Helldivers

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی تیراندازی بسیار دشوار،‌ با گیم‌پلی کلاسیک و خشونت زیاد
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هدف قهرمان اصلی بازی نجات بشریت است و برای این کار، جان خودش را به خطر می‌اندازد. با این حال در تمام مدت مشغول تیراندازی به سمت موجودات فضایی است و از خشونت استفاده می‌کند.
  در مکالمات از بعضی کلمات نسبتاً توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده می‌شود.
  این بازی دارای حالت آنلاین و آفلاین دونفره است و بسیاری از مراحل دشوار باید در این حالت انجام شوند. این بخش از بازی می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار تیمی را افزایش دهد و ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  با وجود زاویه‌ی ایزومتریک بازی که جزئیات نسبتاً کمی از صحنه در آن نمایش داده می‌شود، این عنوان خشونت زیادی دارد. بازیکنان با استفاده از انواع سلاح‌ها مانند تفنگ‌های مختلف، تانک، تفنگ ماشینی و... با موجودات مختلف فضایی و ربات‌ها مبارزه می‌کنند. صحنه‌های زیادی از انفجار و شلیک تیر در طول بازی وجود دارد و خشونت محور اصلی گیم‌پلی آن محسوب می‌شود. در زمان تیر خوردن یا کشته شدن بعضی از دشمنان و همین‌طور خود انسان‌ها خون قرمز رنگی به اطراف می‌پاشد. گاهی هم صحنه‌هایی در بازی به وجود می‌آید که در آن شیء سنگینی روی یکی از موجودات می‌افتد و بدن او را له می‌کند. با این‌که جزئیات زیادی از این صحنه‌ها نشان داده نمی‌شود اما خون قرمزی به اطراف پاشیده می‌شود.
  کنترل‌های بازی طراحی ساده‌ای دارند با این حال انجام بعضی دستورات نیاز به تمرین زیادی دارد. ضمن این‌که در صورتی که بازی بیش از حد برای بازیکن دشوار شود،‌ می‌توان آن را به صورت دونفره انجام داد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Helldivers عنوانی در سبک اکشن تیراندازی است که گیم‌پلی کلاسیکی دارد و زاویه‌ی دوربین در آن از بالا به پایین است. بازیکن در نقش سربازی انسانی باید با موجودات فضایی و ربات‌هایی که قصد نابودی بشریت را دارند، مبارزه کند. او می‌تواند با انواع سلاح‌ها مانند تفنگ، تانک، تفنگ ماشینی و... به دشمنانش شلیک کند و آن‌ها را از بین ببرد. محور اصلی گیم‌پلی بازی خشونت محسوب می‌شود و صحنه‌هایی هم از پاشیدن خون به اطراف در‌ مبارزه‌ها وجود دارد. این بازی با این‌که به صورت تک‌نفره هم قابل انجام است، اما از آن‌جایی که با جلو رفتن در آن رفته‌رفته دشوارتر می‌شود، بهتر است که آن را به صورت دونفره (آنلاین یا آفلاین) انجام داد. در غیر این صورت ممکن است بازیکن نتواند پیشرفت زیادی در آن داشته باشد. همچنین در این حالت امکان مکالمه میان بازیکنان هم وجود دارد.

  چکیده داستان

  داستان بازی در آینده‌ای دور اتفاق می‌افتد. زمانی که به زمین «اَبَرزمین» یا Super Earth گفته می‌شود و حالا این ابرزمین مورد حمله‌ی موجودات فضایی قرار گرفته است. بازیکن در نقش سربازی انسانی بازی خواهد کرد که وظیفه دارد با این موجودات مبارزه کند و بشریت را نجات دهد. او باید به دنیای آن‌ها نفوذ کند، پایگاه‌های آن‌ها را به دست بگیرد و در نهایت هم با تیراندازی کردن آن‌ها را بکشد.

  کیفیت

  بازی Helldivers را می‌توان عنوان متفاوتی در سبک تیراندازی به حساب آورد. تفاوت آن هم به این دلیل است که برخلاف سایر بازی‌های امروزی، گیم‌پلی آن کلاسیک و قدیمی است. این نکته خودش به‌تنهایی می‌تواند بازی را برای مخاطبان زیادی جالب کند، مخصوصاً بازیکنانی که سبک‌های قدیمی را ترجیح می‌دهند. بازی با وجود استایل قدیمی‌اش، گیم‌پلی بسیار متنوع و عمیقی دارد. سه فکشن مختلف در آن وجود دارد که هر کدام سلاح‌ها و پایگاه‌های خاص خود را دارند و بازیکن می‌تواند در هر یک از آن‌ها مبارزه کند، ضمن این‌که سلاح‌های موجود قابلیت ارتقا دارند. در کنار این‌ها، کنترل‌های دوقلوی بازی هم اضافه می‌شوند که در آن بازیکن با استیک چپ حرکت خواهد کرد و با استیک راست نشانه‌گیری، و این کار را سخت‌تر هم می‌کند. با این حال چالش بازی هیچ‌گاه تا حد خسته کردن بازیکن پیش نمی‌رود. ضمن این‌که این عنوان بیشتر با هدف بازی دونفره طراحی شده است که در آن صورت تا حد قابل توجهی از دشواری آن کم می‌شود. Helldivers را می‌توان از بهترین عناوین تیراندازی جدید به حساب آورد که گیم‌پلی کلاسیک و چالش‌برانگیزش می‌تواند برای بسیاری سرگرم‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ دشمنان اصلی در این بازی موجودات فضایی‌اند. به نظرتان فضایی بودن آن‌ها می‌تواند توجیه‌کننده‌ی استفاده از خشونت در مقابل آن‌ها باشد؟ آیا برای شما مهم است که دشمنان‌تان انسان‌اند یا موجودات فضایی؟ ـ درباره‌ی کار تیمی و همکاری با هم صحبت کنید. این بازی در مراحلی بسیار دشوار می‌شود و تنها راه رد کردن این مراحل بازی گروهی و دونفره است. آیا تا به حال در زندگی خودتان به مشکلی برخورده‌اید که برای حل کردن آن تنها باید از کار گروهی کمک می‌گرفته‌اید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون و تصاویر دلخراش، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Sony
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵