Gemini Rue

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی اکشن ماجراجویانه با گرافیکی به سبک بازی‌های قدیمی و داستانی علمی‌تخیلی
سال: 2011
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در طول داستان اشاره‌ای به یک ماده‌ی مخدر می‌شود که تأثیراتی روی ذهن مصرف‌کنندگان دارد. با این که جزئیات خاصی در مورد این ماده مطرح نمی‌شود اما این‌طور برمی‌آید که شبیه به موادمخدری است که در دنیای واقعی وجود دارد. بعضی از شخصیت‌های فرعی بازی در حال سیگار کشیدن نشان داده می‌شوند.
  در مکالمه‌های بازی چند بار از کلمه‌های توهین‌آمیزی مانند damn و hell استفاده می‌شود.
  بازی با پازل‌ها و معماهای مختلفش، بازیکنان را تشویق می‌کند تا تفکر تحلیلی و مهارت‌های استنتاجی‌‌اش را برای حل کردن آن‌ها به کار گیرد. ضمن این‌که به دلیل داستان‌محور بودن بازی، بازیکن یاد می‌گیرد که از حافظه و مهارت‌های به‌یادآوری داستان هم برای حل کردن پازل‌ها استفاده کند.
  خشونت این بازی بیش از آن‌که نمایش داده شود، در داستان مطرح شده است. شخصیت اصلی بازی در گذشته یک آدمکش بوده و در طول بازی اشاره‌هایی به این موضوع می‌شود. همچنین بازیکنان در چند موقعیت می‌توانند به سمت شخصیت‌های مختلف تیراندازی کنند که با نمایش مقدار بسیار کمی خون همراه است. در قسمت‌های پایانی بازی خشونت بیشتر می‌شود و چندین جسد خونین روی زمین قابل دیدن‌اند. البته گرافیک بازی حالت قدیمی و پیکسلی دارد که از تأثیرگذاری خشونت آن تا حد قابل توجهی کم کرده است. با این همه داستان و فضای تیره و خشن بازی برای کودکان مناسب نیست.
  بازی می‌تواند در بسیاری مواقع چالش‌برانگیز باشد. کنترل‌های تیراندازی چندان راحت نیستند و یاد گرفتن آن‌ها زمان‌بر خواهد بود. برای رد کردن هر مرحله بازیکن باید حضور ذهن و مهارت‌های تحلیلی و استنتاجی داشته باشد و در طول بازی به جزئیات و سرنخ‌هایی که به دست می‌آورد بسیار دقت کند. ضمن این‌که داستان بازی به زبان انگلیسی است و فهم آن نیاز به آشنایی متوسطی با این زبان دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Gemini Rue عنوانی در سبک اشاره‌ و‌ کلیک و ماجراجویانه است که داستانی علمی‌تخیلی دارد. بازیکن باید با گشتن در قسمت‌های مختلف نقشه‌ی بازی، اطلاعات بیشتری در مورد داستان به دست بیاورد، پازل‌های بازی را حل کند و در مواقعی هم به سمت دشمنانش تیراندازی کند. با این‌که بازی فضای خشنی دارد اما خشونت آن بیشتر در داستان مطرح است و نمایش داده نمی‌شود. البته فضای جنایی و مخوف آن همچنان می‌تواند برای بازیکنان کم‌سن اذیت‌کننده و حتی نامفهوم باشد. یکی از شخصیت‌های اصلی در گذشته آدم‌کش بوده که اشاراتی هم به این قضیه در طول داستان می‌شود. در چندین صحنه اجساد خونین روی زمین دیده می‌شوند. البته گرافیک پیکسلی و قدیمی بازی توانسته تا میزان قابل توجهی از تأثیرگذاری خشونت آن کم کند. در داستان اشاره‌هایی به یک ماده‌ی مخدر محبوب می‌شود و در مکالمات هم از بعضی کلمات توهین‌آمیز مانند damn و hell استفاده شده است.

  چکیده داستان

  اتفاقات این بازی در آینده رخ می‌دهد، حدود سال ۲۲۰۰، زمانی که بشر توانسته در چندین سیاره‌ در کهکشان ساکن شود و جمعیت خود را گسترش دهد. داستان، ماجرای دو شخصیت متفاوت را به طور همزمان پی می‌گیرد: مردی به نام ازریل اودن، که قبلاً یک آدمکش بوده و حالا به نیروهای پلیس پیوسته و می‌خواهد برادرش را که گم شده پیدا کند. داستان دوم در مورد مردی به نام دلتا۶ یا چارلی است که در یک مرکز نگهداری خلافکاران زندگی می‌کند و هیچ حافظه‌ای از گذشته‌ی خود ندارد. او تصمیم می‌گیرد که با همکاری دو نفر دیگر از این مرکز فرار کند.

  کیفیت

  احتمالاً با نگاه اول به Gemini Rue، مخاطب متوجه نشود که این بازی ساخت سال ۲۰۱۱ است. گرافیک و ارائه‌ی بصری ساده‌ی این عنوان مانند بازی‌های دهه‌ی ۹۰ میلادی است و این خودش می‌تواند یکی از نقاط قوت آن به حساب بیاید، چرا که برای بازیکنان قدیمی‌تر، خاطره‌برانگیز و برای مخاطبان جوان‌تر هم ارائه‌ی جدیدی محسوب می‌شود. مهم‌ترین ویژگی این بازی داستان آن است. روایتی جذاب و درگیرکننده، با مکالماتی که بازیکن را کاملاً مشتاق نگه می‌دارد. داستان بازی با این‌که علمی‌تخیلی است اما باورپذیر نوشته شده و موضوعاتی که در آن مطرح می‌شود، می‌تواند بازیکن را به فکر فرو برد. گیم‌پلی بازی بسیار شبیه به عناوین ماجراجویانه‌ی قدیمی طراحی شده، به همین دلیل هم ممکن است در ابتدا برای بازیکنانی که با این کنترل‌ها آشنایی ندارند سخت باشد. اما خیلی زود می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. پازل‌های هر مرحله طراحی خلاقانه‌ای دارند و نه آن‌قدر آسان‌اند که به سادگی بتوان از آن‌ها عبور کرد و نه‌چندان سخت که بازیکن را خسته کنند. Gemini Rue شاید ظاهری قدیمی و کلاسیک داشته باشد اما داستان و گیم‌پلی آن چیزی از عناوین مدرن و گران‌قیمت امروزی کم ندارد و تجربه‌ی آن به‌ویژه برای علاقه‌مندان به بازی‌های ماجراجویانه جالب خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ یکی از شخصیت‌های بازی در گذشته آدمکش بوده اما تغییر مسیر می‌دهد و تصمیم می‌گیرد با سندیکای خلافکاران مقابله کند. فکر می‌کنید افراد خلافکار می‌توانند شانس برگشت به جامعه و فعالیت در آن را داشته باشند؟ به نظرتان جامعه چه رفتاری باید با آن‌ها نشان دهد؟ ـ از موضوعات مهمی که در بازی مطرح می‌شود، خاطرات انسانی و نقشی است که این خاطرات در شکل‌دهی شخصیت انسان دارند. می‌توانید در رابطه با این موضوع در خانه صحبت کنید. به نظرتان آنچه هویت شما را شکل می‌دهد خاطرات شماست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵
  تولید کننده Wadjet Eye Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۱