John Wick Hex

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی استراتژیک نوبتی خشن بر اساس مجموعه فیلم «جان ویک»

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بسیاری از گفت‌وگوهای متنی و شنیداری بازی، از کلمات زشتی مثل “s--t” و “f--k” استفاده شده است.
  بازیکن از سلاح‌ها و حرکات رزمی متنوعی استفاده می‌کند تا دشمنان بسیاری را از بین ببرد. البته دوربین دید از بالای بازی باعث شده که میزان اثرگذاری خشونت آن، کمی کاهش یابد. دشمن‌ها پس از تیر خوردن یا دریافت مشت‌های متعدد، ناله می‌کنند و خون آن‌ها روی زمین پخش می‌شود. جسد دشمن‌های مرده نیز روی زمین باقی می‌ماند. در برخی از مراحل، افرادی آسیب‌دیده و زخمی و آغشته به خون دیده می‌شوند. پس از اتمام هر مرحله، بازیکن می‌تواند اعمالی که در آن مرحله انجام داده را به شکل سینماتیک و با زاویه‌های اکشن و شاید همانند فیلم‌های جان ویک، مشاهده کند.
  کنترل‌های بازی نسبتاً راحت و عادی است و یادگیری آن‌ها نیاز به زمان خاصی ندارد. با این حال سختی مراحل به شکلی ناگهانی زیاد می‌شود و حتی ممکن است برای بازیکن‌های نه چندان آشنا به این سبک، آزاردهنده و خسته‌کننده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی John Wick Hex یک عنوان در سبک استراتژیک نوبتی است که بر اساس مجموعه فیلم‌های «جان ویک» ساخته شده است. بازیکن کنترل جان را بر عهده می‌گیرد که یک قاتل حرفه‌ای است. شخصیت شرور بازی فردی به نام «هکس» است که به دنبال جان و دوستان او است و می‌خواهد آن‌ها را از بین ببرد.
  بازیکن از سلاح‌ها و حرکات رزمی مختلفی برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. با نزدیک شدن به هر دشمن، منویی از کارهای قابل‌انجام مثل تیراندازی، مشت، جاخالی دادن و پرت کردن اسلحه به سمت او نمایش داده می‌شود. هنگام تیراندازی به دشمنان، آن‌ها ناله می‌کنند و خون قرمز آن‌ها روی زمین ریخته می‌شود. در برخی از مراحل، شخصیت‌هایی زخمی آغشته به خون دیده می‌شوند. در بسیاری از گفت‌وگوهای بازی، از کلمات زشتی مثل “f–k” استفاده شده است.

  چکیده داستان

  بازی وقت زیادی برای داستان‌گویی و روایت تلف نمی‌کند و از همان چند دقیقه ابتدایی، بازیکن کنترل جان را بر عهده می‌گیرد تا به سراغ نجات دوستانش برود. در ابتدای بازی می‌بینیم که «وینستون» و «چارون» (از دوستان و متحدان جان در فیلم‌ها) توسط فردی به نام «هکس» گروگان گرفته شده‌اند و اکنون، نجات آن‌ها بر عهده‌ی جان است و هدف نهایی او نیز رسیدن به هکس و از بین بردن او است.

  کیفیت

  بازی در بخش ویژگی‌های صوتی و بصری، حرف خاصی برای گفتن ندارد. مشکلات فنی زیاد آن نیز باعث می‌شود که بازیکن نتواند تجربه‌ی راحتی از بازی داشته باشد. انیمیشن راه رفتن و مبارزات فیزیکی شخصیت‌ها بسیار غیرواقعی و شبیه به فیلم‌های استاپ‌موشن قدیمی است. طراحی مراحل بازی اگرچه نسبتاً متنوع‌ است، اما پالت‌های رنگی تکراری و تنوع کم دشمنان، باعث شده که همین نکته‌ی مثبت نیز چندان دیده نشود. البته بازی نوآوری‌هایی هم دارد. به عنوان مثال، زمان در بازی فقط وقتی به جریان می‌افتد که بازیکن حرکت یا عملی انجام دهد و از این رو، تأکید زیادی روی استراتژیک بودن آن شده است. با این حال، سرعت پایین مبارزات و سبک کلی بازی نیز که استراتژیک نوبتی است، طبعاً به ذائقه ی علاقه‌مندان مجموعه فیلم «جان ویک» که صحنه‌های اکشن و سریع بسیاری دارد، خوش نمی‌آید.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ اگر فیلم‌های جان ویک را هم دیده‌اید، می‌توانید درباره‌ی تفاوت خشونت نمایش داده‌شده در‌ آن‌ها و خشونت این بازی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر نمایش خون و خشونت زیاد، استفاده‌ی مداوم از اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Bithell Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰