Gears Tactics

thumbnail
۱۸ سال به بالا

عنوانی استراتژیک با محتوای بسیار خشن و مبارزات خونین

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بسیاری از مکالمات بازی، کلمات زشتی مثل “f--k” و “s--t” شنیده می‌شود. محتوای برخی از آن‌ها نیز ممکن است توهین به باورهای مذهبی تفسیر شود.
  برای پیروز شدن در بسیاری از مراحل (مخصوصاً اگر درجه‌های سختی بالاتر انتخاب شده باشد) بازیکن باید به شکل درست و استراتژیکی، از تمام قابلیت‌های سربازهای خود استفاده کند و کار تیمی را اولویت خود قرار دهد. اگرچه بازی کار تیمی و همکاری را به صورت غیرمستقیم آموزش می‌دهد، اما سربازها از اعمال خشونت‌بار خود لذت می‌برند و بعضاً حتی به شکل دیوانه‌واری، به آن افتخار می‌کنند.
  با وجود استراتژیک بودن بازی و دوربین دید از بالای آن، بازی Gears Tactics همچنان بسیار خشن و خونین است و اصلاً برای بازیکنان کودک و نوجوان مناسب توصیه نمی‌شود. هنگام تیراندازی یا استفاده از سلاح‌های سرد برای کشتن دشمنان، دوربین نزدیک شده و جزئیات بسیاری از اعمال خشونت‌بار و خونین سربازها را به نمایش می‌گذارد. دشمنان در صورت تیر خوردن، ناله و فریاد می‌کشند و خون آن‌ها در هوا پخش شده و روی زمین می‌ریزد. اسلحه‌ی معروف اره‌برقی مجموعه‌ی Gears در این نسخه نیز وجود دارد و بازیکن می‌تواند از آن برای تکه‌تکه کردن و قطع عضو دشمنان خود استفاده کند. کوبانده و خرد شدن سر دشمنان، قطع عضو، شکستن گردن و منفجر شدن بخش‌هایی از بدن از جمله صحنه‌های تکرارشونده در صورت استفاده از حرکات تمام‌کننده است. جسد دشمنان تا مدت زیادی پس از مرگشان، روی زمین باقی می‌ماند. امکان غیرفعال کردن خون و خون‌ریزی در منوی تنظیمات بازی وجود دارد.
  بازی در چند مرحله‌ی ابتدایی، مکانیسم‌های خود را آموزش می‌دهد. چندین درجه سختی مختلف نیز برای انتخاب کردن وجود دارد. با این حال، مراحلی که غول آخر دارند و بازیکن باید یک دشمن عظیم‌الجثه را در آن‌ها از بین ببرد، ممکن است در ابتدا سخت باشند و به تلاش بیشتری برای با موفقیت پشت سر گذاشتن آن‌ها نیاز باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Gears Tactics عنوانی در جهان مجموعه‌ی بازی Gears of War، اما در ژانر و با رویکردی کاملاً متفاوت است. اگرچه بازی‌های پیشین این مجموعه همگی در سبک اکشن و تیراندازی سوم‌شخص بوده‌اند، بازی Tactics در ژانر استراتژیک نوبتی قرار می‌گیرد. داستان این بازی به وقایع قبل از بازی اول در سال 2006 برمی‌گردد و به نوعی، پیش‌درآمد کل مجموعه محسوب می‌شود. هدف اصلی بازیکن، جمع کردن ارتشی از سربازهای قدرتمند برای مقابله با نیروهای اهریمنی و شروری است که از مرکز کره‌ی زمین، به سطح آن حمله کرده‌اند.
  با این که دوربین در این بازی، دید از بالا دارد اما این نکته به معنای این نیست که سطح خشونت آن در مقایسه با دیگر بازی‌های مجموعه کاهش یافته است. بازیکن از انواع سلاح‌ها برای کشتن و از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند و هنگام تیراندازی یا کشتن دشمنان از فاصله نزدیک، دوربین بازی بسیار پایین‌تر آمده و جزئیات خونین و خشن هر کشتار را به نمایش می‌گذارد. حرکات تمام‌کننده شخصیت‌ها بسیار خشونت‌بار و شامل صحنه‌هایی مثل کوباندن محکم و چندباره سر دشمنان به کف زمین و پخش و منفجر شدن آن‌ها می‌شود. شخصیت‌ها معمولاً احساس ناراحتی از کشتن دشمنان ندارند و به کارهای خود افتخار هم می‌کنند. علاوه بر مبارازت خشن، میزان فحاشی و استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز بازی نیز بسیار زیاد است و از کلماتی مثل “f–k” و “s–t” به شکل مکرر در اکثر مکالمات استفاده می‌شود. البته در همان ابتدای بازی و پیش از شروع بخش داستانی، دو گزینه‌ی خاموش کردن صحنه‌های خشن و محتوای بزرگ‌سالانه در تنظیمات بازی وجود دارد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی پیش از وقایع اولین بازی مجموعه یعنی Gears of War در سال 2006 روایت می‌شود و ماجرای حمله‌ی دشمنانی به نام «لوکاست هورد» به کره‌ی زمین را روایت می‌کند. در ابتدای بازی، کره‌ی زمین در صلح و آرامش است، اما این نیروهای اهریمنی که ظاهراً تا الان در داخل هسته‌ی کره‌ی زمین زندگی می‌کرده‌اند، به سطح آن حمله کرده و انسان‌های بسیاری را از بین می‌برند. شخصیت اصلی بازی سربازی به نام «گیب دیاز» است که تا به حال، فقط در بخش حمل و نقل نیروها فعالیت می‌کرده، اما اکنون مجبور است مسئولیت‌های خود را گسترش دهد و با جمع‌آوری سربازها و منابع مختلف، به جنگ ارتش لوکاست برود.

  کیفیت

  بازی Gears Tactics را می‌توان یکی از بهترین عناوینی دانست که با الهام از بازی‌های XCOM (مجموعه‌‌ای محبوب در سبک استراتژیک نوبتی) ساخته شده است. همانند آن مجموعه بازی، بازیکن در اینجا هم باید به دنبال نقاط دفاعی مناسب باشد، دشمنان خود را با اسلحه‌های مختلف از بین ببرد و مواظب سربازهایش باشد چون اگر هر کدام از آن‌ها بمیرند، راه برگشتی نیست و آن سرباز برای همیشه از دست رفته است. البته بازی در این بخش، به بی‌رحمی XCOM نیست و سربازها اولین باری که نزدیک به مرگ می‌شوند، می‌توانند خودشان را یک بار احیا کنند. به جز این Gears Tactics نوآوری‌های دیگری هم دارد. اگر در XCOM تمرکز بازیکن باید روی اتخاذ استراتژی درست و انتخاب دقیق عمل‌هایش که شامل حداکثر 2 عمل می‌شود، باشد، محدودیت اعمال هر سرباز در نوبت خود در این بازی تا ۳ عمل است و او می‌تواند با انجام کارهایی، میزان اعمال مجاز خود را گسترش هم دهد. پنج کلاس مختلف سرباز در بازی وجود دارد و به عنوان مثال، سرباز اسناپیر اگر بتواند از راه دور دشمنی را از بین ببرد، امکان انجام یک عمل دیگر را هم خواهد داشت. گرافیک بازی برای یک عنوان استراتژیک، واقعا تحسین‌برانگیز است و موسیقی آن نیز هماهنگ و متناسب با فضای کلی بازی است. شخصی‌سازی اسلحه‌ها، تجهیزات و قابلیت‌های سربازها نیز از جمله نکات مفرح و جذاب بازی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ یکی از مهم‌ترین عناصر بازیکن برای پیروزی، استفاده‌ی درست و مناسب از قابلیت‌های هر شخصیت و همکاری با یکدیگر است. می‌توانید درباره اثرگذاری کار تیمی در بازی‌های استراتژیک صحبت کنید. خود شما در چه موقعیت‌هایی کار تیمی را به کار انفرادی ترجیه می‌دهید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، خشونت شدید، استفاده از عبارات و اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Splash Damage
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰