Hard West

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی در سبک اکشن و تاکتیکی نوبتی با حال و هوای وسترن و خشونت زیاد
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شخصیت‌های بازی سیگار می‌کشند و در کافه‌ها نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند. در داستان اشاره‌هایی به شیطان‌پرستی و آدمخواری می‌شود.
  انجام مبارزه‌های بازی و موفقیت در آن نیاز به پیاده‌سازی استراتژی و تاکیتک‌های مختلف دارد که می‌تواند تفکر استراتژیک بازیکن را تقویت کند.
  مبارزه و تیراندازی محور اصلی بازی است. بازیکنان به صورت نوبتی بازی می‌کنند و می‌توانند با انواع سلاح‌ها مانند شات‌گان، تک‌تیر و... به سمت دشمنان تیراندازی کنند. در صورت اصابت تیر مقدار قابل توجهی خون به شکل اغراق‌آمیزی به اطراف و روی زمین می‌پاشد و هرچه تیراندازی از فاصله‌ی نزدیک‌تری انجام شود، این خونریزی بیشتر هم خواهد بود. جسد خونین دشمنان بعد از کشته شدن روی نقشه‌ی بازی باقی خواهد ماند. به جز مبارزه‌ها، خشونت در قسمت‌های داستانی بازی هم مطرح می‌‌شود، مانند اشاره‌هایی به آدمخواری و کشتن افراد به روش‌های مختلف که در مکالمات شنیده می‌شود. در مرحله‌ی ابتدایی بازی، مردی که به دنبال همسرش (مادر شخصیت اصلی) می‌گردد، با جعبه‌ای روبه‌رو می‌شود که سر همسرش داخل آن قرار دارد. با وجود حالت ایزومتریک و زاویه‌ی بالا به پایین دوربین که باعث شده جزئیات زیادی نمایش داده نشود، اما این بازی همچنان خشونت زیاد و خونینی دارد.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند و یک قسمت آموزشی برای یاد دادن آن‌ها وجود دارد. سه درجه دشواری در بازی وجود دارد، با این حال مبارزه‌ها که به صورت نوبتی انجام می‌شوند نیاز به به‌کارگیری استراتژی‌های مختلف دارند که در کنار منوها و بخش‌ دارایی‌های نسبتاً پیچیده‌ی بازی می‌تواند کار را برای بازیکنان کم‌تجربه دشوار کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Hard West یک عنوان تاکتیکی نوبتی است که تم وسترن دارد و مبارزه‌ها در آن به صورت نوبتی انجام می‌شوند. بازیکن در نقش شخصی بازی می‌کند که به قصد انتقام از کسانی که در حق او و خانواده‌اش بدی کرده‌اند، به جنگ دشمنانش می‌رود. مبارزه‌ها به این شکل است که گروه چهار نفره‌ی بازیکن در مقابل دشمن قرار می‌گیرد و در هر نوبت می‌تواند یک حرکت انجام دهد. مبارزه تا زمانی که برنده مشخص شود ادامه پیدا می‌کند. با این‌که کنترل‌های بازی ساده‌اند اما انجام مبارزه‌های نوبتی می‌تواند برای بازیکنان کم‌تجربه کمی دشوار باشد. خشونت بازی نسبتاً زیاد است و مبارزه‌ها با خونریزی‌های اغراق‌آمیز نشان داده می‌شوند. بازیکن می‌تواند با انواع تفنگ‌ به سمت دشمنانش شلیک کند که باعث می‌شود خون بسیار زیادی به اطراف بپاشد و فرد ضربه‌خورده از درد فریاد بکشد. البته زاویه‌ی دوربین در بازی از بالا به پایین (ایزومتریک)‌ است و شخصیت‌ها با جزئیات زیادی نشان داده نمی‌شوند. در بعضی صحنه‌های بازی هم اشاره‌هایی به آدمخواری و شیطان‌پرستی می‌شود. بعضی از شخصیت‌های بازی در قسمت‌هایی از آن سیگار می‌کشند و در کافه نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند.

  چکیده داستان

  شخصیت اصلی این بازی مرد جوانی به نام وارن است. او در کودکی به همراه مادر و پدرش مورد حمله‌ی گروهی از افراد قرار می‌گیرند که در جریان آن مادرش به قتل می‌رسد. سال‌ها از آن زمان گذشته و حالا وارن قصد دارد انتقام قتل مادرش و درد و رنجی را که بر پدرش وارد شده از این افراد بگیرد.

  کیفیت

  بازی Hard West را می‌توان عنوان متفاوتی در ژانر مبارزه‌های نوبتی تاکتیکی به حساب آورد. با این‌که داستان بازی شاید به نظر کلیشه و تکراری بیاید، اما گرافیک و موسیقی آن کاملاً فضای متفاوتی را نسبت به سایر عناوین برای بازیکن ایجاد کرده‌اند. گرافیک این عنوان ساده اما با جزئیات است و پالت رنگی‌ که در آن استفاده شده کاملاً با حال و هوای وسترن هماهنگی دارد. نقطه‌ قوت بازی در مبارزه‌های نوبتی تاکتیکی آن است. بازیکن برای هر مبارزه باید تیم و سلاح‌هایی که به نظرش مناسب‌اند را انتخاب کند، ضمن این‌که مهارت‌های جادویی و کارت‌های بازی هم به این مبارزه‌ها اضافه می‌شوند. در زمان مبارزه هم باید با دقت کردن به محیطی که در آن مبارزه را انجام می‌دهد، سعی کند تا به بهترین شکل از قابلیت‌های مختلف محیط مانند مخفی شدن یا کمانه کردن تیر بهره ببرد. همه‌ی این موارد مبارز‌ه‌های بازی را عمیق و چندلایه کرده‌اند و بازیکن را وادار می‌کنند تا با استراتژی جلو برود. Hard West عنوانی قوی در ژانر مبارزه‌های نوبتی تاکتیکی محسوب می‌شود که گرافیک و مهم‌تر از آن گیم‌پلی‌اش، آن را از سایر بازی‌های این ژانر متمایز کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ در این بازی خون و خونریزی با اغراق نسبتاً زیادی نمایش داده می‌شود. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که این خشونت روی بازیکن دارد صحبت کنید و این‌که آیا وجود این میزان خشونت در بازی الزامی بوده است یا نه. ـ داستان بازی در رابطه با مردی است که می‌خواهد از قاتلین مادرش انتقام بگیرد. می‌توانید در مورد مثبت یا منفی بودن انتقام‌‌گیری و انجام این کار در دنیای واقعی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Gambitios Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵