Galactic Civilizations III

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی استراتژی با خشونت کم و موضوع تمدن‌های فضایی با گیم‌پلی پیچیده و نسبتاً سخت

سال: 2015
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن می‌تواند هر سفینه یا شهری را بر اساس سلیقه‌ی خود و به شیوه‌ای که خودش دوست دارد، شخصی‌سازی کند و بدین ترتیب، آن‌ها را واقعاً نیروهایی از آن خود ببیند. استفاده از این گزینه‌ها منجر به تقویت قوه‌ی تخیل او خواهد شد.
  در برخی از متون متعلق به بعضی از تمدن‌ها، ارجاعاتی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد.
  در خود مکالمات و متون بازی، از اصطلاحات توهین‌آمیزی استفاده نشده است اما در بخش‌های آنلاین، بازیکن‌ها می‌توانند مکالمات متنی نظارت‌نشده داشته باشد.
  بازیکن در طول ماموریت‌های مختلف، می‌تواند تاثیر مستقیم و آنی تصمیمات و انتخاب‌های خود را ببیند. پیروزی از راه‌های مختلف نظامی، علمی، فرهنگی و سیاسی ممکن است منجر به وسعت دید او و درک بهتر سازوکارهای تعاملی ملت‌ها و دولت‌ها در دنیای واقعی شود. همچنین، گیم‌پلی بازی منجر به تقویت مهارت‌هایی چون مدیریت دقیق زمان و منابع و برنامه‌ریزی بلندمدت می‌شود.
  در صورت صدور فرمان حمله از سوی بازیکن یا رهبر تمدنی دیگر، سفینه‌ها به صورت اتوماتیک به یکدیگر حمله می‌کنند و مبارزه‌ی بین آن‌ها تا زمانی که نیروهای یک ارتش کاملاً از بین برود، ادامه دارد. بازیکن جز صدور فرمان حمله، کار دیگری انجام نمی‌دهد و صرفاً، مبارزات را تماشا می‌کند. حتی امکان برآورد نتیجه‌ی نهایی مبارزه و رد کردن مشاهده‌ی آن نیز وجود دارد. سفینه‌ها در انتهای مبارزه، منفجر می‌شوند و اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند. خشونت بازی از نوع فانتزی است و هیچ‌نوع خون و خونریزی یا صحنه‌های خشونت‌آمیز دیگری در آن دیده نمی‌شود.
  دکمه‌های کنترلی و حرکتی بازی چندان سخت نیستند اما مکانیسم‌های مدیریتی و استراتژیک آن ممکن است چالش‌برانگیز و پیچیده باشند. بخش‌های تمرینی و آموزشی مختلفی وجود دارد و هر کمپین، از چندین درجه‌بندی مختلف برای میزان و شدت سختی بهره می‌برد. با این حال، مهارت پیدا کردن در تمام بخش‌های بازی و درک هر چه بهتر مکانیسم‌های آن، نیازمند اتخاذ رویکرد آزمون و خطا یا مطالعه‌ی دقیق دفترچه‌ی راهنمای دیجیتالی بازی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Galactic Civilizations III عنوانی در سبک استراتژی است که بازیکن در آن، کنترل یک تمدن یا نژاد فضایی را بر عهده می‌گیرد و می‌تواند با روش‌های مختلف نظامی، فرهنگی، سیاسی و یا علمی، به برتری و پیروزی مطلق برسد. بازیکن از زاویه‌ی دید از بالا، نیروهای خود را کنترل و منابع موردنیازش را مدیریت می‌کند، به مبارزه با تمدن‌ها و سفینه‌های دیگر می‌پردازد و امتیازهای موردنیاز برای پیروزی مدنظر خود را جمع‌آوری می‌کند.
  گیم‌پلی بازی منجر به تقویت مهارت‌هایی چون مدیریت منابع و برنامه‌ریزی بلندمدت می‌شود. همچنین، ویژگی‌های وسیع شخصی‌سازی شهرها و سفینه‌ها نیز ممکن است باعث تقویت قوه‌ی تخیل او شود. در زمان مبارزات، بازیکن باید به سفینه‌های تحت کنترل خود دستور حمله بدهد. او به غیر از صدور این فرمان، کنترل دیگری روی مبارزه‌ها ندارد. سفینه‌های متعلق به هر تمدن، به صورت اتوماتیک به یکدیگر حمله می‌کنند و تیرهای لیزرمانند و موشک‌های متعلق به آن‌ها دیده می‌شوند و در نهایت، سفینه‌ی شکست‌خورده منفجر می‌شود. خشونت بازی از نوع فانتزی است و هیچ‌نوع خون و خونریزی یا صحنه‌های خشونت‌آمیز دیگری مثل قطع اعضای بدن در آن وجود ندارد. در برخی از متون متعلق به بعضی از تمدن‌ها، ارجاعاتی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد. توجه به این نکته نیز ضروری است که در بخش‌های آنلاین، بازیکن‌ها می‌توانند مکالمه‌ی متنی نظارت‌نشده با یکدیگر داشته باشند.

  چکیده داستان

  وقایع این بازی، 10 سال پس از اتفاقات قسمت دوم مجموعه رخ می‌دهد. دو نژاد و تمدن فضایی، به دنبال از بین بردن نژادهای ضعیف‌تر هستند. بازیکن پس از انتخاب یک تمدن یا ساختن تمدن موردعلاقه‌ی خود، وارد این کهکشان وسیع و جنگ‌زده می‌شود و باید با جمع‌آوری منابع مختلف، انجام تحقیقات و دستیابی به فناوری‌های جدید و گشت‌وگذار در کهکشان و تعامل با دیگر تمدن‌ها، به دنبال راهی برای مقاومت در برابر نژادهای جنگ‌طلب و پیروزی در کهکشان باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Galactic Civilizations III در مقایسه با اکثر عناوین محبوب استراتژی نوبتی، گیم‌پلی عمیق‌تر و پیچیده‌تری دارد و مهارت پیدا کردن در مکانیسم‌های مختلف مدیریتی آن، نیازمند زمان و تلاش قابل‌توجهی است. گرافیک بازی ساده است و بافت‌های واقع‌گرایانه‌ی چندانی در آن دیده نمی‌شود. با این حال، افکت‌های صوتی و قطعات موسیقی آن بسیار زیبا و به‌یادماندنی هستند. قابلیت‌های وسیع شخصی‌سازی، یکی دیگر از ویژگی‌های محبوب بازی‌اند. پشتیبانی از این عنوان همچنان ادامه دارد و افزونه‌های مختلف داستانی و غیرداستانی بسیاری برای آن عرضه شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی میزان سختی بازی صحبت کنید. بر خلاف بسیاری از آثار استراتژیک نوبتی مشابه، سرعت پیشرفت و پیشروی در اهداف در این عنوان نسبتاً کند و آهسته است. فکر می‌کنید این موضوع باعث عمیق‌تر شدن گیم‌پلی و تاثیرگذارتر شدن انتخاب‌ها و تصمیمات بازیکن شده یا مانعی برای لذت‌بردن از بازی و مهیج‌‌تر شدن آن محسوب می‌شود؟ چرا؟
  در این بازی، گزینه‌های وسیعی برای شخصی‌‌سازی سفینه‌ها وجود دارد. استفاده از این ابزارها چطور می‌تواند باعث تقویت قوه‌ی تخیل بازیکن شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Stardock
  دستگاه های سازگار Windows
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۱۵