Fortnite

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی تیراندازی و استراتژیک آنلاین در ژانر بتل رویال، با مصرف‌گرایی نسبتاً زیاد و خشونت فانتزی
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تنها نکته‌ی مثبت این بازی این است که هر بار که بازیکن بازی را شروع می‌کند، شخصیت او به صورت اتفاقی شکل می‌گیرد که ممکن است زن یا مرد و از نژادهای مختلف باشد. در غیر این صورت با توجه به این‌که هدف اصلی در بازی زنده ماندن و کشتن سایر بازیکنان است، الگوی شخصیتی مثبتی در آن دیده نمی‌شود.
  موفقیت در این بازی نیاز به استراتژی و برنامه‌ریزی دارد که می‌تواند این مهارت‌ها را در بازیکن تقویت کند. ضمن این‌که تجربه‌ی این بازی در حالت تیمی، می‌تواند اهیمت کار گروهی را به بازیکن نشان دهد و مهارت‌های او را در انجام این گونه فعالیت‌ها بهبود ببخشد.
  در حالت بتل رویال تمرکز اصلی بازی روی مبارزه است و بازیکنان تلاش می‌کنند تا با سلاح‌هایی چون انواع تفنگ، مواد انفجاری و ابزارهای ساده‌تری مانند تبر، بقیه‌ی بازیکنان را بکشند و آن‌ها را از بازی حذف کنند. در مبارزه‌ها هیچ گونه خونریزی، تصاویر خشن و دلخراشی نشان داده نمی‌شود و خشونت بازی بیشتر کارتونی است. با این حال از آن‌جا که این بازی به صورت آنلاین بازی می‌شود و تمامی شخصیت‌هایی که در مقابل بازیکن بازی می‌کنند، بازیکنان واقعی‌اند، تأثیرگذاری خشونت آن می‌تواند نسبتاً زیاد باشد.
  بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. با این حال مدیریت کردن دارایی‌ها و جابه‌جایی بین آن‌ها در لحظات حساس بازی می‌تواند گیج‌کننده باشد و بازیکن برای عادت کردن به آن ممکن است به مقداری زمان نیاز داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Fortnite عنوانی اکشن و استراتژیک است که در آن بازیکنان باید با کشتن سایر شخصیت‌ها، خودشان تنها فرد زنده مانده در نقشه باشند. این بازی یک حالت به نام Save the World هم دارد که در سبک بقاست و بازیکن باید در آن در گروه‌های چهار نفره تلاش کند تا با وجود توفان کشنده و زامبی‌ها زنده بماند. با این حال، حالت بتل رویال بازی است که بیشترین محبوبیت را در میان بازیکنان دارد. در این حالت که آنلاین هم انجام می‌شود ۱۰۰ بازیکن در یک نقشه‌ که کوچک و کوچک‌تر می‌شود قرار می‌گیرند و باید تلاش کنند تا با کشتن سایرین، خودشان تنها فرد زنده مانده در انتهای بازی باشند. این بازی را می‌توان به صورت تکی، یا در تیم‌های ۴، ۲۰ و ۵۰ نفره تجربه کرد. با این‌که خشونت بازی واقع‌گرایانه نیست و خون، تصاویر خشونت‌آمیز و دلخراش در آن نشان داده نمی‌شود اما با توجه به این‌که کشتن سایر بازیکنان هدف اصلی است، می‌توان خشونت آن را نسبتاً زیاد دانست. ضمن این‌که واقعی بودن سایر شخصیت‌ها هم تأثیرگذاری خشونت آن را بیشتر می‌کند. بازیکنان در طول بازی با سلاح‌های مختلفی چون انواع تفنگ، مواد انفجاری، تبر و... دیگران را می‌کشند و خودشان هم به همین ترتیب ممکن است کشته شود. در حالت بازی به صورت تیمی، امکان مکالمه میان هم‌تیمی‌ها وجود دارد و بازیکنان ممکن است از کلمات توهین‌آمیز استفاده کنند.

  چکیده داستان

  حالت بتل رویال این بازی داستان خاصی ندارد و بازیکنان با ورود به یک نقشه باید تلاش کنند تا آخرین فرد زنده مانده در‌ آن باشند اما حالت Save the World بازی داستانی‌تر است. در این حالت بازیکن در دنیایی قرار دارد که به دلیل وقوع یک توفان کشنده، ۹۸ درصد ساکنین آن کشته شده‌اند و علاوه بر آن، خطر زامبی‌ها هم آن‌ها را تهدید می‌کند. بازیکن باید به صورت تکی یا در گروه‌های ۴ نفره تلاش کند تا در این دنیا زنده بماند و به سایر بازماندگان هم کمک کند. این حالت بازی شامل مبارزه با زامبی‌ها،‌ ساخت پناهگاه و ابزارهای مختلف برای زنده ماندن است.

  کیفیت

  بسیاری حالت بتل رویال Fortnite را محبوب‌ترین بازی جهان تا اوایل سال ۲۰۱۸ به حساب می‌آورند. این بازی سیستم ساده‌ای دارد که شاید همین مهم‌ترین دلیل محبوبیت آن باشد. گیم‌پلی «آخرین بازیکن باقی‌مانده» یا last player standing از سبک‌هایی است که روز به روز به طرفداران آن افزوده می‌شود. گرافیک بازی بسیار ساده و در مواقعی کارتونی است، شاید به این دلیل که سازندگان نمی‌خواسته‌اند حالت جدی به آن بدهند. این نکته باعث شده بازیکنان بیشتری بتوانند آن را تجربه کنند. کنترل‌های بخش دارایی‌ها شاید در ابتدا کمی دشوار و پیچیده باشد اما بعد از کمی تمرین می‌توان به‌خوبی آن‌ها را یاد گرفت. مبارزه‌ها و استراتژی‌هایی که می‌توان در بازی پیاده کرد عمق خوبی دارند و دست بازیکن برای انجام کارهای مختلف باز است که باعث شده هم بازیکنان تازه‌وارد و هم بازیکنان حرفه‌ای از بازی استقبال کنند. تنها نکته‌ی منفی که می‌توان به آن اشاره کرد مصرف‌گرایی نسبتاً زیاد بازی است که در بسیاری مواقع بازیکن را تشویق به خرید آیتم‌های کاملاً تزئینی و بدون مصرف در مبارزه‌ها می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت این بازی صحبت کنید. در Fortnite: Battle Royale هدف اصلی بازیکن حذف کردن سایر بازیکنان است. فکر می‌کنید خشونت این بازی چون چندان تصویری نیست و خونی نمایش نمی‌دهد، تأثیر کمتری روی بازیکنان دارد؟ ـ این بازی را می‌توان در گروه‌های ۴ تا ۲۰ نفره بازی کرد. می‌توانید درباره‌ی کار تیمی و مواردی که هم‌تیمی‌ها باید در‌ آن رعایت کنند، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول رایگان
  تولید کننده Epic Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷