Genshin Impact

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی رایگان انیمه‌ای با خشونت کم و صدها ساعت محتوای اضافی

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان بازی درباره‌ی شخصیت نوجوانی است که به دنبال خواهر یا برادر گم‌شده‌ی خود می‌گردد. او در این مسیر، دوست‌های بسیاری پیدا می‌کند و یاد می‌گیرد که برای پیشرفت، باید ترس‌های خود را کنار بگذارد و از مطرح کردن توانایی‌ها و قابلیت‌های خود، خجالت نکشد و در ضمن، کمک به دیگران را هم فراموش نکند. رابطه‌ی دوستی و همین‌طور خواهر و برادری، غلبه بر ترس و تلاش برای اثبات توانایی هایی و مهارت‌ها از مواردی است که می‌تواند در دنیای نوجوانان معنادار و قابل درک باشد.
  در برخی از مکالمات بازی، ارجاعاتی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد. چند شخصیت نیز شبیه به افراد مست دیده می‌شوند. برخی از شخصیت‌های زن درون بازی، لباس‌های تنگ و بازی دارند. البته جزئیات چندانی از بدن آن‌ها به نمایش گذاشته نمی‌شود.
  بازیکن با استفاده از شمشیرهای مختلف و حملات جادویی، دشمنان خود را از بین می‌برد. آن‌ها پس از ضربه خوردن، ناپدید و به نوعی نور آبی‌رنگ تبدیل می‌شوند و جسد آن‌ها در محیط بازی باقی نمی‌ماند. برخی از غول‌های آخر مراحل بازی، بزرگ و عظیم‌الجثه هستند. دشمنان بازی از موجودات خیالی و فانتزی مثل گابلین‌ها، پرنده‌ها و سنگ‌های بزرگ و البته قبایل شبیه به انسان‌ها تشکیل شده است. گرافیک بازی شبیه به انیمه‌های ژاپنی و از نوع غیرواقع‌گرایانه و فانتزی است و همین موضوع، باعث کاهش میزان اثرگذاری خشونت بازی شده است.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده است و مراحل آموزشی متعددی برای تمرین کردن بازیکن وجود دارد. سیستم مبارزات بازی، از نوآوری‌های بسیاری بهره می‌برد که عادت کردن به آن‌ها، ممکن است کمی زمان‌بر باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Genshin Impact یک عنوان اکشن نقش‌آفرینی است. بازی در سرزمین فانتزی و زیبای «تیوات» رخ می‌دهد. بازیکن کنترل یکی از دو خواهر و برادر دوقلو را بر عهده می‌گیرد که به دنبال پیدا کردن دیگر عضو خانواده‌اش است. بازیکن می‌تواند با کنترل یک گروه چهار نفره از قهرمان‌های موردعلاقه‌ی خود، به گشت‌وگذار در نقشه‌ی جهان‌باز بازی بپردازد، مأموریت‌های اصلی و جانبی مختلفی را تکمیل کند و با پاکسازی یک منطقه از وجود دشمنان، به قدرت‌ها و تجهیزات بیشتری دست یابد.
  بیش از 20 شخصیت قابل‌انتخاب در بازی وجود دارد که با پیشروی در داستان، دسترسی به هر کدام از آن‌ها باز می‌شود. هر شخصیت، سلاح و قابلیت‌های مخصوص خود را دارد که بسیار متنوع‌اند. بازیکن با استفاده از انواع و اقسام شمشیرها، تیروکمان‌ها، چکش‌ها و حملات جادویی می‌تواند دشمنان خود را از بین ببرد. خشونت بازی از نوع فانتزی و غیرواقع‌گرایانه است. دشمنان پس از کشته شدن، به عقب پرتاب شده و به نوعی نور آبی‌رنگ تبدیل می‌شوند و جسد آن‌ها در محیط بازی باقی نمی‌ماند. علاوه بر دشمنان انسان‌مانند، بازیکن باید با موجودات و هیولاهای فانتزی مختلفی مثل سنگ‌های بزرگ، گابلین‌ها و حشرات نیز مبارزه کند. برخی از شخصیت‌های زن، لباس‌های باز و تنگی به تن دارند. البته جزئیات خاصی از بدن آن‌ها به نمایش گذاشته نمی‌شود در طول داستان بازی، شخصیت‌هایی وجود دارند که نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و ممکن است، کمی مست به نظر بیایند. این شخصیت‌ها در این مواقع، فقط کمی عجیب راه می‌روند و حرف زدنشان نیز شکل مسخره‌ای به خود می‌گیرد اما رفتار خشن یا آزاردهنده‌ای از خود نشان نمی‌دهند. در برخی از مکالمات بازی نیز ارجاعات و اشاراتی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد. اگرچه خود بازی رایگان است، اما خریدهای درون‌برنامه‌ای بسیاری در آن وجود دارد. البته خرید هیچ‌کدام از آیتم‌های فروشگاه بازی، اجباری و ضروری نیست و بدون آن‌ها هم می‌توان بخش قابل‌توجهی از محتواهای بازی را تجربه کرد.

  چکیده داستان

  بازی در سرزمین خیالی و فانتزی «تیوات» رخ می‌دهد. در شروع بازی، خواهر و برادری دیده می‌شوند که در حال جنگیدن با یک جادوگر قدرتمند هستند و بازیکن باید یکی از این شخصیت‌ها را برای مبارزه انتخاب کند. به محض انتخاب شخصیت پسر یا دختر، شخصیت دیگر توسط جادوگر زندانی می‌شود و اکنون وظیفه دیگر عضو خانواده‌ی او است که به دنبالش بیاید و او را از زندان جادوگر نجات دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Genshin Impact را از لحاظ بسیاری، می‌توان شبیه به بازی Legend of Zelda: Breath of the Wild دانست. مکانیسم‌های حرکتی، پرواز و حتی مبارزات بازی، بسیار شبیه به آن عنوان هستند. با این حال، بازی یک کپی خالص نیست و نوآوری‌های بسیاری نیز دارد. گرافیک انیمه‌مانند بازی برای علاقه‌مندان انیمه‌های ژاپنی، نقطه قوت بزرگی محسوب می‌شود. جهان بازی نیز به شکل به‌یادماندنی و زیبایی طراحی شده و می‌توان ساعت‌ها برای پیدا کردن آیتم‌های مختلف، حل کردن پازل‌ها و جنگیدن با دشمنان مختلف در آن ماجراجویی کرد. داستان بازی کمی کلیشه‌ای و معمولی است و نمی‌توان نمره بالایی به آن داد. با این حال، شخصیت‌های قابل‌بازی متنوع، جهان وسیع و پهناور و فعالیت‌ها و مأموریت‌های بسیاری که بازی برای ارائه دارد، بازیکن را به تجربه‌ی دوباره و بیشتر بازی تشویق خواهد کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بازیکن باید برای انجام مأموریت‌‌های خود، برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده‌ای داشته باشد. چطور می‌شود از مهارت‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی بازی، در زندگی روزمره و برای رسیدن به اهداف واقعی خودمان استفاده کنیم؟
  استفاده از توانایی‌ها و قابلیت‌های هر شخصیت و کمک به دیگر شخصیت‌ها، از جمله عناصر مهم این بازی در مبارزه با دشمنان سرسخت و قوی‌تر است. فکر می‌کنید در کار گروهی چطورمی‌توانیم به دیگران کمک کنیم که مهارت‌ها و توانایی‌هایشان را تقویت کنند؟ می‌توانید از تجربه‌های خودتان در این زمینه صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال)
  واحد پول رایگان
  تولید کننده miHoYo
  دستگاه های سازگار PlayStation ۴، iPad، Android، iPhone، Nintendo Switch، Windows
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۰