Heaven’s Vault

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه و معمایی، با داستانی جذاب و قهرمان زن زیرک
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی بسیار اکتشافی است و ماجراجویی در دنیای آن و روبه‌رو شدن با بخش‌های مختلفی که در آن وجود دارد می‌تواند برای بازیکنان با شگفتی همراه باشد. این حس شگفت‌زده شدن در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار است.
  آلیا، تاریخدانی با تجربه و باهوش است و در بیشتر مواقع، هنگامی که با مشکلی برخورد می‌کند قبل از ناامید شدن، تمام تلاش خود را برای حل آن انجام می‌دهد. او برخلاف اکثر قهرمانان زن در بازی‌ها، پوششی معمولی دارد و بر جنبه‌های جنسی او تأکید نشده است. آلیا گاهی اوقات در مکالمه‌هایش با دیگر شخصیت‌ها به تندی رفتار می‌کند. البته انتخاب چگونه پیش رفتن مکالمه بر عهده‌ی خود بازیکن است.
  در قسمتی از بازی، آلیا با زنی برخورد می‌کند که افرادی را به عنوان برده می‌فروشد. بین آلیا و این زن مکالمه‌ای شکل می‌گیرد که آلیا در آن نفرت خود را نسبت به این کار ابراز می‌کند.
  بازیکن می‌تواند در مکالمات به جای شخصیت اصلی تصمیم بگیرد و معمولاً از بین سه گزینه می‌تواند یک پاسخ را انتخاب کند. بعضی از جواب‌هایی که می‌توان در مکالمه‌ها داد تا حدودی تند و خودپسندانه‌اند.
  کنترل‌های بازی در زمان‌هایی، به خصوص هنگام راندن سفینه، نسبتاً دشوارند و ممکن است بازیکن را خسته کنند. ضمن این‌که حل کردن معماها که شامل کشف یک زبان باستانی می‌شود نیاز به آزمون‌وخطای زیادی دارد. فهم داستان بازی و پیش بردن مکالمات آن نیاز به این دارد که بازیکن آشنایی خوبی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Heaven’s Vault یک عنوان ماجراجویانه و معمایی است که اتفاقات آن در یک دنیای باز رخ می‌دهد. بازیکن در نقش زن تاریخدانی به نام آلیا بازی می‌کند که باید با گشتن در قسمت‌های مختلف دنیایی که در آن قرار دارد، معمای ناپدید شدن شخصی را کشف کند. گیم‌پلی بازی شامل گشتن و ماجراجویی در قسمت‌های مختلف آن، صحبت با شخصیت‌های مختلف و پیش بردن مکالمات و همچنین کشف یک زبان باستانی ناشناخته می‌شود. بازی هیچ خشونت و مبارزه‌ای در خود ندارد و بیشتر داستان آن به کشف دنیاهای جدید و امپراتوری‌های باستانی می‌گذرد. در قسمت‌هایی از بازی اشاره‌هایی به برده‌داری می‌شود اما زیاد به آن پرداخته نشده است. ضمن این‌که آلیا در مکالماتی که با سایر شخصیت‌ها دارد می‌تواند گاهی اوقات تند و خودخواهانه رفتار کند. فهم داستان این بازی و جلو رفتن در آن نیاز به آشنایی خوبی با زبان انگلیسی دارد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد زن تاریخدانی به نام آلیا است که یکی از استادانش مأموریت پیدا کردن شخصی را بر عهده‌اش می‌گذارد. اتفاقات بازی در یک دنیای جدید و متفاوت رخ می‌دهد که شامل چندین قمر است و افراد می‌توانند با سفینه‌ میان آن‌ها سفر کنند. آلیا باید با کمک ربات همراهش و ضمن گشتن در این قمرها، با پیدا کردن سرنخ‌های مختلف و آشنا شدن با معابد و قصر‌های باستانی، راز گم شدن این شخص را پیدا کند. ضمن این‌که در این راه باید بتواند یک زبان باستانی و ناشناخته را هم ترجمه کند.

  کیفیت

  بازی Heaven’s Vault عنوانی ماجراجویانه، معمایی و جهان باز است که هیچ مبارزه‌ و خشونتی در خود ندارد و نقش اول آن را زنی قوی و زیرک بازی می‌کند. همین معرفی می‌تواند نوید یک عنوان متفاوت و جالب را بدهد. داستان بازی از همان ابتدا جذب‌کننده است و دنیای متفاوتی که پیش روی بازیکن قرار می‌گیرد او را تشویق به گشتن در آن و پیدا کردن اسرار و رازهای پنهان این دنیا می‌کند. مکالمات به‌خوبی نوشته شده‌اند و انتخاب هر کدام از جواب‌ها می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت آلیا تأثیرگذار باشد که قهرمان را برای بازیکن بیشتر قابل درک می‌کند. گرافیک بازی چندان قوی نیست و با این‌که محیط و دنیای آن با جزئیات نسبتاً خوبی طراحی شده‌اند اما شخصیت‌ها، به‌خصوص آلیا و ربات همراهش، طراحی نامتناسبی با محیط دارند. ضمن این‌که کنترل‌ها به‌خصوص در زمان کنترل سفینه کمی دشوارند. سفر کردن با سفینه را می‌توان به دلیل طولانی بودن و کنترل‌های بدی که دارد خسته‌کننده‌ترین بخش بازی دانست. اما به‌جز این موارد،Heaven’s Vault با داستان و دنیای هیجان‌‌انگیزش می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای علاقه‌مندان به بازی‌های اکتشافی و معمایی باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی قهرمان این بازی و ویژگی‌هایی که دارد صحبت کنید. به نظرتان آلیا با دیگر قهرمانان زن در بازی‌ها چه تفاوتی دارد؟ کدام یک از ویژگی‌های او برای شما جذاب بود؟ ـ آلیا گاهی اوقات در مکالمات، صحبت‌هایی می‌کند که می‌تواند شخص مقابل او را ناراحت کند. می‌توانید درباره‌ی تبعاتی که این نوع مکالمه با افراد می‌تواند داشته باشد، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Inkle
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹