Inside

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی معمایی و سکوبازی، با قهرمان کودک، فضایی بسیار دلهره‌آور و خشونت زیاد
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان بازی از خشونت استفاده نمی‌کند، سعی می‌کند با احتیاط باشد و از هوشش کمک بگیرد.
  بسیاری از شخصیت‌ها،‌ مثل قهرمان بازی، در مواقعی ‌برهنه‌اند اما بدن‌شان جزئیات و اعضای جنسی ندارد و بیشتر عروسکی است. ضمن این‌که فضای کلی بازی بسیار سوررئال و مفهومی است و درک داستان آن ممکن است برای بسیاری بازیکنان جوان و حتی بزرگسالان دشوار باشد.
  پازل‌ها و معماهای بازی می‌تواند تفکر تحلیلی و قدرت حل مسئله‌ی بازیکن را تقویت کند.
  با این‌که گرافیک این بازی کارتونی است اما خشونت نسبتاً زیادی دارد. شخصیت اصلی که یک پسربچه است، ناخواسته درگیر یک شرکت مخوف می‌شود که روی انسان‌ها آزمایش می‌کنند و توسط آدم‌ها و سگ‌های وحشی دنبال می‌شود. آدم‌ها ممکن است او را با تیر بیهوشی بزنند، خفه کنند یا با شوکر به او ضربه بزنند. سگ‌ها در صورت رسیدن به او به شکل وحشیانه‌ای او را گاز می‌گیرند و می‌کشند. ضمن این‌که قهرمان بازی ممکن است به روش‌هایی مانند غرق شدن، منفجر شدن توسط انرژی، پرتاب شدن از بلندی و... کشته شود. این صحنه‌ها بسیار اذیت‌کننده‌اند و در بعضی از آن‌ها خون نمایش داده می‌شود. در صحنه‌ی به‌خصوصی یکی از انسان‌ها به دلیل پرتاب شدن جسم سنگینی رویش، منفجر می‌شود و لکه‌ی خون بزرگی از او روی زمین به جا می‌ماند. فضای کلی این بازی بسیار دلهره‌آور، ترسناک و ناامید‌کننده است و صحنه‌های اذیت‌کننده‌ی زیادی در آن وجود دارد؛ تصاویری مانند اجساد خوک‌ها و انسان‌ها روی زمین، که بازیکن می‌تواند با آن‌ها تعامل داشته باشد، انسان‌هایی که از خود اراده‌ای ندارند و ماشینی حرکت می‌کنند، بدن‌های متحرکی که اعضای مختلف آن‌ها کنده شده است و... مراحل پایانی این بازی شامل صحنه‌ها و تصاویر ناراحت‌کننده و دلخراش بیشتری است.
  کنترل‌های حرکت و جابه‌جایی اشیا ساده‌اند با این حال بعضی معماها نسبتاً چالش‌برانگیزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Inside عنوانی معمایی و سکوبازی با فضایی بسیار دلهره‌آور است. شخصیت اصلی آن یک پسر بی‌نام و نشان است که از دست نیروهای ناشناخته فرار می‌کند و بازیکن با کنترل او باید در مراحل مختلف معماهایی را حل کند و پیش برود. با وجود گرافیک کارتونی، خشونت بازی بسیار زیاد و اذیت‌کننده است. بازیکن باید از دست افراد مسلح، سگ‌های وحشی و موجودات ترسناکی فرار کند. او ممکن است به روش‌های مختلف مانند منفجر شدن، حمله‌ی سگ‌ها یا غرق شدن کشته شود که این تصاویر گاهی اوقات با نمایش خون همراه‌اند. او با دشمنانش نمی‌جنگد و سعی می‌کند که از آن‌ها دوری کند. به‌جز خشونت، صحنه‌های ترسناک و اذیت‌کننده‌ی زیادی هم مانند بدن‌های پیچ‌خورده، اجساد پوسیده‌ی حیوانات، اعضای قطع شده‌ی بدن انسان و... در طول بازی نمایش داده می‌شود. تجربه‌ی این بازی به دلیل اتفاقات بسیار خشونت‌آمیزی که برای قهرمان کودک آن می‌افتد، می‌تواند برای بسیاری بازیکنان اذیت‌کننده باشد.

  چکیده داستان

  این بازی با پسربچه‌ای شروع می‌شود که از جنگلی خارج شده و ناخواسته درگیر یک شرکت بزرگ و مخوف می‌شود که روی انسان‌ها و مغز آن‌ها آزمایش می‌کنند. این شرکت با آزمایش روی انسان‌ها، آن‌ها را تبدیل به موجودات کنترل‌شونده می‌کند و از آن‌جایی که قهرمان بازی تنها شخص عادی در این مجموعه است،‌ باید از دست نگهبانان و سگ‌های وحشی فرار کند. هیچ توضیح خاصی در مورد اتفاقات بازی داده نمی‌شود و تفسیر آن‌ها کاملاً به عهده‌ی خود بازیکن است. در طول مسیر بازیکن با محیط‌های مکانیکی عجیب، انسان‌های بی‌اراده‌ای که حرکات ماشینی انجام می‌دهند و سازه‌های بزرگ و ناشناخته‌ای روبه‌رو می‌شود که هر کدام را باید به شکل مشخصی پشت سر بگذارد.

  کیفیت

  این بازی ماجراجویانه به نوعی ادامه‌ی بازی تحسین‌شده‌ی Limbo محسوب می‌شود و مشترکات زیادی هم با آن دارد. هر دو بازی‌های مرموزی‌اند که در آن بازیکن از سمت چپ به راست صفحه حرکت می‌کند،‌ نقش اصلی آن‌ها یک پسربچه است و حال و هوای تیره و ترسناکی دارند. البته Inside با تصاویر اذیت‌کننده و داستان عجبیش حتی دلهره‌آورتر از بازی قبلی است. فهمیدن داستان چندان کار ساده‌ای نیست و روایت آن به گونه‌ای است که هر کس می‌تواند برداشت خودش را از آن داشته باشد. پازل‌های بازی نه خیلی ساده و نه خیلی دشوارند و معمولاً می‌توان آن‌ها را با کمی دقت به محیط حل کرد. پایان‌بندی این بازی بسیار درگیرکننده است و احتمالاً تا مدتی در ذهن بازیکن می‌ماند. Inside را می‌توان در مدت کوتاهی تمام کرد اما این بازی تجربه‌ای خاص و متفاوت را به بازیکن ارائه می‌دهد که در بازی‌های زیادی نمی‌توان آن را پیدا کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ آیا این نکته که قهرمان داستان کودک است باعث می‌شود نسبت به سلامتی او حساسیت و نگرانی بیشتری داشته باشید؟ به نظرتان با توجه به این‌که مخاطب این بازی بزرگسالان‌اند، چرا قهرمان آن یک پسربچه است؟ ـ برداشت شما از داستان و پایان‌بندی بازی چه بود؟ به نظرتان سازندگان به دنبال رساندن پیام خاصی با این بازی بوده‌اند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Playdead
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷