Invisible, Inc.

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی سخت در سبک استراتژیک نوبتی با موضوع جاسوسی

سال: 2015
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هر کدام از مأمورهای بازی که در واقع شخصیت‌های اصلی آن محسوب می‌شوند، ویژگی‌های شخصیتی مثبتی دارند و می‌توان روی آن‌ها حساب کرد. نیروی مافوق بازیکن که مأموریت‌ها را تعیین و دستورات را صادر می‌کند، اگر یکی از دشمنان کشته شود، بسیار عصبانی می‌شود و در صورت خروج زودهنگام از هر مرحله، بازیکن را به خاطر جا گذاشتن هم‌تیمی‌هایش، سرزنش می‌کند.
  بازی تأکید زیادی روی کار تیمی و انجام دادن کار درست دارد. بازیکن باید با استفاده از مهارت‌های خود و البته تجهیزاتی که در اختیار دارد، اهداف خود در هر مرحله را تکمیل کند. خلاقیت بازیکن نیز در بعضی مواقع ممکن است راه‌گشا باشد و روش تازه‌ای را برای پیشبرد مراحل به او نشان دهد.
  کشتن دشمنان به شدت تقبیح شده است و بازیکن در صورت زنده نگه داشتن دشمنان و استفاده از مخفی‌کاری، امتیاز بیشتری خواهد گرفت. وقتی شخصیتی کشته می‌شود، خون او به شکل کارتونی در هوا پخش خواهد شد. در کل، بازی به شدت مخالف کشتن دشمنان است و بازیکن را به مخفی‌کاری یا در نهایت، بیهوش کردن دشمنان تشویق می‌کند. ضربه‌هایی که به سر دشمنان برخورد می‌کنند و صدای اسلحه‌ها و برخی مکالمه‌های تهدید‌آمیز، از موارد خشونت‌آمیزی است که در بازی وجود دارد.
  بازی‌های استراتژیک نوبتی نیازمند برنامه‌ریزی و دقت بالایی‌اند و این موضوع درباره Invisible, Inc. نیز صدق می‌کند. اگرچه یاد گرفتن کنترل‌ها و مکانیسم‌های بازی راحت است، اما اجرای هوشمندانه و حرفه‌ای آن‌ها نیازمند زمان است. شکست جزئی از بازی و مراحل یادگیری آن است و موفقیت در هر مرحله، به عوامل زیادی بستگی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Invisible, Inc. یک عنوان استراتژیک نوبتی است و بازی نسبتاً سختی به حساب می‌آید. بازی برخی ویژگی‌های استاندارد یک عنوان مخفی‌کاری و جاسوسی را دارد و البته در برخی مواقع، نوآوری‌هایی هم ارائه می‌کند. بازیکن علاوه بر مدیریت درست مأموران خود، باید هر مرحله را به دقت بررسی کند تا خطرهای احتمالی و نوع دشمنان را به درستی بشناسد.
  گرافیک کارتونی بازی باعث شده که معدود صحنه‌های خشن آن، چندان به چشم نیایند. این صحنه‌ها نیز از برخورد باتوم به سر یا صدای شلیک اسلحه‌ها فراتر نمی‌رود. هیچ‌نوع محتوای بزرگ‌سالانه و توهین‌آمیز دیگری در بازی وجود ندارد.

  چکیده داستان

  وقایع بازی در سال 2074 رخ می‌دهد. شرکت‌های بزرگ و چندملیتی جای دولت‌های سنتی را گرفته‌اند و به نوعی، کل جهان را اداره می‌کنند. بازیکن مدیریت گروهی از مأموران و جاسوس‌ها به نام Invisibles, Inc. را بر عهده می‌گیرد. هدف آن‌ها نفود به این شرکت‌های خطرناک و برملا کردن رازهای مخوف آن‌ها است. بازی از چندین مرحله‌ی مختلف تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها، اهدافی مثل جمع‌آوری اطلاعات یا دزدیدن تجهیزات مدرن دارند.

  کیفیت

  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های Invisible, Inc. که آن را از بازی‌های مشابه خود متمایز می‌کند، قابلیت شخصی‌سازی است. هر مأمور قابلیت‌های مخصوصی دارد و می‌تواند تجهیزات متعددی را هم با خود حمل کند. بازی سخت است و هر مرحله، چالش‌های تازه‌ای را با خود به همراه می‌آورد. ساخت تیم مناسبی که در هر مأموریت بتواند بهترین ترکیب شخصیت‌ها و قابلیت‌ها را کنار هم جمع کند، نیازمند زمان است و از آن جایی که در صورت مرگ هر مأمور، هیچ راه بازگشتی برای او نیست، ممکن است که بازیکن چندین بار بازی را از اول شروع کند تا بتواند با هر مرحله و هر شخصیت، آشنایی بیشتری پیدا کند.چالش اصلی بازیکن در هر مرحله وقتی شروع می‌شود که دشمنان، مأمورهای جاسوس را شناسایی می‌کنند. در این صورت، بازیکن وقت بسیار کمی برای گرفتن تصمیم درست دارد و باید یا دوباره خود را مخفی کند و یا سریعاً از مرحله خارج شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ‌ می‌توانبد درباره‌ی جاسوسی کردن از بقیه صحبت کنید. به نظر شما کشورها حق دارند برای منافع خود از کشورهای دیگر جاسوسی کنند؟
  ـ خشونت موجود در Invisible, Inc. بسیار ابتدایی و با گرافیک کارتونی نمایش داده شده است. می‌توانید در مورد تفاوتی که این خشونت با سایر بازی‌های خشن واقع‌گرایانه دارد و تفاوتشان برای خودتان صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خشونت، نمایش خون و استفاده از تنباکو
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Klei Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵