Hitman 2

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی مخفی‌کارانه‌ی خشن و بزرگسالانه با موضوع ترور کردن افراد مختلف

سال: 2018
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اشاراتی به مواد مخدر از جمله کوکائین در برخی از مکالمات بازی وجود دارد. در بسیاری از مراحل، نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شود. برخی از شخصیت‌های زن بازی، لباس‌های باز و کوتاه به تن دارند و یا مایو پوشیده‌اند. در بعضی از مکالمات نیز اشاراتی به مسائل جنسی شنیده می‌شود.
  در بسیاری از مکالمه‌های بازی، مکررا از کلمات زشتی مثل f..k ،c..k و s..t استفاده می‌شود.
  هدف اصلی بازیکن، ترور کردن شخصیت‌های مختلف است. این افراد اگرچه شرورند و کارهای بدی انجام می‌دهند اما شخصیت اصلی بازی هیچ رحمی برای از بین بردن آن‌ها نمی‌کند و شیوه‌های کشتار او شامل اعمال بسیار خشونت‌بار می‌شوند. بازیکن می‌تواند با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌ها و حتی بعضی وسایل روزمره مثل ماهیتابه و چاقوی آشپزخانه، دشمنان خود را از بین ببرد. اگرچه هر مأموریت فقط یک هدف خاص دارد اما برای رسیدن به آن هدف و از بین بردن او، بازیکن معمولاً باید چندین و چند شخصیت دیگر از جمله محافظان آن فرد و یا حتی افراد عادی مثل کارمندان و کارگران موجود در آن نقشه را از بین ببرد. البته گزینه‌ی بیهوش کردن شخصیت‌ها نیز وجود دارد و این انتخاب بازیکن است که افراد را از بین ببرد یا صرفاً بیهوش‌شان کند. میزان خون و خشونت موجود در بازی بالا است و به‌خاطر گرافیک واقع‌گرایانه‌ی آن، بسیاری از این صحنه‌ها می‌توانند بسیار خشن‌تر از آنچه که از یک بازی مخفی‌کاری انتظار می‌رود، باشند.
  کنترل‌ها و مکانیسم‌های بازی نسبتا پیچیده‌اند. اگرچه گیم‌پلی بازی برای طرفداران این مجموعه آشنا است، اما تازه‌واردهایی که می‌خواهند برای بار اول جهان Hitman را تجربه کنند، به احتمال زیاد در ابتدا لحظات مستأصل‌کننده و سختی را تجربه خواهند کرد. مراحل یکی پس از دیگری سخت‌تر می‌شوند و شکست، جزئی از یادگیری بخش‌های مختلف هر نقشه و هر مرحله است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Hitman 2 عنوانی سوم‌شخص در سبک مخفی‌کاری و اکشن است. بخش اول این بازی برای کنسول‌های خانگی رایگان است اما بازیکن باید بخش‌های بعدی بازی را خریداری کند. بازیکن نقش مأموری خشن و بی‌رحم به نام «مأمور 47» را بر عهده می‌گیرد که وظیفه‌ی اصلی آن، از بین بردن اهداف و شخصیت‌های تعیین‌شده از سوی سازمان خاصی است. البته او باید این کار را به بی‌سر‌و‌صداترین شکل ممکن انجام دهد.
  کشتن اهداف تعیین‌شده، مأموریت اصلی بازیکن است. او می‌تواند افراد را با انواع و اقسام سلاح‌های سرد و گرم بکشد. ضمن این‌که می‌تواند هر شخصیتی که سر راهش با در نقشه‌ی بازی باشد را هم بکشد. خونریزی در صحنه‌های خشن وجود دارد و گرافیک واقع‌گرایانه تأثیرگذاری آن‌ها را بیشتر کرده است. در بسیاری از مکالمات بازی، لغات زشتی مثل f–k شنیده می‌شود. در بعضی مراحل نیز شخصیت‌های زن با مایو و یا لباس‌های باز و کوتاه و در حال خوش‌گذرانی دیده می‌شوند. در صورت بیهوش کردن یا کشتن هر شخصیتی، امکان جابه‌جا کردن جسد او و پوشیدن لباس‌هایش وجود دارد که در این صورت، آن شخصیت با لباس‌های زیر خود دیده می‌شود. ارجاعاتی به مواد مخدر نیز وجود دارد و در بسیاری از مراحل، شیشه‌های نوشیدنی‌های الکلی یا مواد مخدر مشاهده می‌شود.

  چکیده داستان

  همانند نسخه‌های پیشین مجموعه Hitman، «مأمور 47» در این بازی نیز به دنبال از بین بردن سازمان و هدفی بزرگ به نام Shadow Client است. او برای رسیدن به این فرد و تخریب سازمان تحت فرمان او، باید اهداف بسیاری از جمله دوست‌ها و ارتباطات این شخص را از بین ببرد.

  کیفیت

  این بازی که دومین نسخه از مجموعه‌ی احیاشده Hitman (2016) است، بازیکن را بار دیگر در نقش «مأمور 47» قرار می‌دهد. مأموری که باید با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌ها اهداف خود را از بین ببرد. اگرچه امکان اتمام مراحل به صورت اکشن وجود دارد، خاصیت و در واقع تفاوت اصلی بازی‌های Hitman با دیگر بازی‌های اکشن، استفاده از مخفی‌کاری و برنامه‌ریزی درست برای نزدیک شدن به هدف است. بازی از این لحاظ می‌تواند برای بازیکنان تازه‌وارد، بسیار سخت باشد چون کوچک‌ترین اشتباهی ممکن است به از دست رفتن کل پیشرفت در یک مرحله منجر شود. بازی Hitman 2 از نوعی حالت آنلاین دونفره به نام Ghost Mode نیز بهره می‌برد. در این حالت، دو بازیکن به شکل آنلاین در یک نقشه قرار می‌گیرند و هدف نهایی آن‌ها، از بین بردن بیشترین اهداف در کمترین زمان ممکن است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ بیشتر اهدافی که مأمور 47 در بازی از بین می‌برد، شخصیت‌های بد و شرورند. آیا می‌توان به مجازات رساندن چنین افرادی به صورت خودسر و با استفاده از خشونت را توجیه کرد؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت به نمایش گذاشته‌شده در بازی Hitman 2 و تفاوت آن با بازی‌های اکشن رایج‌تر صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون، خشونت شدید، استفاده از عبارات توهین‌آمیز، استفاده از مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده IO Interactive
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸