Hidden Agenda

thumbnail
۱۸ سال به بالا
یک ماجراجویی جنایی، تعاملی و درگیرکننده مخصوص مخاطبان بزرگسال
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در مکالمات اشاره‌های زیادی به روابط جنسی و کارگران جنسی وجود دارد. در یک یتیم‌خانه اشاره‌ی دور و مبهمی به تعرض به کودکان می‌شود. چندین بار در مکالمات از قاچاق مواد مخدر صحبت می‌شود.
  کلمات f…k و s…t به‌دفعات در مکالمه‌ها استفاده می‌شود.
  داستان بازی درباره‌ی یک قاتل زنجیره‌ای است. بازیکنان به جای شخصیت‌های اصلی تصمیماتی می‌گیرند که ممکن است این تصمیمات به رخ دادن اتفاقات خشونت‌آمیز بینجامد؛ مانند زنی که دچار برق‌گرفتگی می‌شود، مردی که در یک انفجار می‌میرد، افرادی که تیر خورده‌اند و... به تعدادی اعمال خشونت‌آمیز هم در بازی اشاره می‌شود مانند شخصیتی که خارج از صحنه شکم شخص دیگری را می‌شکافد و شیئی را از آن خارج می‌کند. گرافیک این بازی بسیار واقع‌گرایانه است که تأثیرگذاری خشونت آن را بیشتر می‌کند.
  بازی نیازمند تنظیمات گوشی همراه با کنسول است، به غیر از آن دشواری خاصی ندارد. البته این بازی بسیار داستان‌محور و به زبان انگلیسی است، به همین دلیل هم انجام آن نیاز به این دارد که بازیکن آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Hidden Agenda عنوانی ماجراجویانه، داستان‌محور و تعاملی است که برای انجام آن بازیکنان نیاز به گوشی هوشمند و اپلیکیشن مخصوصی دارند. داستان بازی درباره‌ی پیدا کردن یک قاتل زنجیره‌ای است و بازیکنان در موقعیت‌های مختلف می‌توانند به جای شخصیت‌های اصلی تصمیماتی را بگیرند که در روند داستان تأثیرگذار است. در بازی صحنه‌های زیادی از خشونت بسیار واقع‌گرایانه، نمایش خون و اشاراتی به اعمال خشونت‌آمیز وجود دارد که بسته به تصمیماتی که بازیکنان می‌گیرند ممکن است دیده شوند یا نه. صحنه‌هایی مانند تیر خوردن اشخاص، مردی که در انفجار کشته می‌شود، برق‌گرفتگی و... در طول بازی دیده می‌شود. ضمن این‌که بسیاری از تصمیماتی که بازیکن می‌گیرد دشوارند و ممکن است انجام و تبعات ناشی از آن‌ها ناراحت‌کننده باشد. همچنین اشاراتی به روابط جنسی، کارگران جنسی، اشاره‌ی مبهمی به تعرض به کودکان و قاچاق مواد مخدر در مکالمات وجود دارد. کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی به‌دفعات در مکالمه‌ها شنیده می‌شود.

  چکیده داستان

  این بازی دو شخصیت قابل بازی کردن دارد، کاراگاه بتی مارین و دادستان کل، فلیسیتی گریوز که هر دویشان در تلاشند تا یک قاتل زنجیره‌ای معروف به trapper یا گیرانداز را دستگیر کنند. قاتلی که نه‌تنها قربانیان بی‌گناهش را می‌دزدد، آزار می‌دهد و به قتل می‌رساند بلکه برای اولین پلیسی که به صحنه‌ی جرم وارد می‌شود هم تله‌‌ای مرگبار می‌گذارد. بازیکنان برای جلو رفتن داستان مجبور به گرفتن تصمیمات دشواری می‌شوند که روی روایت داستان تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.

  کیفیت

  بازی Hidden Agenda یک بازی چند نفره‌ی متفاوت است که تا ۶ بازیکن می‌توانند به‌جای شخصیت‌های آن تصمیم بگیرند و داستانش را جلو ببرند. این بازی را می‌توان ترکیبی از یک درام جنایی (مانند CSI: Miami)، یک فیلم ترسناک ‌(مانند اره) و یک بازی تعاملی (مانند Until Dawn) دانست که می‌تواند با داستان جنایی و جالبی که دارد، بازیکن را تا پایان همراه خود نگه دارد؛ حتی با وجود این‌که داستان آن در مواقعی قابل پیش‌بینی می‌شود. استفاده از تلفن همراه به‌ جای دسته‌ی بازی، ایده‌ی هوشمندانه و جدیدی است اما گاهی اوقات کشیدن انگشت روی صفحه‌ی گوشی به اندازه‌ی کافی سریع عمل نمی‌کند. این قضیه هنگامی که باید برای یک صحنه تصمیم گرفته شود آن‌قدر مهم نیست اما مواقعی که سرعت‌ عمل اهمیت دارد کمی اذیت‌کننده می‌شود. Hidden Agenda یک بازی تعاملی به‌یادماندنی است که داستان جذابی دارد و می‌تواند حتی برای نابازیکنان هم جالب و سرگرم‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ تصمیماتی که بازیکن در این بازی می‌گیرد به طور مشخص روی داستان آن تأثیرگذارند. این ویژگی بازی چه حسی به شما می‌داد؟ آیا باعث می‌شد در انتخاب‌هایتان متفاوت عمل کنید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز، اشاره به مواد مخدر و روابط جنسی، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Sony Interactive Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷