Graveyard Keeper

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی اکشن ماجراجویانه با موضوع مرگ و قبرستان، دارای تعدادی مشکلات فنی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برجستگی‌های بدن بعضی از شخصیت‌های زن، اغراق‌آمیز نمایش داده شده است. یکی از شخصیت‌ها که یک جمجمه‌ی شناور است علاقه‌ی زیادی به نوشیدنی‌های الکلی دارد. همچنین در مکالمات اشاره‌هایی به قمار و آدمخواری می‌شود.
  بازی درباره‌ی مسئول یک قبرستان است که وظیفه‌اش دفن یا نابود کردن اجسادی است که به او تحویل داده می‌شود. در مکالمات اشاره‌هایی به آدمخواری می‌شود اما تصویری از آن دیده نمی‌شود. گاهی بازیکن باید اجساد را بسوزاند یا آن‌ها را در رودخانه بیندازد، گاهی هم باید با شمشیر با دشمنان مبارزه کند. مقدار کمی خون در بازی دیده می‌شود. در مأموریت‌هایی بازیکن باید پس از کالبدشکافی اعضای حیاتی اجساد را نگه دارد که البته از هیچ کدام از مراحل کالبدشکافی تصویری نشان داده نمی‌شود و فقط آیکون‌هایی از اعضا به منو اضافه می‌شوند. در کل سبک کارتونی و پیکسلی بازی از تأثیرگذاری خشونت آن کم کرده است.
  با این‌که کنترل‌های بازی ساده‌اند، گیم‌پلی آن می‌تواند برای بازیکنان دشوار باشد. در بازی چندین مدل مأموریت برای انجام دادن وجود دارد. منوی آن چندان کاربرمحور نیست و آموزش مناسبی در ابتدا به بازیکن داده نمی‌شود. ضمن این‌که بازی نیاز به آشنایی متوسطی با زبان انگلیسی برای فهم داستان و منوها دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Graveyard Keeper یک عنوان اکشن ماجراجویانه است که بازیکن در آن نقش مسئول یک قبرستان را به عهده می‌گیرد. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی در محیط آن، انجام مأموریت‌های مختلف و گاهی هم مبارزه با دشمنان می‌شود که اکثر آن‌ها مرتبط با کارهای قبرستان و اجساد است. مبارزه با دشمنان، مأموریت‌هایی چون سوزاندن اجساد یا نابود کردن آن‌ها و همین‌طور کالبدشکافی در بازی وجود دارد،‌ با این حال گرافیک آن بسیار کارتونی است و تصاویر خشن واقع‌گرایانه نشان داده نمی‌شود. در مکالمات بازی اشاره‌هایی به آدمخواری می‌شود اما تصویری از آن دیده نمی‌شود. بازیکنان با یک جمجمه‌ی شناور برخورد می‌کنند که به نوشیدنی‌های الکلی علاقه دارد، همچنین بعضی از شخصیت‌های زن بازی با برجستگی‌های اغراق‌آمیز نمایش داده شده‌‌اند.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن در نقش یک مرد امروزی بازی می‌کند که در راهِ رفتن به خانه‌ یک ماشین به او می‌زند و بعد از بیدار شدن متوجه می‌شود که به دنیای دیگری منتقل شده است. این‌که این دنیا کجاست و چه اتفاقی در آن می‌افتد معلوم نیست، تنها چیزی که مشخص است این است که او مسئولیت نگهداری از یک قبرستان را بر عهده دارد و باید با انجام کارهای مختلف به آن رسیدگی کند تا در نهایت بتواند به خانه‌اش بازگردد.

  کیفیت

  بازی Graveyard Keeper با وجود مشکلاتی که دارد و حال و هوای عجیبش، در نوع خود بسیار خاص و منحصربه‌فرد است و بازیکنان را با یک حرفه‌ی جدید در بازی‌ها آشنا می‌کند. با این‌که این بازی کنترل‌ها، نمایش بصری و پرسپکتیوی مشابه دیگر عناوین اکشن ماجراجویانه دارد، محور بازی برخلاف آن‌ها، مبارزه نیست و بیشتر شامل ماجراجویی و انجام کارها و وظایف مختلف می‌شود. این وظایف با این‌که متنوع‌ و حتی گاهی بامزه‌اند اما مشکل این‌جاست که گاهی بیش از حد پیچیده و حتی خسته‌کننده می‌شوند. بازی بسیار کند و زمان‌بر است و گزینه‌ی سفر سریع در آن وجود ندارد. به همین دلیل هم گاهی اوقات بازیکن باید مسیرهای بسیار طولانی را بگذراند تا از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگری در نقشه برسد. راهنمایی‌هایی هم که خود بازی به بازیکن می‌کند نسبتاً کم‌اند. با وجود تمام این مسائل Graveyard Keeper برای کسانی که حاضرند وقت زیادی را برای آن صرف کنند، می‌تواند یک بازی اکشن ماجراجویانه‌ی متفاوت و سرگرم‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در خانواده درباره‌ی فرهنگ مرگ و خاکسپاری صحبت کنید. در فرهنگ‌های مختلف، آداب و رسوم متفاوتی برای دفن کردن یا از بین بردن اجساد وجود دارد. آیا می‌توانید در کنار آداب و رسوم خودتان، نمونه‌های دیگری از فرهنگ‌های دیگر هم مثال بزنید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت فانتزی، اشاره به قمار، مصرف نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Tiny Build
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸