Frostpunk

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی شبیه‌سازی در رابطه با مدیریت یک جامعه‌ی ناامید با دوراهی‌های سخت و ناراحت‌کننده

سال: 2018
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این بازی، شخصیت خاصی به عنوان الگوی شخصیتی وجود ندارد، بلکه این خود بازیکن است که می‌تواند به یک مدیر دلسوز و مهربان برای مردمانش تبدیل شود یا با ظلم و کار بیش از حد، آنها را به ورطه‌ی نابودی بکشاند.
  اتفاقات در زمانی پسارستاخیری رخ می‌دهد و بازیکن کنترل آخرین شهر کره زمین و گروه کوچکی از بازمانده‌ها را بر عهده دارد. در طول بازی، بازیکن می‌تواند یک مغازه را به «خانه لذت» تبدیل کند که کارگران جنسی در آن کار می‌کنند. البته هیچ نوع تصویر یا محتوای جنسی صریح و تصویری دیگری وجود ندارد. در متون بازی، ارجاعاتی به استفاده از مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شود.
  کلمه “f--k” در برخی متون بازی دیده می‌شود.
  تجربه‌ی این بازی می‌تواند مهارت‌های بازیکن در مدیریت منابع و هزینه‌ها را تقویت کند.
  برخی وقایع و تصاویر بازی به اعمال خشونت‌آمیز و ناامیدکننده‌ای مثل خودکشی و آدم‌خواری اشاره دارند. در برخی تصاویر دیگر بازی که همه ثابت و غیرمتحرک‌اند نیز خشونت همراه با خون دیده می‌شود. در یک تصویر، زندانیانی دیده می‌شوند که نگهبان به طرز فجیعی آنها را به قتل رسانده‌ است.
  بخش مقدماتی و راهنمای بازی، بازیکن را با اساس و کنترل‌های آن آشنا می‌کند، اما مدیریت درست منابع زمینی و اقتصادی، برطرف کردن ناامیدی مردم و گرفتن تصمیم‌های مهم از چالش‌های اصلی بازی‌اند. ضمن این که منو و زبان بازی به انگلیسی است و فهم آنها نیاز به آشنایی متوسطی با این زبان دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Frostpunk یک بازی شبیه‌سازی و استراتژیک است. اتفاقات بازی در زمانی پسارستاخیری رخ می‌دهد که در آن، کره‌ی زمین کاملاً یخ زده و بازماندگان بشریت مجبورند که در شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسا، به زندگی خود ادامه دهند. بازیکن باید این جامعه را مدیریت و به نیازهای آنها رسیدگی کند. او در برخی مواقع بین دوراهی‌های سخت و پیچیده‌ای قرار می‌گیرد و تصمیماتش تأثیر زیادی در روند بازی خواهند داشت.
  مسائل مهمی مثل مرگ، افسردگی، ناامیدی و دست کشیدن از آینده، کار کردن کودکان و مرگ ناشی از کار زیاد از موضوعاتی‌اند که در بازی مطرح می‌شوند. برخی وقایع و تصاویر به اعمال خشونت‌‌آمیزی مثل خودکشی و آدم‌خواری اشاره دارند. خشونت به همراه خون در تصاویر ثابت بازی هم دیده می‌شود. بازیکن که در واقع مدیر و رهبر این جامعه است، می‌تواند یک مغازه یا کسب کار را به «خانه‌ی لذت» تبدیل کند که در آن کارگران جنسی استخدام می‌شوند. البته هیچ نوع برهنگی یا محتوای جنسی دیگری در بازی وجود ندارد. در مکالمات، ارجاعاتی به مواد، مشروبات الکلی و کلمات توهین‌آمیز وجود دارد.

  چکیده داستان

  در Frostpunk بازیکن در یک دنیای یخ‌زده، باید آخرین شهر کره‌ی زمین را مدیریت کند. او باید با مدیریت درست منابع خود، سازه‌ها و ساختمان‌های مناسب برای شهروندان را بسازد، آن‌ها را گرم نگه دارد، منابع غذایی آن‌ها را تامین کند و تا جایی که می‌تواند سعی کند که در این دنیای تیره و تاریک، آنها را امیدوار نگه دارد. علاوه بر مدیریت شهر و منابع آن، بازیکن می‌تواند گروهی از شهروندان ماهر و قوی خود را به دنیای بیرون و به جست‌وجوی دیگر افراد زنده و منابع مختلف بفرستد.

  کیفیت

  اگرچه بازی‌های زیادی در زمینه‌ی شبیه‌سازی شهری وجود دارند، اما ذات و محیط تاریک، سرد و ناامیدکننده‌ی Frostpunk وجه تمایز اصلی آن با دیگر عناوین این ژانر است. بازیکن بعضاً بین دوراهی‌هایی اخلاقی قرار می‌گیرد که در آنها باید منافع جمعی و نارضایتی عمومی شهروندانش را مدنظر قرار دهد. این تصمیمات از نکاتی‌اند که باعث جذابیت این بازی شده‌اند. تمامی انتخاب‌های بازیکن تأثیرگذارند و تصمیمات اشتباه، وعده‌هایی که عملی نمی‌شوند و منابعی که در حال اتمامند ممکن است به راحتی و خیلی سریع، جامعه‌ی بازیکن را از بین ببرند. حقیقت این است که Frostpunk یک بازی استرس‌آور است و هیجان آن نه در کشتن دشمنان مثل بازی‌های اکشن و نه در جمع‌آوری و مدیریت منابع مثل بازی‌های شبیه‌سازی است. لذت واقعی زمانی است که بازیکن می‌تواند امید مردم را افزایش دهد، بازمانده‌های بیشتری پیدا کند و باعث نجات بشریت شود. بازیکن ممکن است بارها و بارها باعث نابودی شهر خود شود و دوباره از نو شروع کند. اما با هر بار شروع دوباره، نکته یا ترفند جدیدی یاد خواهد گرفت و دفعه‌ی بعد، تلاش بیشتری برای مدیریت جامعه‌ی خود می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره نحوه به نمایش در آمدن خشونت در این بازی صحبت کنید. به نظرتان خشونت موجود در Frostpunk به این دلیل که فقط به شکل کلمه‌ای در متون وجود دارد قابل‌قبول است یا چون مشکلاتی مثل خودکشی و آدم‌خواری را در یک جامعه‌ی انسانی نشان می‌دهد، باید حساسیت بیشتری روی آن باشد؟
  این بازی، دنیایی پسارستاخیزی را نشان می‌دهد که در‌ آن انسان‌ها در معرض انقراض قرار گرفته‌اند. می‌توانید در مورد اتفاقاتی که می‌تواند منجر به چنین حادثه‌ای شود و راه‌های جلوگیری از آن صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر نمایش خون، برخی موضوعات جنسی، خشونت خفیف، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده ۱۱ bit Studios
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸