Friday the 13th: The Game

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی ترسناک بسیار خشن و خونین با صحنه‌هایی دلخراش و مشکلات فنی زیاد
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شخصیت‌های زن بازی لباس‌های نامتعارف و باز به تن دارند. در بعضی صحنه‌ها هم شخصیت‌ها با مایو نشان داده می‌شوند. چند صحنه‌ی رابطه‌ی جنسی در بازی وجود دارد که در یکی از آن‌ها دو تا از شخصیت‌ها به شکل کاملاً برهنه روی تخت خوابیده‌اند و قاتل در همین وضعیت آن‌ها را می‌کشد. البته این صحنه بسیار تار و محو نشان داده می‌شود و تقریباً هیچ جزئیاتی در آن وجود ندارد، با این حال حالت و صدای آن‌ها برای چند ثانیه قابل دیدن و شنیدن است. در صحنه‌ی دیگر جزئیات و انجام عمل مشخص است اما برهنگی کامل نشان داده نمی‌شود. در چندین مورد دیگر، شخصیت‌ها در حال بوسیدن یکدیگر و همچنین نوشیدن آبجو دیده می‌شوند.
  کلمات توهین‌آمیز مانند f..k و s..t در مکالمات شنیده می‌شود.
  این بازی را می‌توان به صورت گروهی و آنلاین بازی کرد که تجربه‌ی بازی در این حالت می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  تصاویر بسیار خشونت‌آمیز، خونین و ترسناک زیادی در بازی وجود دارد. بازیکن یا در نقش یک قربانی بازی می‌کند که باید از دست قاتل فرار کند و یا در نقش جیسون که باید دیگران را به شیوه‌های بسیار فجیع و خشونت‌باری به قتل برساند. شیوه‌هایی چون فرو کردن اجسام تیز در بدن، کوبیدن سر قربانیان به جسم سخت، برق‌گرفتگی، انداختن قربانیان در آتش، فرو کردن سر قربانی در آب جوش، قطع کردن سر، تیراندازی با تیرهای فلزی، حمله با تبر، کندن اعضای بدن قربانیان با دست، ضربه‌های متعدد با چاقو به صورت و بدن، بریدن گلو و ... تمامی صحنه‌های به قتل رساندن با جزئیات بیشتر، افکت‌های صوتی و از نزدیک نشان داده می‌شوند، قربانیان هنگام کشته شدن از درد فریاد می‌کشند و خون قابل توجهی به اطراف پاشیده می‌شود. هنگامی که بازیکن به جای شخصیت قاتل بازی می‌کند، دائماً صدای مادرش را می‌شوند که او را به کشتن این افراد و انتقام گرفتن تشویق و بعد از هر قتل او را تحسین می‌کند. خشونت بسیار بی‌رحمانه‌ در کنار گرافیک واقع‌گرایانه‌ی این عنوان می‌تواند برای بسیاری اذیت‌کننده باشد. همچنین فضای کلی بازی ترسناک و دلهره‌آور است که با موسیقی تشدید می‌شود.
  کنترل‌های بازی پیچیدگی خاصی ندارند با این حال یاد گرفتن اجرای آن‌ها زمان‌بر است و احتمالاً نیاز به آزمون‌و‌خطای زیادی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Friday the 13th: The Game یک عنوان ترسناک و اکشن است که بر اساس فیلمی به همین نام ساخته شده است. بازیکنان در صورت قرار گرفتن در نقش قربانی‌ها باید از دست قاتل فرار کنند و در صورت بازی کردن در نقش جیسن (قاتل) باید شخصیت‌های دیگر را به قتل برسانند. تصاویر خشونت‌آمیز، خونین، ترسناک و اذیت‌کننده‌ی زیادی در بازی وجود دارد. روش‌های به قتل رساندن همگی بسیار خشن و بی‌رحمانه‌اند، مانند فرو کردن اجسام تیز در بدن، کوبیدن سر قربانیان به جسم سخت، انداختن قربانیان در آتش، فرو کردن سر قربانی در آب جوش، قطع کردن سر، کندن اعضای بدن قربانیان با دست، ضربه‌های متعدد با چاقو به صورت و بدن، بریدن گلو و ... تمامی این صحنه‌ها به صورت واقع‌گرایانه، با جزئیات و از نزدیک نشان داده می‌شوند و با توجه به نقش بازیکن، ممکن است توسط او انجام شوند یا بازیکن خودش قربانی باشد. در حالت تک‌نفره، بازیکن فقط می‌تواند در نقش قاتل بازی کند و در این حالت، صدای مادر او در بسیاری مواقع به گوش می‌رسد که او را تشویق به کشتن افراد بی‌گناه می‌کند و بعد از هر قتل توسط او تحسین می‌شود. همچنین بازی دارای صحنه‌هایی از روابط جنسی، بوسیدن، تصاویر نیمه‌برهنه و نوشیدن آبجوست. با این که مفاهیمی چون کار تیمی و نجات از طریق همکاری در بازی وجود دارد اما خشونت زیاد آن این مفاهیم را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. همچنین این بازی بسیار هیجانی و ترسناک است و در حالت چند نفره‌ که امکان مکالمه میان بازیکنان وجود دارد، احتمال این‌که بازیکنان از کلمات توهین‌آمیز برای نشان دادن احساسات خود استفاده کنند بسیار زیاد است.

  چکیده داستان

  داستان کلی این عنوان ترسناک بسیار شبیه به فیلم‌هایی است که بازی با اقتباس از آن‌ها ساخته شده است. گروهی از نوجوانان برای تعطیلات به خارج از شهر می‌روند اما در آن‌جا باید از دست قاتل نقاب‌داری به نام جیسن فرار کنند. خود بازی، این داستان را به طور مستقیم برای بازیکن تعریف نمی‌کند با این حال در آن نشانه‌های زیادی مرتبط با داستان فیلم‌های این مجموعه وجود دارد که طرفداران آن احتمالاً متوجه آن‌ها می‌شوند. ۵ نقشه‌ی مختلف در بازی وجود دارد که همگی با اقتباس از فیلم‌ها طراحی شده‌اند.

  کیفیت

  با این‌که Friday the 13th: The Game پر از مشکلات فنی و تکنیکی است اما می‌توان تا حدودی آن را سرگرم‌کننده دانست، به‌ویژه برای علاقه‌مندان به این ژانر و مجموعه فیلم‌های Friday the 13th. مشکلات بازی به‌خصوص در کنسول نسبتاً زیادند، مانند کنترل‌های آن که گاه‌به‌گاه ممکن است عمل نکنند. این نکته در یک بازی هیجانی که درست عمل کردن بازیکن اهمیت زیادی دارد می‌تواند بسیار اذیت‌کننده باشد. سرور‌های آنلاین بازی هم گاهی اوقات دچار مشکل می‌شوند، ضمن این‌که گرافیک آن هم کیفیت خوبی ندارد. صورت شخصیت‌ها در بسیاری مواقع به‌جای این‌که وحشت و ترس را نشان‌ دهد، تنها خنده‌دار است و در چندین مورد تصاویر روی هم می‌افتند. داستان چندانی در بازی وجود ندارد و مکالمه‌های زیادی میان شخصیت‌ها شکل نمی‌گیرد با این حال همان میزان کم هم با صورت و لب‌های شخصیت‌ها همخوانی ندارد. نکته‌ای که توانسته این بازی را با وجود مشکلات فنی بسیارش سرگرم‌کننده کند حالت آنلاین آن است که بازیکنان برای فرار از دست جیسون باید کار تیمی انجام دهند. این همکاری تیمی هیجان و استرس بازی را بسیار بیشتر از حالت انفرادی می‌کند. برای علاقه‌مندان به ژانر ترسناک، تعقیب‌و‌گریز و همین‌طور مجموعه‌ فیلم‌های Friday the 13th، این بازی می‌تواند با چشم‌پوشی از بعضی مشکلات فنی آن، نسبتاً سرگرم‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در خانه درباره‌ی خشونت این بازی و تأثیری که روی بازیکن دارد صحبت کنید. چرا در بازی‌های بزرگسالان، خشونت تا این حد بی‌پرده و واقع‌گرایانه نشان داده می‌شود؟ به نظر شما این خشونت چه جذابیتی برای بازیکنان دارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، وجود مفاهیم جنسی و بزرگسالانه، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین، مصرف نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Gun Media
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷