این تکنیک در این‌جا زیاد استفاده نشده و می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. بازی در ابتدا ساده به نظر می‌رسد و کنترل‌های چندان دشواری هم ندارد اما با جلو رفتن در مراحل، گیم‌پلی آن پیچیده‌تر می‌شود. کم‌کم گزینه‌های بهبود پیدا کردن یا heal به بازی اضافه می‌شود، بازیکن می‌تواند لباس شخصیت‌ها را انتخاب کند، مهارت‌ها و توانایی‌های او را به‌روز‌رسانی کند و بسیاری گزینه‌های دیگر. محتوای زیاد این عنوان را هم می‌توان یکی دیگر از نکات مثبت آن به حساب آورد. در کنار کمپین اصلی، بسیاری مأموریت‌های جانبی،‌ مینی‌گیم‌ها و… هم ارائه شده که می‌تواند بازیکن را تا مدت‌ها سرگرم نگه دارد. در مجموع این بازی برای کسانی که به دنبال عنوانی مبارزه‌ای با عمق زیاد می‌گردند و می‌توانند با خشونت زیاد و همچنین تکنیک «quick time» در مبارزات آن کنار بیایند، گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت این بازی و تأثیر آن روی بازیکن صحبت کنید. شما در هنگام اجرای ضربه‌های تمام‌کننده‌ی بازی که با خشونت زیادتری همراه‌اند، چه حسی داشتید؟
  ـ در مکالمات بازی چندین بار جملات و اصطلاحات توهین‌آمیز نسبت به زنان استفاده می‌شود. حس شما نسبت به این جملات چه بود؟ فکر می‌کنید سازندگان چرا چنین مکالماتی را در بازی قرار داده‌اند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون، نمایش قطع عضو،‌ استفاده از کلمات توهین‌آمیز، وجود مفاهیم بزرگسالانه و محتوای جنسی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده SEGA
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸