Hades

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی نقش‌آفرینی سخت با گرافیک و موسیقی جذاب و داستانی درباره‌ی اساطیر یونان

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  «آفرودیته» (خدای عشق و لذت) ظاهری اغواگرایانه دارد و تصویرسازی او، تصویر ثابتی از اسطوره‌ای با بدن زنانه و برهنه است. البته نحوه‌ی ایستادن و قرار گرفتن موهای آفرودیته مانع از به نمایش گذاشته شدن سینه‌ها یا دیگر اعضای حساس بدن او می‌شوند. «دیونیسوس» (خدای شراب) نیز قدرت‌هایی به بازیکن اعطا می‌کند که باعث مست شدن دشمن‌های او می‌شوند. همچنین در بسیاری از مکالمات بازی، از او به عنوان فردی «دائم‌الخمر» (drunkard) یاد می‌شود.
  در برخی از مکالمات بازی، از کلماتی مثل “damn” و “hell” استفاده شده است.
  شکست، یکی از عناصر اصلی بازی است و بازیکن پس از هر بار مردن باید با ارتقای شخصیت خود، تلاش بیشتر و البته استراتژی بهتر، به سراغ دشمنان برود و سعی کند که این بار پیروز شود. خود بازی نیز به شکلی گسترده، این موضوع را نشان می‌دهد و بازیکن را به درک این قضیه تشویق می‌کند که شکست، جزئی از پیروزی است و ارزش به دست آوردن پیروزی، با تلاش و آگاهی بیشتر، چند برابر می‌شود. بازیکن همچنین به شکلی غیرمستقیم، درباره‌ی اساطیر و خدایان یونانی اطلاعات کسب می‌کند و با برخی از قصه‌های مهم آن‌ها آشنا می‌شود.
  بازیکن از سلاح‌هایی مثل شمشیر، تیر و کمان، نیزه و البته جادو استفاده می‌کند تا دشمنان خود را از بین ببرد. دشمنان او نیز همگی هیولاها و شخصیت‌های غیرانسانی هستند که در جهنم زندگی می‌کنند. با این حال، برخی از غول‌های آخر مراحل و برخی از دشمنان عادی، یا انسان هستند و یا ظاهری شبیه به انسان دارند و ضربه زدن به آن‌ها، با خون و خونریزی همراه است. بازیکن هر بار پس از مردن، در استخری از خون دوباره زنده می‌شود. در طراحی برخی از مراحل نیز گودال‌های آغشته به خون مشاهده می‌شوند. ظاهر برخی از دشمنان و طراحی بعضی از مراحل ممکن است کمی ترسناک باشند. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که با وجود اکشن سریع و فضای ترسناکی که بازی در آن جریان دارد، میزان طنز و مکالمات فکاهی موجود در بازی نیز بالاست.
  بازی Hades از جمله عناوین نقش‌آفرینی روگ‌لایک است که در آن بازیکن برای پشت سر گذاشتن یک غول یا حتی یک دشمن ساده، ممکن است مجبور به چندین و چند بار تلاش و شکست شود. به طور کلی، مرگ شخصیت اصلی و شکست از عناصر اصلی بازی هستند و بازیکن باید با هر بار ارتقای شخصیت و تجهیزات خود، تلاش بیشتری در دخمه‌های جهنم از خود نشان دهد. البته که بازی کنترل‌های نسبتاً ساده‌ای دارد و یادگیری آن‌ها نیازمند زمان یا تلاش خاصی نیست. با این حال، نحوه‌ی استفاده درست و دقیق از همین ویژگی‌ها و مکانیسم‌هاست که پیروزی بازیکن در هر مبارزه را تضمین می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Hades یک عنوان اکشن و نقش‌آفرینی بسیار دشوار است. بازیکن کنترل «زاگریوس»، پسر «هیدیس» (خدای مردگان یونان) را بر عهده می‌گیرد. زاگریوس قصد فرار از جهنم را دارد و در این مسیر، از دیگر اساطیر یونانی نیز کمک می‌گیرد.
  بازیکن با استفاده از سلاح‌های سرد (مثل شمشیر و تیر و کمان) و جادوهای مختلف، دشمنان خود را که همگی از ارتش مردگان هستند، از بین می‌برد. با این حال، ظاهر برخی از دشمن‌ها، شبیه به انسان‌ها است و ضربه زدن به آن‌ها، با خون و خونریزی شدیدی همراه است. بازیکن هر بار پس از مردن، از یک استخر پر از خون سر در می‌آورد و بازی را دوباره شروع می‌کند. در برخی از مکالمات بازی، از کلماتی مثل “damn” و “hell” استفاده شده است. تصویرسازی شخصیت «آفرودیته» (خدای عشق و لذت)، اسطوره‌ای برهنه با بدن زنانه را نشان می‌دهد که ظاهر تحریک‌برانگیزی دارد و البته، موها و نحوه‌ی ایستادن او مانع نشان دادن بالاتنه‌ی برهنه‌اش شده است. اسطوره‌ی دیگری به نام «دیونیسوس» (خدای شراب) وجود دارد که قابلیت‌هایش باعث مست شدن دشمنان زاگریوس می‌شود. همچنین در طول بازی از او به عنوان یک «دائم‌الخمر» (drunkard) یاد می‌شود. برای درک بهتر داستان بازی و البته طنز نهفته در تعاملات شخصیت‌های مختلف، آشنایی با زبان انگلیسی ضروری است.

  چکیده داستان

  بازی Hades داستان «زاگریوس»، پسر «هیدیس» (خدای مردگان) را روایت می‌کند. او از زندگی در جهنم و فرمان بردن از پدر به ظاهر ظالم خود خسته شده و می‌خواهد از آن جا فرار کند. با این حال هم‌دستان و فرمان‌برداران هیدیس مانع او می‌شوند. البته زاگریوس هم تنها نیست و دیگر خدایان المپوس مثل «زئوس»، «آفرودیته» و «پوسایدن» به او کمک می‌کنند و قابلیت‌ها و مهارت‌های خود را در اختیار او می‌گذارند.

  کیفیت

  بازی Hades از آن دسته عناوینی است که ممکن است با گرافیک دوست‌داشتنی، موسیقی زیبا و جذاب و البته گیم‌پلی سریع و اعتیادآوری که دارد، بازیکن را ساعت‌ها محو خود کند. نسخه‌ی «دسترسی اولیه» بازی در سال 2018 عرضه و سپس نسخه‌ی کامل آن برای اولین بار در سال 2020 منتشر شد. در این بازه‌ی دو ساله، بسیاری از مشکلات فنی و حتی مکانیسم‌های گیم‌پلی بازی برطرف و متحول شدند. در کنار گیم‌پلی جذاب، توجه زیادی هم به داستان و عناصر روایتی بازی شده است. هر کدام از شخصیت‌ها و اساطیر، تصویرسازی و صداپیشه‌ی مخصوص خود را دارند و داستان بازی نیز به قدری جالب است که بتواند بازیکن را تا انتها، همراه خود کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ اساطیر و خدایان یونانی از محور‌های اصلی داستان این بازی است. می‌توانید در مورد این اسطوره‌ها صحبت کنید. شما چقدر با آن‌ها آشنا بودید و از این بازی چه نکاتی در مورد این اساطیر یاد گرفتید؟
  ـ یکی از نکات جالب درباره‌ی بازی Hades، گفت‌وگوهای فکاهی و تعامل‌های طنزآمیز شخصیت‌ها با یکدیگر است. می‌توانید درباره‌ی وجود چنین پدیده‌ای در یک بازی اکشن و نقش‌آفرینی جدی صحبت کنید. شما از این ویژگی بازی استقبال کردید یا آن را نمی‌پسندید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خون و خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Supergiant Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰