Get Even

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی ماجراجویانه و اول‌شخص با فضایی دلهره‌آور و داستانی روانشناسانه و جنایی
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی خارج از ازدواج یکی از شخصیت‌های اصلی که متأهل است به‌دفعات در داستان و مکالمات مطرح می‌شود و افراد مختلف به آن اشاره می‌کنند. با این حال هیچ گاه صحنه‌ای از این رابطه نشان داده نمی‌شود. در مکالمات اشاره‌هایی به نوشیدنی‌های الکلی می‌شود.
  در مکالمات به طور متداول از کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی مانند f..k ،s..t ،b..ch و... استفاده شده است.
  بازیکن در بسیاری از صحنه‌های بازی با انسان‌هایی روبه‌رو می‌شود که می‌تواند به آن‌ها شلیک کند یا از راه‌های غیرخشونت‌آمیز از آن‌ها عبور کند، با این حال تیراندازی به سمت آن‌ها بسیار راحت‌تر از روش‌های دیگر خواهد بود. تیراندازی به سمت این افراد گاهی اوقات با خونریزی و نمایش جسد همراه خواهد بود ولی در بیشتر مواقع، از آن‌جایی که دشمنان بازیکن تمثالی از افراد در خاطرات‌اند، بعد از کشته شدن به قطعات دیجیتالی سفید و کوچکی تبدیل می‌شوند. صحنه‌های خشونت‌آمیز دیگری هم در طول بازی وجود دارد، مانند دختر جوانی که به یک بمب بسته شده و بعد از چند ثانیه منفجر می‌شود. البته صحنه‌ی انفجار با جزئیات نمایش داده نمی‌شود. در صحنه‌ی پایانی بازی، شخصیت اصلی به سر مرد دیگری شلیک و در ادامه با گرفتن تفنگ به سمت خودش خودکشی می‌کند. فضای کلی این بازی دلهره‌آور، ترسناک و اضطراب‌آور است و موسیقی و اول‌شخص بودن آن هم این فضا را تشدید می‌کند.
  کنترل‌های بازی دشواری خاصی ندارند و با کمی تمرین می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. همچنین دو درجه‌ دشواری وجود دارد که میزان سختی مبارزه‌ها را تعیین می‌کند. با این حال، حل کردن بعضی پازل‌های بازی ممکن است مقداری زمان‌بر باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Get Even عنوانی ترسناک و ماجراجویانه‌ی اول شخص است که داستانی روانشناسانه و جنایی دارد. بازیکن در نقش فردی قرار می‌گیرد که باید در خاطرات خودش جستجو کند تا راز اتفاقاتی را که رخ داده، کشف کند. بخش زیادی از بازی به ماجراجویی در دنیای آن، حل کردن پازل‌ها و کشف کردن سرنخ‌های مختلف سپری می‌شود، همچنین در موقعیت‌های مختلف بازیکن با دشمنانی روبه‌رو می‌شود که می‌تواند با تیراندازی آن‌ها را بکشد یا از دست‌شان فرار کند. با این‌که در گیم‌پلی بازی الزامی به تیراندازی به سمت دشمنان وجود ندارد با این حال انجام این کار تقریباً غیرقابل اجتناب است. دشمنان در بازی انسانی‌اند و با این‌که گاهی اوقات تیراندازی به سمت آن‌ها با نمایش خون‌ همراه است اما از آن‌جایی که تمثال افراد در خاطرات‌اند، در اکثر مواقع بعد از مردن به قطعات کوچک دیجیتالی و سفیدی تبدیل می‌شود. صحنه‌های خشونت‌آمیز و دلهره‌آور دیگری مانند گروگانگیری، دختر جوانی که به بمب وصل شده است و صحنه‌ای از خودکشی هم در بازی وجود دارد. خشونت در هیچ کدام از این صحنه‌ها، خونین با جزئیات زیاد نمایش داده نمی‌شود. در داستان اشاره‌های زیادی به رابطه‌ی خارج از ازدواج یکی از شخصیت‌های متأهل بازی می‌شود، با این حال این قضیه تنها در مکالمات مطرح شده است. همچنین در مکالمات به‌دفعات از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان با یک اتفاق کلیدی شروع می‌شود: بمبی که به زن جوانی متصل بوده منفجر می‌شود و بلَک، رئیس امنیت یکی از شرکت‌های بزرگ ساخت اسلحه هم شاهد این اتفاق است. بازیکن در نقش بلک باید با استفاده از وسیله‌ای که خاطرات را مرور می‌کند،‌ خاطرات خودش از انفجار بمب و اتفاقات قبل و بعدش را تماشا کند. هدف بازیکن در بازی این است که بفهمد چه اتفاقی افتاده و انگیزه‌ی افرادی که در این انفجار دخالت داشتند چه بوده است. اما خطاپذیر بودن حافظه‌ی انسانی و همین‌طور مقاوت‌ سوژه‌ در برابر یادآوری خاطرات این کار را دشوار می‌کند. با پیش رفتن در بازی و گشتن میان خاطرات مختلف، کم‌کم قهرمان داستان متوجه می‌شود که نمی‌تواند به هیچ کدام از چیزهایی که می‌بیند اعتماد کند، حتی به شناختی که از شخصیت خودش دارد.

  کیفیت

  بازی Get Even اگر صحنه‌های مبارزه و مخفیکاری را در خود نداشت و در واقع یک بازی اول‌شخص ماجراجویانه بود، می‌توانست خیلی بیشتر از حالت فعلی متقاعد‌کننده و لذت‌بخش باشد. داستان بازی عالی است و پیچیدگی‌های خاطرات انسانی در آن به‌خوبی نشان داده شده است. ضمن این‌که تا آخرین لحظه بازیکن را درگیر و غافلگیر می‌کند. صداگذاری شخصیت‌های داستان هم به‌خوبی انجام شده‌اند و آن‌ها را برای بازیکن باورپذیرتر کرده‌اند. گرافیک بازی کمی قدیمی اما در مجموع قابل قبول است و برای یک بازی داستان‌محور مشکل زیادی ایجاد نمی‌کند. متاسفانه اکشن بازی به خوبی داستان آن نیست. در واقع اکشن در داستان جا نیفتاده و به نظر اضافی است. صحنه‌هایی که در آن بازیکن باید با مبارزه یا مخفیکاری پیش برود (به جای این‌که پازل حل کند یا سرنخ به دست بیاورد) به نظر به‌اجبار اضافه شده‌اند تا حس و حال سنتی‌تری نسبت به بازی‌های اول شخص را به آن بدهند و مخاطبان بیشتری جذب کنند. مخفیکاری‌ها به طور ناخوشایندی عجیب به نظر می‌رسد و تیراندازی‌ها هم معمولی‌اند. هیچ کدام به بازیکن حس ترس یا مرموز بودن بازی را منتقل نمی‌کنند و بازیکن ترجیح می‌دهد زودتر تمام شوند تا به داستان اصلی بازی برگردد. داستان هیجان‌انگیزی که لحظه به لحظه او را غافلگیر می‌کند. بدون در نظر گرفتن بخش اکشن و مخفی‌کاری بازی، می‌توان گفت Get Even یکی از بهترین عناوین داستان‌محور ترسناک ۲۰۱۷ است که می‌تواند برای چند ساعت بازیکن را کاملاً درگیر دنیای مرموز خودش کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ زمان انتشار این بازی به احترام قربانیان حادثه‌ی یک حمله‌ی تروریستی در لندن به تعویق افتاد. به نظرتان چرا سازندگان بازی چنین تصمیمی گرفتند؟ انتشار این بازی در آن زمان چه تأثیری می‌توانست روی خانواده‌ی قربانیان و کل جامعه داشته باشد؟ ـ درباره‌ی مفهوم خاطرات صحبت کنید. خاطرات انسانی چقدر قابل اعتمادند؟ چطور می‌فهمید که می‌توانید به خاطره‌ی خودتان اعتماد کنید و مطمئن باشید که این خاطره ساخته و پرداخته‌ی ذهن‌تان نیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، موضوعات بزرگسالانه، اشاره به مشروبات الکلی و به کار بردن کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Bandai Namco
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷