I Am Bread

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی معمایی و ماجراجویانه، با کنترل‌های دشوار و تعدادی مشکلات فنی
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  صحنه‌هایی مانند سوختن کامل نان تست، پرت شدن آن از ماشین به بیرون یا شکستن ظروف در بخش‌هایی از بازی وجود دارد. ضمن این‌که بازی یک حالت تیراندازی دارد که در آن شخصیت‌هایی با ظاهر مواد خوراکی مانند نان، دونات یا بیسکوییت به سمت هم شلیک می‌کنند و تیراندازی و انفجارهای کارتونی در این بخش نشان داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی بسیار دشوارند و عادت کردن به آن‌ها به احتمال زیاد زمان‌بر خواهد بود. این کنترل‌های دشوار باعث می‌شود انجام کارهای مختلف هم در بازی سخت شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی I Am Bread عنوانی ماجراجویانه و معمایی است که موضوعی نسبتاً متفاوت با دیگر بازی‌ها دارد. بازیکن یک تکه نان تست را کنترل می‌کند که می‌خواهد به روش‌های مختلف برشته شود. کنترل‌ها دشوارند و یاد گرفتن آن‌ها و حرکت دادن تکه نان می‌تواند برای بسیاری بازیکنان چالش‌برانگیز باشد. بازی داستان مشخصی را دنبال نمی‌کند با این حال در قسمت‌های مختلفی از آن به صاحب خانه اشاره می‌شود که به نظر دچار مشکلات روانی شده، چرا که در گوشه و کنار خانه، نان‌های برشته پیدا می‌کند و توجیهی برای آن‌ها ندارد. خشونت این بازی چندان زیاد نیست. در قسمت‌های غیرتعاملی خشونت آن محدود به سوختن نان، شکستن ظروف، ‌افتادن نان از ارتفاع یا پرت شدن از ماشین می‌شود. بازی یک حالت تیراندازی هم دارد که در آن شخصیت‌هایی با ظاهری شبیه به مواد خوراکی به سمت هم تیراندازی می کنند. در این قسمت از بازی خشونت کارتونی با انفجار و تیراندازی‌های زیاد نمایش داده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان اصلی بازی در مورد نان تستی است که دلش می‌خواهد به هر روشی برشته شود. این روش ممکن است چسبیدن به اتو، رادیاتور یا هر وسیله‌ی گرمایی دیگری باشد که در خانه پیدا می‌شود. در داستان همچنین اشاره‌هایی به صاحبخانه می‌شود که ظاهراً به دلیل دیدن نان‌های تست در گوشه و کنار خانه‌اش، به یک روانشناس مراجعه می‌کند.

  کیفیت

  بازی I Am Bread موضوع متفاوتی را برای یک بازی پازلی و ماجراجویانه انتخاب کرده است و همین را شاید بتوان مهم‌ترین ویژگی آن دانست که در نگاه اول مخاطب را به خود جذب می‌کند. بازیکن کنترل یک تکه نان را در دست دارد که می‌خواهد به هر قیمتی برشته شود. شاید در ظاهر حرکت دادن این نان از قسمتی به قسمت دیگر خانه و چسباندنش به بدنه‌های گرم کار راحتی باشد اما اصلاً این‌طور نیست. یاد گرفتن کنترل‌های بازی مخصوصاً برای بازیکنان کم‌تجربه بسیار زمان‌بر خواهد بود. ضمن این‌که بعضی مشکلات فنی هم کار را سخت‌تر می‌کنند. نان تست ممکن است گاهی اوقات در موقعیت‌های عجیبی گیر کند و تکان نخورد که بازیکن در این حالت مجبور می‌شود مرحله را از اول شروع کند. گرافیک بازی به‌جز چند مورد روی هم افتادن تصاویر مشکل دیگری ندارد و کیفیت آن قابل قبول است. گیم‌پلی آن هم با وجود دشواری زیاد، متنوع است و حالت‌های مختلفی دارد که از حالت داستانی بازی نسبتاً ساده‌ترند. در کل می‌توان گفت I Am Bread برای کسانی که به دنبال یک بازی متفاوت و چالش‌برانگیز می‌گردند، گزینه‌ی مناسبی خواهد بود که البته در چند ساعت می‌توان آن را تمام کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ نان تست این بازی تنها هدفی که دارد برشته شدن است و برای رسیدن به آن هر کاری می‌کند. آیا تا به حال در زندگی‌تان هدفی داشته‌اید که خیلی مصمم برای رسیدن به‌ آن تلاش و حتی راه‌های مختلفی را برایش امتحان کرده باشید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر نمایش کمی خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۳
  تولید کننده Bossa Studios
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵