Gravity Ghost

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی معمایی و سکوبازی با داستانی در رابطه با زندگی، مرگ و روابط انسان‌ها
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان اصلی بازی، روح لونا، دختری ۱۲ ساله است. در داستان بازی مواردی مانند مشکلات خانوادگی او، رابطه‌ی سختی که با خواهرش داشته و همین‌طور مرگ پدر و مادرش مطرح می‌شوند. او تا پایان بازی یاد می‌گیرد که چطور با این مشکلاتش کنار بیاید. تمام این موارد از زاویه‌ی دید لونا به بازیکن نشان داده می‌شوند و احساسات و نحوه‌ی برخورد او با این مسائل است که اهمیت دارد به همین دلیل هم برای کودکان و نوجوانان قابل ‌درک و معنادارند.
  با این‌که در طول بازی لونا با دیگر شخصیت‌ها تعامل و ارتباطی ندارد اما می‌توان کسانی را که برای او الگو بوده‌اند، دید. لونا به نظر دختر مهربانی است که به دیگران اهمیت می‌دهد. او تا پایان بازی یاد می‌گیرد که چطور با اتفاقات سخت زندگی‌ مانند مرگ پدر و مادرش کنار بیاید.
  داستان بازی می‌تواند کودکان را با مفهوم روابط و کنار آمدن با اتفاقات ناراحت‌کننده‌ی زندگی آشنا کند. همچنین مکانیک‌های بازی می‌تواند به بازیکنان مواردی چون عملکرد جاذبه، نیروی کمک گرانشی و دانش‌های ابتدایی در رابطه با فیزیک نجومی را یاد دهد.
  در مراحل بازی هیچ‌گونه خشونتی ندارد با این حال داستان درباره‌ی روح دختری است که پدر و مادرش را از دست داده است. موضوع مرگ، به خصوص مرگ عزیزان به دفعات در داستان مطرح می‌شود.
  بازی بسیار راحت است و کنترل‌های ساده‌ای دارد. امکان باختن در آن وجود ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Gravity Ghost عنوانی در سبک سکوبازی است که قهرمان آن روح یک دختر جوان است. بازیکن باید با انجام پازل‌هایی که بر پایه‌ی قوانین فیزیک طراحی شده‌اند داستان بازی را پیش ببرد. در داستان بازی اتفاقاتی که در طول زندگی‌ شخصیت اصلی رخ داده، مانند مرگ پدر و مادر و خودش و روابط خانوادگی‌اش مطرح می‌شود. با این حال این مفاهیم به طور ناراحت‌کننده و سنگینی نشان داده نمی‌شوند. در بازی خشونت و همین‌طور امکان باختن وجود ندارد و بازیکن فرصت دارد تا با آزمون‌و‌خطاهای بسیار پازل‌ها را حل کند.

  چکیده داستان

  روح لونا، دختر ۱۲ ساله‌ای که خودش از دنیا رفته و پدر و مادرش را هم از دست داده، شخصیت اصلی داستان این بازی است. او با استفاده از جاذبه‌ی سیاره‌ها و نیروی کمک گرانشی در کهکشان پیش می‌رود و در این بین خاطرات زندگی‌‌اش را هم مرور می‌کند: خانواده‌اش، اتفاقاتی که برای آن‌ها افتاده، رابطه‌ای که با دیگران داشته و... او در میان کهکشان‌ها سفر می‌کند و کم‌کم می‌تواند با اتفاقات تلخ زندگی‌اش، مانند مرگ پدر و مادرش، رابطه‌ای که با خواهرش داشته و در نهایت مرگ خودش کنار بیاید.

  کیفیت

  بازی Gravity Ghost عنوانی در سبک سکوبازی است که داستان زیبایی را تعریف می‌کند. گرافیک آن شبیه نقاشی‌های پاستل و تصویرسازی‌های کتاب کودکان است که زنده شده و حرکت می‌کنند. داستان بازی بسیار درگیرکننده و احساسی است و البته یکی از مهم‌ترین نکات قوت آن هم محسوب می‌شود. گیم‌پلی و مکانیک‌ها هم جالب و متفاوت طراحی شده‌اند. پریدن از هر سیاره به سیاره‌ای دیگر و تکیه کردن به نیروی جاذبه می‌تواند برای بازیکنان بسیار سرگرم‌کننده باشد. ضمن این‌که حالت آزمون‌و‌خطای مراحل و این‌که امکان باختن در آن وجود ندارد، بازی را بسیار قابل‌دسترس‌تر کرده است. با این‌که این عنوان در نهایت ۳ تا ۴ ساعت تمام می‌شود اما بازیکنان می‌توانند در همین زمان کوتاه از یک بازی زیبا و سرگرم‌کننده بدون ترس از شکست خوردن، لذت ببرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ در داستان بازی به مشکلات و اتفاقاتی که در خانواده‌ی لونا رخ داده اشارات زیادی می‌شود. می‌توانید درباره‌ی این مشکلات و تجربه‌ی خودتان صحبت کنید. کدام یک از این مشکلات برای شما هم رخ داده؟ ـ احساس شما در مواجهه با مرگ لونا و پدر و مادرش چه بود؟ می‌توانید در مورد غم از دست دادن عزیزان و چگونگی پذیرفتن این حس صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Ivy Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵