Grand Theft Auto V

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی اکشن ماجراجویانه با خشونت بسیار زیاد، محتوای بزرگسالانه و قهرمانان خلافکار
سال: 2013
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در یک کلوپ رقص، زن‌ها نیمه‌برهنه و فقط با لباس زیر نشان داده می‌شوند و بازیکن می‌تواند به دفعات به آنجا سر بزند. همچنین بازیکن می‌تواند دست شخصیتی را که بازی می‌کند به بدن آن‌ها بزند. کارگران جنسی در خیابان دیده می‌شوند که به دنبال مشتری‌اند و بازیکن می‌تواند با آن‌ها رابطه‌ی جنسی برقرار کند که با لرزش دسته و صدا همراه خواهد بود اما تصاویر برهنه در آن نشان داده نمی‌شود. بسیاری از شخصیت‌های زن بازی لباس‌های بسیار باز و نامتعارفی به تن دارند. مرد و زن در حال رابطه‌ی جنسی نشان داده می‌شوند با این حال عریان بودن آن‌ها دیده نمی‌شود. بعضی از صحنه‌ها اشاراتی به خودارضایی دارد. آلت جنسی مردان نشان داده می‌شود اما نه با مضمون جنسی. شخصیت‌های بازیکن به‌دفعات می‌توانند نوشیدنی‌های الکلی مصرف کنند که به مست شدن آن‌ها می‌‌انجامد و روی بینایی و راه رفتن‌شان تأثیر خواهد گذاشت. همچنین یکی از مأموریت‌های بازی شامل مصرف ماریجوانا توسط شخصیت اصلی است که باعث می‌شود متوهم شود و به سمت زامبی‌هایی تیراندازی کند.
  در مکالمات بازی به طور متداولی از کلمات توهین‌آمیز شدید مانند f..k و N (توهین نژادی) s..t ، C..t و C..k استفاده می‌شود.
  بازیکنان در نقش‌ جنایتکاران و تبهکاران بازی می‌کنند و برای مبارزه با دشمنان‌شان از تفنگ‌های شبیه به واقعیت استفاده می‌کنند. این سلاح‌ها شامل پیستول، شات‌گان و حتی اسلحه‌های بزرگ‌تر و نارنجک می‌شوند و بازیکن می‌تواند با آن‌ها صدها نفر از جمله تبهکاران دیگر، پلیس و مردم عادی را بکشند. ماشین‌ها هم می‌توانند به عنوان سلاح استفاده شوند و می‌توان با آن‌ها مردم معمولی را زیر گرفت. معمولاً از شخصیت‌های زخمی یا کشته‌شده خون جاری می‌شود که لباس و محیط را خونی می‌کند. در یکی از صحنه‌ها، شخصیت بازیکن، فرد دیگری را به وسیله‌ی انبر و برق شکنجه می‌دهد. صدای ناله و فریاد از درد در بازی زیاد وجود دارد. خشونت این عنوان نه‌تنها زیاد است بلکه بازی بازیکن را تشویق می‌کند تا این خشونت را به روش‌های متنوع‌تری هم به کار ببرد. ضمن این‌که گرافیک این بازی بسیار واقع‌گرایانه است که تأثیرگذاری خشونت آن را بیشتر می‌کند.
  کنترل‌های اولیه‌ی بازی ساده‌اند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. با این حال بعضی مأموریت‌های بازی به‌ویژه آن‌ها که نیاز به کنترل هواپیما یا هلیکوپتر دارند، دشوارترند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Grand Theft Auto V عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است که اتفاقات آن در یک دنیای باز رخ می‌دهد،‌ به این معنی که بازیکن به‌راحتی می‌تواند در این دنیا بگردد و کارهای مختلفی را در‌ آن انجام دهد. بازی دارای یک سری مأموریت‌های اصلی و بسیاری مأموریت‌های جانبی است که بازیکن می‌تواند آن‌ها را به هر ترتیب انجام دهد. این مأموریت‌ها معمولاً شامل کشتن آدم‌های دیگر می‌شود، با این حال مأموریت‌های غیر خشن هم در آن وجود دارد. شخصیت‌هایی که بازیکن به‌جای آن‌ها بازی می‌کند همگی خلافکار و آدم‌کش‌اند که ویژگی‌های منفی زیادی دارند. آن‌ها هیچ احساس گناهی در قبال کارهای خلافی که می‌کنند از خودشان نشان نمی‌دهند و حتی از انجام آن‌ها لذت هم می‌برند. یکی از آن‌ها به طور مشخص بسیار عصبی و خشن است و هر رفتاری را با خشونت جواب می‌دهد. شخصیت‌های زن بازی هم اکثراً به عنوان سوژه‌ی جنسی مطرح می‌شوند. خشونت بازی بسیار زیاد و بی‌رحمانه است. بازیکن با استفاده از سلاح‌های واقعی مانند تک‌تیر، شات‌گان و... با دشمنانش مبارزه می‌کند. خونریزی و زخمی شدن به طور معمول در دعواها دیده می‌شود. بازیکن می‌تواند به‌راحتی مردم عادی را با تفنگ بکشد یا با ماشینِ در حال حرکت به آن‌ها ضربه بزند. در یکی از مأموریت‌های بازی،‌ بازیکن باید شخصی را با انبر و برق شکنجه کند. محتوای بزرگسالانه‌ی زیادی در بازی وجود دارد مانند صحنه‌های برقراری روابط جنسی (توسط شخصیت‌های اصلی با زنان دیگر)، مصرف مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی که روی حال شخصیت تأثیر مشخص می‌گذارند، نمایش زنان نیمه‌برهنه در حال رقصیدن، اشارات زیادی به روابط جنسی، خودارضایی و... همچنین در مکالمات بازی انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی استفاده می‌شود.

  چکیده داستان

  در این بازی، بازیکن کنترل سه نفر از خلافکاران شهر لوس ‌سانتوس را در دست دارد که نسخه‌ای خیالی از شهر لس‌ آنجلس آمریکا به حساب می‌آید. یکی از شخصیت‌های اصلی داستان یک خلافکار میانسال به نام مایکل است. او که سال‌های پیش در یک دزدی بانک دست داشته،‌ بعد از دستگیری، عفو مشروط می‌شود و خودش را از دنیای خلافکاران دور می‌کند. شخصیت دیگر، تِرِوِر، دوست مایکل است که فکر می‌کرده مایکل کشته شده اما طی اتفاقی او را پیدا می‌کند. سومین نفر هم مردی جوان است که به‌تازگی پا به دنیای خلافکاران گذاشته است. طی اتفاقاتی که در ابتدای بازی می‌افتد، مایکل به طور ناخواسته مجبور می‌شود که در یک دزدی دیگر مشارکت داشته باشد و همین اتفاق باعث می‌شود رابطه‌ی او و ترور دوباره شکل بگیرد.

  کیفیت

  از نظر فنی و طراحی، GTA V رکوردهای جدیدی در صنعت بازی‌ها به جای گذاشته است. جهانی که بازی پیش روی بازیکن می‌گذارد بسیار واقعی و با جزئیات زیادی طراحی شده است. داستان بازی و شخصیت‌های آن، نویسندگی و طراحی فوق‌العاده‌ای دارند که باعث می‌شوند بازیکنان کاملاً وارد دنیای آن‌ها شود و هر اتفاقی که برای هر کدام از شخصیت‌ها می‌افتد برای بازیکن مهم باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازی داستان و مکالمه‌هایی است که میان شخصیت‌ها شکل می‌گیرد که بسیار واقعی و سینمایی طراحی شده‌اند. از نظر گیم‌پلی هم بازی توانسته با قرار دادن مجموعه‌ی بسیار متنوعی از فعالیت‌ها،‌ بازیکن را در هر لحظه درگیر نگه دارد و جلوی تکراری شدن آن را بگیرد. مأموریت‌های اصلی و جانبی بازی همگی بسیار متنوع‌اند و هر کدام به نوعی بازیکن را به چالش خواهند کشید. البته باید توجه داشت که خشونت و محتوای بزرگسالانه‌ی این بازی بسیار زیاد است و به هیچ عنوان برای نوجوانان توصیه نمی‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی الگوهای شخصیتی در بازی‌ها صحبت کنید. در این عنوان هیچ کدام از شخصیت‌های اصلی را نمی‌توان به عنوان یک الگوی شخصیتی خوب معرفی کرد. آیا شخصیت اصلی بازی‌ها حتما باید ویژگی‌های مثبت داشته باشد؟ به نظرتان ضدقهرمان‌ها می‌توانند چه تأثیری روی بازیکنان، نوجوان یا بزرگسال، داشته باشند؟ ـ در رابطه با خشونت در رسانه و بازی‌ها صحبت کنید. فکر می‌کنید بازی‌های خشن تأثیر بیشتری روی مخاطب‌شان دارند یا کتاب، فیلم و موسیقی خشن؟ آیا تفاوتی میان اثرگذاری این‌ها وجود دارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خون و خشونت شدید، شوخی‌های بزرگسالانه، نمایش برهنگی، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، محتوای جنسی زیاد، استفاده از الکل و مواد مخدر
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Rockstar
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۳