Journey

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ی اکتشافی، با موسیقی و دنیایی زیبا و آرام‌بخش
سال: 2012
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی بسیار اکتشافی است و ماجراجویی در دنیای آن و روبه‌رو شدن با بخش‌های مختلفی که در آن وجود دارد می‌تواند برای بازیکنان با شگفتی همراه باشد. قهرمان بازی به تنهایی در تلاش برای رسیدن به هدف مشخصی است و در این راه با پیش رفتن قدرت‌مندتر هم می‌شود. شگفتی، نیاز به هویت‌یابی، استقلال‌طلبی و تجربه کردن و رشدی که قهرمان بازی در این مسیر به آنها می‌رسد از مواردی‌اند که در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادارند.
  شخصیت اصلی، یک آدمک بدون جنسیت است که در تلاش است تا به هدف مشخصی دست پیدا کند. اطلاعات زیادی از او به بازیکن داده نمی‌شود اما مشخص است که پشتکار زیادی دارد و همه‌ی تلاش خود را برای رسیدن به هدفش انجام می‌دهد. او کنجکاو و ماجراجوست،‌ ضمن این که هیچ وقت از خشونت استفاده نمی‌کند.
  این بازی را می‌توان به صورت دونفره و با همکاری بازیکن ناشناس دیگری انجام داد که تجربه‌ی آن در این حالت می‌تواند بازیکن را با کار تیمی و فواید آن آشنا و همچنین مهارت‌های او را در این زمینه تقویت کند.
  یک مار سنگی غول پیکر هر از چند گاهی ممکن است پدیدار شود و در صورت برخورد با بازیکن، شخصیت او را به هوا پرتاب می‌کند. با این حال خشونت این صحنه واقع‌گرایانه نیست و قهرمان بازی هیچ‌گاه نمی‌میرد.
  - این بازی بسیار راحت است. با این که تعاملات کمی در آن اتفاق می‌افتد اما کنترل‌های بازی ساده‌اند و می‌توان به راحتی آن‌ها را یاد گرفت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Journey عنوانی ماجراجویانه و اکتشافی است. بازیکن در نقش آدمکی بدون جنسیت بازی می‌کند که باید در مسیرهای دشواری پیش برود تا به یک کوه مقدس برسد. به جز چند صحنه که در آن مار غول‌پیکری به قهرمان حمله می‌کند، خشونت دیگری در بازی وجود ندارد. خشونت این صحنه هم کارتونی و بدون نمایش خون است. بازی بسیار اکتشافی است و احتمال دارد برای بازیکنان کم‌سن خسته‌کننده باشد.

  چکیده داستان

  این بازی داستان مشخص و دقیقی را تعریف نمی‌کند. بازیکن در نقش آدمکی بازی می‌کند که باید سفر دشوار و ماجراجویانه‌ای را پیش بگیرد تا به کوه مقدسی برسد. این مسیر از یک صحرای شن با خرابه‌های باستانی شروع می‌شود و در ادامه به معابد قدیمی و دشت‌های پربرف می‌رسد. بازیکن می‌تواند با استفاده از شال‌گردنی که به گردن دارد مسیر‌های کوتاهی را بپرد و هر چه دنباله‌ی این شال بلندتر باشد،‌ قدرت پرش‌های او هم بیشتر می‌شود. تفسیر اتفاقاتی که در این بازی می‌افتد و سفری که شخصیت اصلی انجام می‌دهد، بیشتر بر عهده‌ی خود بازیکن است.

  کیفیت

  بازی Journey همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، سفری متفاوت است که بازیکن در آن موجودی ناشناخته را همراهی می‌کند. بازی از همان ابتدا با موسیقی و فضای متفاوتش نشان می‌دهد که مانند دیگر عناوین ماجراجویانه نیست. دنیای بازی رویایی و ساکت است و همراه شدن آن با موسیقی زیبا و آرام‌بخش، بازیکن را در نگاه اول مجذوب خودش می‌کند. راه رفتن در تپه‌های شنی، سنگینی قدم‌ها و صدای فرو ریختن آنها همه بسیار واقعی و زنده حس می‌شوند. اما مهم‌تر از این‌ها، داستان و فضای بازی است که آن را متمایز می‌کند. تجربه‌ی این سفر و به پایان رساندن آن با تمام شگفتی‌هایی که در میان راه وجود دارد، حس متفاوت و لذت‌بخشی را به بازیکن می‌دهد که کمتر در بازی‌ها وجود دارد. ویژگی مهم دیگر این عنوان حالت آنلاین و دونفره‌ی آن است که بازیکن از میانه‌ی راه با شخص دیگری همراه می‌شود و آنها می‌توانند با هم مسیر و موانع آن را پشت سر بگذارند. حضور ناگهانی این همسفر غریبه، نکته‌ی هوشمندانه‌ای در بازی است که لذت سفر را در آن بیشتر می‌کند. Journey چالش خاصی پیش روی بازیکن نمی‌گذارد، مبارزه و حتی پازل ندارد، اما سفری است که هر کس آن را به شکل متفاوتی تجربه می‌کند و در نهایت هم برداشت خاص خود را از آن خواهد داشت.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد معنی و مفهوم داستان این بازی صحبت کنید. به نظرتان داستان این بازی چه چیزی را تعریف می‌کرد؟ تجربه‌ی این سفر از چه جنبه‌هایی برای شما آشنا بود؟ ـ در این بازی می‌توانید با شخص ناشناس دیگری همراه شوید و مسیر را با هم ادامه دهید. این ناشناس بودن و نبود هیچ گونه امکان مکالمه، چه حسی به شما می‌داد و چه تفاوتی با سایر بازی‌های دونفره داشت؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد) کمی خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۰
  تولید کننده Sony Computer Entertainment
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۲